Destiny 2 Geliştirici Bungie, PlayStation’ın Alınmasından Sadece 15 Ay Sonra İşten Çıkarıldı

Geçen yıl PlayStation tarafından 3,6 milyar dolara satın alınan Destiny 2 geliştiricisi Bungie, 2023’te işten çıkarılacak son oyun yapımcısı oldu. Çeşitli eski Bungie çalışanları bugün Twitter’da işten çıkarıldıklarını duyurdu. Bloomberg bugün açıklanmayan sayıda personelin işten çıkarıldığını kaynaklarıyla doğruladı. Bloomberg Bungie CEO’su Pete Parsons’ın personele “bugün bazı haberler duyacaklarını” ve bunu takiben “bugünün olaylarını tartışmak” için […]

Destiny 2 Geliştirici Bungie, PlayStation’ın Alınmasından Sadece 15 Ay Sonra İşten Çıkarıldı

Geçen yıl PlayStation tarafından 3,6 milyar dolara satın alınan Destiny 2 geliştiricisi Bungie, 2023’te işten çıkarılacak son oyun yapımcısı oldu. Çeşitli eski Bungie çalışanları bugün Twitter’da işten çıkarıldıklarını duyurdu. Bloomberg bugün açıklanmayan sayıda personelin işten çıkarıldığını kaynaklarıyla doğruladı.

Bloomberg Bungie CEO’su Pete Parsons’ın personele “bugün bazı haberler duyacaklarını” ve bunu takiben “bugünün olaylarını tartışmak” için bugün ilerleyen saatlerde bir ekip toplantısı düzenleneceğini söylediğini bildirdi.

Çalışanların neden işten çıkarıldığına gelince, bu hala belirsizliğini koruyor; özellikle de şirketin, ilk Destiny oyununda başlayan on yıl süren destanı sona erdirecek devasa bir Destiny 2 genişletmesi olan The Final Shape’i yayınlamaya hazırlandığı göz önüne alındığında. Bloomberg kaynaklarının, The Final Shape’in daha önce duyurulan 27 Şubat 2024 çıkış tarihinden aylar sonra, Haziran 2024’e dahili olarak ertelendiğini söylediğini belirtiyor.

oyun Bilgilendirici PlayStation’a ulaştı ve daha fazlasını öğrenirse bu hikayeyi güncelleyecek.

Ocak 2022’de Sony, Bungie’yi 3,6 milyar dolara satın alacağını duyurdu; satın alma işlemini Temmuz 2022’de tamamladı. Bu işten çıkarmalar, satın alma işleminin üzerinden iki yıldan az bir süre geçtikten sonra gerçekleşiyor.

Bungie’deki bu işten çıkarmalar, 2023’te piyasaya sürülen oyunların arkasındaki stüdyoları etkileyen, ne yazık ki sürekli büyüyen işten çıkarmalar listesine katılıyor; bu, her bakımdan oyun dünyasının sürümler açısından en iyi yıllarından biri. Ocak ayında Microsoft, bu ayın başlarında tamamladığı Activision Blizzard’ı 69 milyar dolarlık satın alma işlemi kapsamında 10.000 çalışanını işten çıkarmıştı.

Ağustos ayında, geçen yılki Callisto Protokolü’nün arkasındaki ekip olan Striking Distance Studios, 30’dan fazla çalışanını işten çıkardı ve aynı ay Mass Effect ve Dragon Age geliştiricisi BioWare, uzun süredir stüdyo emektarları da dahil olmak üzere 50 çalışanını işten çıkardı. Ertesi ay, Eylül ayında, Immortals of Aveum geliştiricisi Ascendant Studios, personelinin yaklaşık %45’ini işten çıkardı.

Sadece bu ay, The Last of Us geliştiricisi Naughty Dog en az 25 çalışanını işten çıkardı ve Telltale Games de işten çıkarmalar gerçekleştirdi, ancak işten çıkarılan çalışanların gerçek sayısı henüz açıklanmadı. Geçen hafta Dreams geliştiricisi Media Molecule 20 çalışanını işten çıkardı.

Kalpleri oyun Bilgilendirici personel bu işten çıkarmalardan etkilenen ve halen stüdyoda olan herkesin yanındadır.

[Source: Bloomberg]

Teknory