Değiştirilebilir piller birkaç yıl içinde yasa olabilir

Scott Scrivens / Android Yetkilisi TL;DR Avrupa Parlamentosu, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm cihazlarda değiştirilebilir pilleri zorunlu kılacak bir yasa değişikliğini kabul etti. Yasaya göre, 2027 yılına kadar AB’deki telefonların alet kullanmadan, yani yapıştırıcı olmadan değiştirebileceğiniz pillere sahip olması gerekecek. Bu, akıllı telefonların tasarlanma şeklini temelden değiştirebilir. Eskiden çoğu akıllı telefonda kolayca değiştirebileceğiniz […]

Değiştirilebilir piller birkaç yıl içinde yasa olabilir

Scott Scrivens / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Avrupa Parlamentosu, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm cihazlarda değiştirilebilir pilleri zorunlu kılacak bir yasa değişikliğini kabul etti.
  • Yasaya göre, 2027 yılına kadar AB’deki telefonların alet kullanmadan, yani yapıştırıcı olmadan değiştirebileceğiniz pillere sahip olması gerekecek.
  • Bu, akıllı telefonların tasarlanma şeklini temelden değiştirebilir.

Eskiden çoğu akıllı telefonda kolayca değiştirebileceğiniz piller bulunurdu. Aletlere veya bir ısı tabancasına da ihtiyacınız yoktu: arkasını açıp pili çıkarabilir, yenisini takabilir ve gününüze devam edebilirsiniz. Ceplerinde yedek pil taşıyan insanları görmek olağandı. Günümüzde, çoğu akıllı telefonun metal bir çerçeveye yapıştırılmış iki cam parçası olması sayesinde bu artık mümkün değil.

Ancak, Avrupa Parlamentosu henüz o günleri geri getirdi. Önceki bir yasada yapılan kapsamlı yeni bir değişiklikle, Avrupa Parlamentosu Üyeleri, tüm cihazların kolayca değiştirilebilen pillere sahip olmasını zorlamak için 587’ye karşı dokuz oyu verdi. “Kolayca” dediğimizde bunu kastediyoruz: Avrupa Parlamentosu Üyeleri bunun özel aletler gerektirmemesi gerektiğini, yani yapıştırıcı olmaması gerektiğini söylüyor.

Yapıştırıcılar olmadan, Apple’dan Google’a ve Samsung’a OEM’lerin telefon tasarımlarını büyük ölçüde değiştirmeleri gerekecek. Şirketler parçaları yapıştırıcılar olmadan birbirine bağlı tutmanın bir yolunu bulamadıkça, “cam sandviç” tasarım yönteminin neredeyse kesinlikle durması gerekecekti.

Açıkçası, bu yasa yalnızca AB’yi etkiliyor, ancak OEM’ler büyük olasılıkla telefonları özellikle AB için tasarlamazlar. Tıpkı Apple’ı USB-C’yi iPhone’lara getirmeye zorlayan bir AB yasasında olduğu gibi (ki bu muhtemelen bu yıl gerçekleşecek), AB’ye özgü bu yasanın dünya çapında dalgalanmaları olacak.

Neyse ki, OEM’lerin henüz hiçbir şeyi değiştirmesi gerekmiyor. Yasa bugünden 3,5 yıl sonra, yani 2027’nin başlarında yürürlüğe girecek. Ancak, OEM’lerin daha fazla zamana ihtiyacı olması durumunda AB’nin bu süre sınırını uzatması mümkündür.

Bugün onaylanan yasa, çoğunlukla çevresel atıkları azaltma girişimidir. Avrupa Parlamentosu Üyeleri, teknoloji endüstrisinin piller konusunda daha sorumlu olmasını istediklerini açıkça belirtiyor. Ayrıca geri dönüştürülebilirlik, geri dönüştürülmüş pillerden elde edilmesi gereken minimum değerli metal seviyeleri ve daha sıkı atık toplama hedefleri ile ilgili kanunları da içerir.

Değiştirilebilir piller birkaç yıl içinde yasa olabilir

Teknory