CloudFlare’de DNS Kayıtları Nasıl Eklenir?

Cloudflare, web siteniz için DNS kayıtlarını otomatik olarak tarayan ve bunları hesap kontrol panelinizde görüntüleyen araçlarla donatılmıştır. Ancak, bu taramalar mükemmel olmaktan uzaktır. DNS kayıtlarınız eksik veya yanlışsa, Cloudflare DNS sunucusu web sitenizi bulamayabilir ve kullanıcılar web siteniz yerine bir hata mesajı görür. Güçlü bir marka ve tekrar konuk listesi oluşturmaya çalışıyorsanız, bu büyük bir […]

CloudFlare’de DNS Kayıtları Nasıl Eklenir?

Cloudflare, web siteniz için DNS kayıtlarını otomatik olarak tarayan ve bunları hesap kontrol panelinizde görüntüleyen araçlarla donatılmıştır. Ancak, bu taramalar mükemmel olmaktan uzaktır.

DNS kayıtlarınız eksik veya yanlışsa, Cloudflare DNS sunucusu web sitenizi bulamayabilir ve kullanıcılar web siteniz yerine bir hata mesajı görür. Güçlü bir marka ve tekrar konuk listesi oluşturmaya çalışıyorsanız, bu büyük bir sorun olabilir.

Bu eğitim, Cloudflare DNS yönetim aracını kullanarak Cloudflare’a DNS ekleme adımlarında size yol gösterecektir.

PC’de Cloudflare’de DNS Kayıtları Nasıl Eklenir?

Cloudflare, herhangi bir PC’den erişilebilen web tabanlı bir kontrol paneli sunarak alanlarınızı her yerden yönetmenizi kolaylaştırır.

Bir PC’de Cloudflare’da DNS kayıtlarını nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tarayıcınızı açın ve şu adresi ziyaret edin: Cloudflare kontrol paneli.
 2. Hesabınızda oturum açmak için oturum açma kimlik bilgilerinizi girin.
 3. DNS yönetimi bölümünü açmak için “DNS” sekmesine tıklayın.
 4. “Kayıt Ekle”yi tıklayın.
 5. “Tür” üzerine tıklayın ve eklemek istediğiniz kayıt türünü seçin.
 6. Gerekli alanları doldurun. Her kayıt türü, benzersiz bir dizi alanla gelir, bu nedenle doğru kayıt üzerinde çalıştığınızdan emin olun.
 7. Değişiklikleri onaylamak için “Kaydet” düğmesine basın.

Ve bu kadar. Cloudflare, DNS yönetimini hareket halindeyken bile tamamlanabilecek basit bir görev haline getirdi. Ancak, değişikliklerin internette yayılması birkaç saat sürebilir.

5. adımda doğru kayıt türünü seçmek önemlidir, çünkü her tür benzersiz bir alan grubuyla birlikte gelir ve istenmeyen değişiklikler, etki alanlarınıza erişmeye çalışan kullanıcılar için sorun yaratabilir. Aşağıdaki alanlar özellikle önemlidir:

vekil durumu: Ana bilgisayar adı trafiğinin Cloudflare aracılığıyla proxy olarak kullanılmasını isteyip istemediğinizi belirttiğinizden emin olun.

Yaşama Süresi (TTL): Bu alan, bir kaydın ne kadar süreyle geçerli kalacağını belirlemenizi sağlar. TTL ne kadar uzun olursa, kayıt güncellemelerinin kullanıcılara ulaşması o kadar uzun sürer.

Bir iPhone’da Cloudflare’de DNS Kayıtları Nasıl Eklenir?

Apple’ın Cloudflare ile uzun ve başarılı bir profesyonel ilişkisi olmuştur. Örneğin, yakın zamanda ikisi, iOS 16 çalıştıran Apple kullanıcılarının doğrudan Ayarlar uygulamasından yeni alan adları satın almalarına izin veren bir anlaşma yaptı. Bu nedenle, DNS kayıtlarınızı bir iPhone’da gerçekten yönetebilmeniz şaşırtıcı değil.

Bir iPhone kullanıyorsanız, Cloudflare’da DNS kayıtlarını nasıl ekleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Tercih ettiğiniz tarayıcıyı açın ve Cloudflare kontrol paneli.
 2. Hesabınızda oturum açmak için e-postanızı ve şifrenizi girin. Alternatif olarak, ekranın alt kısmındaki “Apple ile Giriş Yap” düğmesine tıklayabilir ve Apple Kimliğinizle giriş yapabilirsiniz. Ancak bu, yalnızca Apple ve Cloudflare hesaplarınız için aynı e-postayı kullanıyorsanız işe yarar.
 3. DNS yönetimi bölümünü başlatmak için “DNS” öğesini seçin.
 4. “Kayıt Ekle”ye dokunun.
 5. “Tür” üzerine dokunun ve ardından açılır menüden eklemek istediğiniz kayıt türünü seçin.
 6. Gerekli alanları doldurun.
 7. Değişiklikleri onaylamak için “Kaydet” düğmesine dokunun.

Et işte! Etki alanınız için DNS kayıtlarını başarıyla değiştirdiniz.

Bir Android Cihazda Cloudflare’de DNS Kayıtları Nasıl Eklenir?

Cloudflare’de DNS kayıtlarını yönetmek istiyorsanız ancak bir Android akıllı telefonunuz varsa, Cloudflare’nin web tabanlı kontrol panelinin Android cihazları desteklediğini öğrenmekten memnuniyet duyacaksınız. DNS kayıtlarınız için yeni bir tarama yapmak veya manuel olarak yeni kayıtlar eklemek isteyip istemediğinizi birkaç basit adımda yapabilirsiniz.

Yeni DNS kayıtları eklemek için:

 1. ziyaret edin Cloudflare kontrol paneli ve hesabınıza giriş yapmak için kimlik bilgilerinizi girin.
 2. DNS yönetimi bölümünü açmak için “DNS” sekmesine dokunun.
 3. “Kayıt Ekle” üzerine dokunun ve ardından eklemek istediğiniz kayıt türünü seçin.
 4. Gerekli alanları dikkatlice doldurun.
 5. “Kaydet”e basın.

Yeni DNS kaydınız şimdi Cloudflare’daki alanınıza eklenecek.

Cloudflare’nin web tabanlı kontrol paneli hem PC’ler hem de mobil cihazlarla iyi çalışır, ancak aynı zamanda BulutMare – yalnızca birkaç dokunuşla DNS kayıtları eklemenize yardımcı olabilecek Android cihazlar için özel olarak tasarlanmış bir uygulama.

Cloudflare hesaplarına sahip alan sahipleri, web sitelerinin DNS kayıtlarını, sayfa kurallarını ve diğer yapılandırmalarını değiştirmek için CloudMare’i kullanabilir. CloudMare, web sitesi sahibinin Cloudflare hesabından veri alır ve ardından düzenlenebilir bir biçimde görüntüler. Bu, resmi web tabanlı kontrol panelini ziyaret etmek zorunda kalmadan web siteniz için yeni DNS kayıtlarını değiştirmenize, düzenlemenize veya eklemenize olanak tanır.

CloudMare Android uygulamasını kullanarak Cloudflare’de DNS kayıtları eklemek için:

 1. Uygulamayı cihazınıza indirip yükleyin.
 2. Hesabınızda oturum açmak için e-postanızı ve Cloudflare API anahtarınızı girin.
 3. Başarıyla oturum açtıktan sonra, yapılandırılan tüm etki alanlarını görebilmeniz gerekir. Bir etki alanını değiştirmek için onu seçin ve ardından “DNS” üzerine dokunun.
 4. Gerekli bilgileri girin ve ardından sağ üst köşedeki “Kaydet” düğmesine dokunun.

CloudMare ile ilgili belki de en iyi şey, ilk kez kullananlar için bile gezinmesi kolay olan basit bir kullanıcı arayüzüne sahip olmasıdır. Ancak CloudMare, Cloudflare’nin resmi bir uygulaması değil, Cloudflare üzerinde çalışan web sitelerinin etki alanlarını yönetmeye yardımcı olmak için geliştirilmiş bir üçüncü taraf aracıdır. Bu nedenle, biraz önlem alarak kullanmalısınız.

Alan Adınızın Erişilebilirliğini Optimize Edin

DNS kayıtları, web sitenizi yapılandırmanın önemli bir parçasıdır. Dünyaya web sitenizin nerede barındırıldığını söylerler. Bunları Cloudflare hesabınıza ekleyerek web sitenizin performansını ve güvenliğini artırabilirsiniz.

Cloudflare’daki DNS kayıtlarınızı yönetmek için Cloudflare kontrol panelinizi ziyaret etmeniz veya CloudMare android uygulamasını yüklemeniz gerekir. Haber DNS kayıtları eklendikten sonra Cloudflare, web siteniz için trafiği küresel veri merkezleri ağı aracılığıyla otomatik olarak yönlendirmeye başlar.

DNS kayıtlarını manuel olarak eklemek, çevrimiçi konuklarınızın kötü amaçlı yazılım saldırılarına karşı korunmasını sağlarken web sitenizin erişilebilirliğini optimize etmenize yardımcı olabilir.

Bir Cloudflare meraklısı mısınız? Web tabanlı Cloudflare panosuyla ilgili deneyiminiz nedir?

Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory