CMA, Microsoft’un Activision Blizzard’ı Satın Almasını Onayladı

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, Microsoft’un Call of Duty ve Diablo yapımcısı Activision Blizzard’ı bu yılın başlarında 69 milyar dolara satın almasını bulut oyun endişeleri nedeniyle engelledikten sonra, Microsoft masaya yeni bir anlaşma getirdi. Bu yeni anlaşmada Ubisoft, 15 yıl boyunca Birleşik Krallık’ta Activision Blizzard bulut oyun akışının haklarını alacak ve teorik olarak CMA’nın endişelerini […]

CMA, Microsoft’un Activision Blizzard’ı Satın Almasını Onayladı

İngiltere Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, Microsoft’un Call of Duty ve Diablo yapımcısı Activision Blizzard’ı bu yılın başlarında 69 milyar dolara satın almasını bulut oyun endişeleri nedeniyle engelledikten sonra, Microsoft masaya yeni bir anlaşma getirdi. Bu yeni anlaşmada Ubisoft, 15 yıl boyunca Birleşik Krallık’ta Activision Blizzard bulut oyun akışının haklarını alacak ve teorik olarak CMA’nın endişelerini giderecek. CMA, Microsoft’a geçen ay bir ön onay verdi ve şimdi, birkaç hafta sonra, Birleşik Krallık düzenleyici kurumu nihayet Microsoft’a ihtiyaç duyduğu tam onayı verdi.

CMA’nın onayıyla Microsoft artık anlaşmayı tamamlamak ve Activision Blizzard’ı Xbox’ın birinci taraf şemsiyesinin bir parçası haline getirmek için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip. Bu onay, Microsoft’un satın alma işlemini tamamlamak için son tarih olan 18 Ekim’den sadece birkaç gün önce geldi ve önceki raporlar, Microsoft’un bunu bugün yapmayı planladığını gösteriyor.

İşte CMA’nın söyleyecekleri Microsoft’un onaylanan yeni anlaşması hakkında:

“Yeni anlaşma, Microsoft’un, bu pazar yükselirken bulut oyunlarındaki rekabeti kilitlemesini engelleyecek ve Birleşik Krallık’taki bulut oyun müşterileri için rekabetçi fiyatları ve hizmetleri koruyacak. Bu, Ubisoft’un, çoklu oyun abonelik hizmetleri de dahil olmak üzere herhangi bir iş modeli altında Activision içeriğini sunmasına olanak tanıyacak. Ayrıca bulut oyun sağlayıcılarının Activision içeriği için Windows dışındaki işletim sistemlerini kullanabilmelerini sağlayarak maliyetleri azaltacak ve verimliliği artıracak.”

CMA CEO’su Sarah Cardell, CMA’nın rekabete zarar veren, tüketiciler ve işletmeler için kötü sonuçlar doğuran birleşmeleri önleme konusunda kararlı olduğunu ve kurumsal lobicilik faaliyetlerine kapılmamak için kararlarını siyasi etkilerden uzak aldığını söyledi.

Cardell, “Microsoft’a, kaygılarımızı kapsamlı bir şekilde ele almadıkça ve bu konuda kararlı davranmadıkça anlaşmanın engelleneceği yönünde açık bir mesaj verdik” dedi. “Activision’ın bulut yayın haklarının Ubisoft’a satılmasıyla, Microsoft’un bu önemli ve hızla gelişen pazar üzerinde hakimiyet kuramayacağından emin olduk. Bulut oyunları büyüdükçe, bu müdahale insanların daha rekabetçi fiyatlara, daha iyi hizmetlere sahip olmasını sağlayacak. ve daha fazla seçenek… Dünya çapında bu sonucu elde eden tek rekabet kurumu biziz.

“Ancak işletmeler ve danışmanlar, Microsoft’un uyguladığı taktiklerin CMA ile hiçbir şekilde ilişki kurmanın mümkün olmadığı konusunda şüphe duymamalı. Microsoft, ilk araştırmamız sırasında yeniden yapılanma şansına sahipti ancak bunun yerine onlara basitçe söylediğimiz bir önlem paketi üzerinde ısrar etmeye devam etti.” işe yaramaz. Davayı bu şekilde uzatmak yalnızca zaman ve para israfına neden olur.”

CMA, Activision’ın bulut yayın haklarının Ubisoft’a satılmasının, Call of Duty, Overwatch ve World of Warcraft gibi önemli, popüler içeriklerin dağıtımının bulut oyunlarıyla ilgili olarak Microsoft’un kontrolü altına girmesini önleyeceğini söylüyor.

CMA kararında, “Kısıtlı anlaşma, CMA’nın bu yılın başlarında sonuçlanan orijinal soruşturmasının ardından yaşadığı endişeleri büyük ölçüde giderdi” diye yazıyor. “CMA, yeni anlaşmayla ilgili sınırlı endişeleri belirledi ancak Microsoft, Activision’ın haklarının Ubisoft’a satışına ilişkin şartların CMA tarafından uygulanabilir olmasını sağlayacak taahhütlerde bulundu. CMA bu taahhütlere istişarede bulundu ve bunun, Bu anlaşmanın düzgün bir şekilde uygulandığından emin olmak için gereken güvenlik ağı.”

Microsoft başkanı ve başkan yardımcısı Brad Smith şunları söyledi: “CMA’nın bugünkü kapsamlı incelemesi ve kararı için minnettarız. Artık, dünya çapındaki oyunculara ve oyun endüstrisine fayda sağlayacağına inandığımız bu satın almayı tamamlamak için son düzenleyici engeli aştık.”

Yakın zamanda James Corden’ı Guitar Hero ve diğer konular hakkında herkesin katıldığı bir çalışan toplantısında röportaj yapması için işe alan Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick, tüm şirkete aşağıdaki e-postayı gönderdi:

“Takım,

Bugün Birleşik Krallık’taki düzenleyici otorite olan CMA, Microsoft ile olan işlemimizi onayladı.

Artık kapatmak için gerekli tüm düzenleyici onaylara sahibiz ve dünya çapında daha fazla oyuncuya neşe ve bağlantı getirmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yönetim kurulu başkanımız Brian Kelly ve ben hepinizle ve son kırk yıldaki başarılarınızla inanılmaz derecede gurur duyuyoruz. Microsoft’la birlikte geçireceğimiz bir sonraki bölüm ve onun siz ve oyuncularımız için yaratacağı sonsuz olanaklar için heyecanlıyız.

Minnettarlıkla,

Bobby”

Ubisoft, CMA’nın Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasını onayladığını ve Ubisoft’u resmi olarak Birleşik Krallık’ta Activision Blizzard oyunlarının bulut oyun akışının hak sahibi haline getirdiğini bildiren haberin ardından aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

“Ubisoft’un artık Call of Duty ve önümüzdeki 15 yıl içinde piyasaya sürülecek tüm Activision Blizzard oyunları için kalıcı bulut akış haklarını elde ettiğini paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Ubisoft, bulut oyunlarının ve bu akışların gücüne uzun süredir inanıyor. haklar, oyunculara her zamankinden daha fazla deneyim sunmamızı sağlayacak. Artık anlaşma tamamlandığına göre, bu oyunları abonelik teklifimiz olan Ubisoft+’a getirmenin operasyonel yönleri üzerinde çalışmaya başlayabiliriz.”

Şu ana kadar olan biteni takip etmek için önce Microsoft’un Activision Blizzard’ı devasa bir 69 milyar dolara satın aldığını açıklayan haberi okuyun ve ardından CMA’nın bu satın almayı bulut oyun endişeleri nedeniyle Birleşik Krallık’ta nasıl engellediğini anlatan bu hikayeye göz atın. Bundan sonra, FTC’nin ihtiyati tedbir talebinin bu yaz Kaliforniya’daki bir yargıç tarafından nasıl reddedildiğini okuyun ve ardından Microsoft’un CMA ile tatmin edici bir şey için pazarlık yapmayı planladığını okuyun. Microsoft’un önerdiği Ubisoft anlaşmasını da okuyun ve ardından CMA’nın neden Microsoft’a bu anlaşma için ön onay verdiğini okuyun.


Yakında hangi Activision Blizzard oyunlarının Xbox Game Pass’e ekleneceğini umuyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow