Discord’da Metnin Üzerini Nasıl Çizilir veya Üstü Çizilir

Discord, oyuncuların, iş adamlarının, sosyal grupların ve hemen hemen tüm diğer insan topluluklarının çevrimiçi sesli ve yazılı sohbete katılmasına olanak tanıyan dünyanın önde gelen çevrimiçi sohbet sunucusu haline geldi. Discord, her grubun benzersiz kurallarla, lezzet katacak botlarla, üye topluluklarıyla ve çok daha fazlasıyla kendi küçük dünyasına sahip olabileceği bir sunucu modeli üzerinde çalışır. Her ne […]

Discord’da Metnin Üzerini Nasıl Çizilir veya Üstü Çizilir

Discord, oyuncuların, iş adamlarının, sosyal grupların ve hemen hemen tüm diğer insan topluluklarının çevrimiçi sesli ve yazılı sohbete katılmasına olanak tanıyan dünyanın önde gelen çevrimiçi sohbet sunucusu haline geldi. Discord, her grubun benzersiz kurallarla, lezzet katacak botlarla, üye topluluklarıyla ve çok daha fazlasıyla kendi küçük dünyasına sahip olabileceği bir sunucu modeli üzerinde çalışır.

Her ne kadar hizmet, oyuncuların çevrimiçi oyunlarını koordine etmelerine olanak sağlamak için ağırlıklı olarak sesli iletişime odaklanmış olsa da, hizmetin sohbet kısmı da zengin ve tam özelliklidir. Sonuç olarak Discord, oyun dışındaki çok çeşitli topluluklar için oldukça popüler bir platform haline geldi.

Ancak Discord çeşitli özellikler ve yetenekler sunduğundan platformu kullanmanın tüm ayrıntılarını öğrenmek biraz zaman alabilir. Bu makalede, Discord’un Markdown Metin biçimlendirme sistemi desteğini kullanarak metin sohbetlerinize nasıl biçimlendirme ekleyeceğinizi göstereceğim.

Markdown Metnini Anlamak

Discord, biçimlendirme için düz metin kullanan bir biçimlendirme dili olan “Markdown Text” biçimlendirme sistemini kullanır. Temel olarak, düz metin olarak yazdıklarınızı HTML’ye dönüştürür ve bu daha sonra bir tarayıcıda işlenir.

Kullanıcıların yalnızca normal metni artı biçimlendirme kodlarını (karmaşık veya uzun olmayan) yazmasına olanak tanır, böylece mesajı yazan kişi için çok az çaba harcayarak çok çeşitli görsel efektler üretir. Bu, metni kalın, altı çizili ve diğer benzer efektleri yapma yeteneğini içerir.

Markdown, çok popüler bir çevrimiçi programlama dili olan Perl’de yazılmıştır. Markdown’ın temel fikri, aynı görsel efektleri üretirken kullanımının HTML’den daha kolay olması ve açma ve kapama etiketleriyle uğraşmanıza gerek kalmamasıdır.

Çok sayıda İşaretleme seçeneği vardır ve bu kullanışlı metin aracıyla yapabileceğiniz temel şeylerin her birini vurgulayacağız. Tüm bu biçimlendirme kodlarının ardındaki temel prensip basittir: dönüştürmek istediğiniz metnin önüne ve arkasına özel bir karakter veya karakterler koyarsınız. Önce koymak efekti açar, sonra koymak ise efekti kapatır. Kodları doğrudan Discord sohbet penceresine yazıyorsunuz ve herkesin (ve sizin) sohbet penceresinde gördüğü çıktı dönüştürülmüş metin oluyor.

Reddit gibi diğer popüler web siteleri de kullanıcıların herhangi bir HTML yazmayı bilmelerine gerek kalmadan metinlerini kolayca özelleştirmelerine olanak sağlamak için Markdown’ı kullanıyor.

Bu hızlı girişten sonra, Discord’da bazı yaygın metin efektleri oluşturmak için Markdown’u nasıl kullanabileceğinize bir göz atalım.

Markdown’lar Nasıl Kullanılır?

İşaretlemeleri doğru şekilde kullanmak için karakterleri metnin önüne ve arkasına yerleştirmeniz gerektiğini anlamak önemlidir. Örneğin: bir işaretleme oluşturmaya çalışıyorsanız, bunun işe yaraması için tam sayıda tuş kullanmanız gerekir. Kabul edilen protokolleri takip etmezseniz, bunun gibi bir sonuçla karşılaşırsınız:

Yeni bir kullanıcıysanız yukarıdaki görselin hiçbir anlamı yoktur ve aslında hiç de öyle görünmemesi gerekir. Discord’da başarılı indirimlerin nasıl göründüğünü görmek için okumaya devam edin.

Üstü Çizili Metin Oluşturma

Üstü çizili olmak için çift kullanırsınız ~ yaklaşık işareti karakteri. (Tilde çoğu klavyede ‘1’ tuşunun solunda bulunur).

Örnek:

Kalın Metin Oluşturma

İki yıldız ekleme ** metnin içine konulmasından önce ve sonra gözü pek. Örnek:

İtalik Metin Oluşturma

İtalikler için şunu ekleyin: bir İstediğiniz metnin her iki tarafına yıldız işareti italik hale getirmek. Örnek:

Altı Çizili Metin Oluşturma

Altını çizmek için iki tane eklersiniz _ alt çizgi karakterleri. Örnek:

Metin Efektlerini Birleştirme

Ayrıca kodları birleştirerek efektleri de birleştirebilirsiniz. Üç yıldız işareti oluşturulacak kalın, italik metin. Örnek:

Çok sayıda kodu birleştirerek gerçekten dahil olabilirsiniz (ve aptalca). İşaretleme umursamıyor. İşaretleme yargılamaz. İşaretleme yalnızca oluşturmasını söylediğiniz şeyi oluşturur. Örnek:

Spoiler Etiketlerini Ekleme

Spoiler uyarısı: Avengers: Endgame’deki “Snap”i geri almayı başarıyorlar. Bunu sana söylediğim için bana kızgınsan, bunu aşman gerek; film aylar önce çıktı. Ancak ertesi gün olsaydı ve bunu Discord’da söylemek isteseydiniz, filmi Discord kanalınızdaki tüm kullanıcılar için mahvetmemek için filmi sansürlemeniz gerekirdi.

Bu mesajı insanlara görmeme seçeneği sunarak yazmak için spoiler etiketi kullanabilirsiniz. İki ekleme | boru karakterleri Discord’a metni çift borular arasında gizlemesini söyler. Örnek:

Görüntülenen metinde spoylerin nasıl karartıldığına dikkat edin? Kullanıcı siyah alana tıklarsa sır ortaya çıkar. Bu şekilde istediğiniz spoiler’ı yazabilirsiniz ve bunu yalnızca okumak isteyenler yazacaktır. Bu noktada, eğer kendileri için bir şeyi mahvederlerse, bu onların kendi hatasıdır.

(Yine aylar oldu. Üstesinden gelin. Vader, Luke’un da gerçek babası ve Bruce Wayne de Batman. Tamam, sonuncusunu herkes biliyordu).

Not* Bilmeyenler için, çubuk çoğu klavyede ters eğik çizgi tuşunun üzerindedir. | karakterini elde etmek için Shift + tuşlarına basın.

Boş Satır Ekleme

Uzun bir mesaj yazıyorsanız (nasıl olduğu hakkında kızgın bir yorum gibi) uygunsuz ve yanlış Black Widow’un Endgame’de öldüğünü ortaya çıkarmak için) ve bunu paragraflara bölmek istiyorsanız, yorumunuzun herhangi bir yerinde boş bir satır oluşturmak için Shift + Enter tuşlarını kullanabilirsiniz. (Shift + Enter tuşlarının ham metin penceresinde görünmediğini, çıkış penceresinde yaptığının aynısını orada yaptığını unutmayın.)

Örnek:

Kod Bloklarını Kullanma

İşaretleme’nin başka bir kullanıcıdan alıntı yapmanıza izin verecek şekilde özel olarak tasarlanmış bir özelliği olmasa da Kod Bloğu özelliğini kullanan yarı geçici bir çözüm vardır. Kod Bloğu özelliği, metindeki kodu vurgulamanıza olanak tanır. Bu, gerçek anlamda bir alıntı olmasa da, görsel olarak öne çıkan bir metin oluşturmanıza olanak tanır (çünkü farklı bir yazı tipindedir).

Mezar aksanını uygulayarak tek satırlık bir kod bloğu oluşturabilirsiniz Çoğu klavyede 1’in solunda bulunan karakter. Metnin mezar karakterine sarılması, sohbet metninde farklı görünmesine neden olacaktır.

Örnek:

Ayrıca metnin başına ve sonuna üç ciddi vurgu koyarak çok satırlı kod blokları oluşturabilirsiniz.

Örneğin:

Sıkça Sorulan Sorular

Bazı Discord işlevleri yeni kullanıcılar için yanıltıcı olabilir. Discord hakkında daha fazla yararlı bilgi için okumaya devam edin.

Daha önce gönderdiğiniz bir mesajın üzerini çizebilir misiniz?

Evet. Metnin üzerine gelirseniz şunu söyleyen bir pin simgesi göreceksiniz: Düzenlemek. Bu seçeneğe tıklayın ve metnin önüne ve arkasına ~~ ekleyin. Küçük olanı vur Kaydetmek Metnin hemen altındaki seçeneği seçtiğinizde metninizde bir çizgi olacaktır.

Başka birinin mesajını geçebilir miyim?

Hayır. Sunucu sahibi olsanız bile birinin mesajını düzenleme seçeneği mevcut değildir. Mesajı beğenmezseniz bir emoji tepkisi ekleyebilir veya mesajın yanındaki üç dikey noktaya tıklayarak mesajı silebilirsiniz.

Son düşünceler

Markdown’ı nasıl kullanacağınızı öğrenerek Discord’da yazarken çok sayıda farklı yararlı metin efekti oluşturabilirsiniz. Ve neyse ki Markdown’ı öğrenmesi inanılmaz derecede kolaydır.

İşaretleme güçlü olmasına rağmen çok güçlü değildir ve yapamayacağınız pek çok şey vardır. Ancak bu size metin sohbetlerinizi biraz daha renklendirme yeteneği verecektir. Discord’da İşaretlemeyi kullanmak için başka önerileriniz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bunları bizimle paylaşın!

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow