İşte Orijinal VW Otobüsünü Nihai Yol Gezisi Makinesi Yapan Şey

VW Bus, sık sık anıldığı şekliyle, T1, Kombi ve hatta Transporter (resmi adı) gibi birçok isimle anılır. Bugün hayranlık uyandıran otobüs ilk olarak 1950 baharında ortaya çıktı ve 1951’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı. Hava soğutmalı Volkswagen motoru sayesinde küçücük otobüs kompakt, verimli ve bakımı kolaydı. Otobüsün parladığı yer tam kapasiteydi. Motor arkada saklanmıştı, bu yüzden […]

İşte Orijinal VW Otobüsünü Nihai Yol Gezisi Makinesi Yapan Şey

VW Bus, sık sık anıldığı şekliyle, T1, Kombi ve hatta Transporter (resmi adı) gibi birçok isimle anılır. Bugün hayranlık uyandıran otobüs ilk olarak 1950 baharında ortaya çıktı ve 1951’de Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı. Hava soğutmalı Volkswagen motoru sayesinde küçücük otobüs kompakt, verimli ve bakımı kolaydı.

Otobüsün parladığı yer tam kapasiteydi. Motor arkada saklanmıştı, bu yüzden içeride bolca yer vardı. İçini koltuklarla doldurabilir ve onu bir insan taşıma aracı haline getirebilirsiniz. Halının ve iç döşemenin kaldırılması, onu bir müteahhit minibüsü yaptı. Ancak karayolu gezileri ve uzun mesafeli sürüş için minibüs fazlasıyla yeterliydi. Arka koltukları kaldırın ve birkaç kişi oturmaya devam ederken soğutucular, çadırlar, valizler ve daha fazlası için fazlasıyla yeterli alanınız olur. Uzun mesafe maraton koşucusu olduğu kadar bakkaliyeciydi. VW, hepsini yapabilen birkaç araçtan biridir. Woodstock’tan gelen her resmin neden VW minibüslerle noktalı olmasına şaşmamalı. Bir gün minibüsün dışında kamp kurabilir ve Jimi Hendrix’in bir gitarı ateşe vermesini izleyebilirsiniz; ertesi gün, ayak işlerini yapmak için kullanabilirsin.

VW, birden fazla nesil boyunca milyonlarca minibüs üretti ve Grateful Dead çıkartmalarıyla kaplı, ülke çapında dolaşan veya lekesiz bir araba koleksiyoncusunun deposuna park etmiş gibi görünen birkaç araçtan biri.

Teknory