Coinbase, şimdi NFT işlemlerinde komisyonlar konusunda Apple ile rekabet halinde

Satış sonrası pazarda misli olmayan bir token veya NFT satıldığında, para kazanan birkaç farklı taraf vardır. NFT’nin satıcısına ödeme yapılır, NFT parçasının orijinal yaratıcısına telif hakkı verilir ve NFT platformu bir işlem ücreti alır. Şimdi, bu NFT işlemlerinde ödeme almak isteyen bir taraf daha var: Apple. ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’e göre, şu anda […]

Coinbase, şimdi NFT işlemlerinde komisyonlar konusunda Apple ile rekabet halinde

Satış sonrası pazarda misli olmayan bir token veya NFT satıldığında, para kazanan birkaç farklı taraf vardır. NFT’nin satıcısına ödeme yapılır, NFT parçasının orijinal yaratıcısına telif hakkı verilir ve NFT platformu bir işlem ücreti alır.

Şimdi, bu NFT işlemlerinde ödeme almak isteyen bir taraf daha var: Apple.

ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’e göre, şu anda NFT’ler olumsuz Coinbase Cüzdan uygulamasında işlem görebilir. Şirket, Apple’ın şu anda uygulamanın en son sürümünü engellediğini söylüyor. Neden? Niye? Çünkü Apple, Coinbase’in ya özelliği kaldırmasını ya da Apple’ın uygulama içi satın alma sisteminin bir parçası olarak işlemleri gerçekleştirmesini istiyor. Bu şekilde, Apple her işlemden yüzde 30 kesinti alır.

Bir Coinbase sözcüsü yaptığı açıklamada, “Müşteriler şu anda Coinbase Cüzdan iOS’ta NFT gönderemiyor çünkü Apple, NFT’leri cüzdanlar arasında aktarmak için gereken ağ ücretlerinin Uygulama İçi Satın Alma sistemleri aracılığıyla ödenmesi gerektiğini ileri sürerek son uygulama sürümümüzü engelledi” dedi. Mashable’a. “NFT’lerin ve blok zincirlerin nasıl çalıştığını anlayan herkes bunun mümkün olmadığını bilir. Apple’ın tescilli Uygulama İçi Satın Alma sistemi kriptoyu desteklemez, bu nedenle denesek bile uyum sağlayamadık ve Apple’a bu yönergeleri değiştirmesi için bir başvuruda bulunduk. .”

Temel olarak, bir kullanıcı bir NFT işlemine katıldığında, “gaz ücreti” olarak bilinen ücreti ödemesi gerekir. Gaz ücretleri temel olarak blockchain işlem ücretleridir ve miktar, belirli ağın o sırada ne kadar meşgul olduğuna bağlıdır. Ağ ne kadar yoğunsa, ücret o kadar yüksek olur. Ücret, blok zincirindeki blokları doğrulayanlara ödenir. O benzin ücretleri Coinbase’e gitmediği için Apple’ın yüzde 30’u Coinbase’in payından düşmeyecek. Bu, muhtemelen, App Store’dan satın alınan bir uygulama aracılığıyla gaz ücreti ödeyen kullanıcıların, uygulama içi NFT işlemleri için App Store ekosistemi dışında yapacaklarından daha fazla ödeme yapmalarını gerektirecektir.

Apple’a göre şirket yakın zamanda NFT işlemlerini çevreleyen politikalarını güncelledi, bu nedenle Coinbase’in en son sürümü ilk bloke edilen sürüm oldu. Coinbase, sorunu halka açan ilk büyük kripto platformu gibi görünse de Apple, bu kuralın tüm geliştiriciler için geçerli olacağını söylüyor.

Apple, Mashable’ı şuraya işaret etti: özel kural şu anda okunan App Store İnceleme Yönergelerinde:

“Uygulamanızdaki özelliklerin veya işlevlerin kilidini açmak istiyorsanız (örneğin: abonelikler, oyun içi para birimleri, oyun seviyeleri, premium içeriğe erişim veya tam sürümün kilidini açma), uygulama içi satın alma kullanmalısınız. lisans anahtarları…kripto para birimleri ve kripto para cüzdanları gibi içerik veya işlevlerin kilidini açmak için kendi mekanizmalarını kullanamaz. Uygulamalar ve bunların meta verileri, müşterileri satın alma mekanizmalarına yönlendiren düğmeler, harici bağlantılar veya diğer harekete geçirici mesajlar içeremez. -uygulama satın alma.”

Apple, NFT alanı oldukça yeni olduğu için bu güncellemeden etkilenen geliştiricilerle çalışacağını belirtti.

Apple’ın tüm App Store satın alımları için geliştiricilerden aldığı yüzde 30’luk komisyon, daha önce de sorunlara neden olmuştu. Fortnite geliştiricisi Epic Games, kavgalı Apple ile yüzde 30’un üzerinde kesinti, oyunun Apple tarafından App Store’dan kaldırılmasıyla sonuçlandı. En son Elon Musk şikayet etti Twitter, Apple’a 8 dolarlık mavi Twitter aboneliğinin yüzde 30’unu ödemek zorunda kaldı.

Coinbase ise diplomatik bir tavır sergiliyor. Açıklamada, “Bunun bir gözden kaçırma olduğunu umuyoruz ve Apple ve Coinbase müşterilerine fayda sağlayacak bir çözüm bulmak için Apple ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” ifadesi yer alıyor.

Teknory