DDoS saldırısı nedeniyle büyük ChatGPT kesintisi

Son ChatGPT kesintilerinin sorumlusu bir siber saldırıdır. OpenAI bu Çarşamba günü durum izleme sitesinde doğruladı söyleyerekKesintiler “DDoS saldırısını yansıtan anormal trafik düzeninden kaynaklanıyor.” DDoS, “dağıtılmış hizmet reddi” anlamına gelir. Akut sorun çözüldü ancak OpenAI’nin API’si ve ChatGPT hala “performans düşüklüğü” yaşıyor ve şirket bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyor. AYRICA BAKINIZ: OpenAI’den Sam Altman, AI […]

DDoS saldırısı nedeniyle büyük ChatGPT kesintisi

Son ChatGPT kesintilerinin sorumlusu bir siber saldırıdır.

OpenAI bu Çarşamba günü durum izleme sitesinde doğruladı söyleyerekKesintiler “DDoS saldırısını yansıtan anormal trafik düzeninden kaynaklanıyor.” DDoS, “dağıtılmış hizmet reddi” anlamına gelir. Akut sorun çözüldü ancak OpenAI’nin API’si ve ChatGPT hala “performans düşüklüğü” yaşıyor ve şirket bu konu üzerinde çalışmaya devam ediyor.

AYRICA BAKINIZ:

OpenAI’den Sam Altman, AI yönetici emri konusundaki sessizliğini bozdu

ChatGPT kullanıcıları Salı günü sorunları fark etmeye başladı. DALL-E 3 ve internet taramasını birleştiren GPT-4 Turbo tarafından desteklenen güncellenmiş sürümü yeni almış olan ChatGPT Plus aboneleri, chatbot’un görüntü oluşturamaması ve hata mesajları almasıyla ilgili sorunları fark etmeye başladı. Çarşamba günü ChatGPT ve API saatlerce tamamen kapalıydı. OpenAI durum sayfasına göre sorun çözüldü. Ancak kullanıcılar hala sorun yaşıyor. Down Detector (Mashable ile aynı ana şirketi paylaşan) hala raporlar gösteriliyorHer ne kadar son birkaç güne göre çok daha az olsa da.

OpenAI CEO’su Sam Altman, başlangıçta kesintiyi, GPT-4 Turbo ve diğer yeni özelliklerin tanıtıldığı geliştirici konferansının ardından yaşanan trafik patlamasına bağladı. 13:08 ET’de, Altman gönderildi X’te “devday’ın yeni özelliklerinin kullanımı beklentilerimizin çok ötesinde.”

Ancak 22:49 ET’de OpenAI, olay raporu güncellemesinde bir DDoS saldırısı olduğunu doğruladı. A DDoS saldırısı Bir sistemi isteklerle dolduran, ağı yavaşlatan veya çökerten bir tür siber saldırıdır.

Göre Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), bir DDoS saldırısının etkisi “ciddi olabilir ve kritik hizmetlerin kaybını veya bozulmasını, üretkenlik kaybını, kapsamlı iyileştirme maliyetlerini ve akut itibar hasarını içerebilir.” Yani hem mali açıdan hem de halkın güveni açısından maliyetlidir.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow