Doktorların resepsiyonistleri kötü şöhretli TikTok itibarları hakkında gerçekten ne düşünüyor?

Hepimiz daha önce orada bulunduk: Kendinizi kötü hissediyorsunuz, bu nedenle bir doktorla konuşmak üzere randevu almak için GP (pratisyen hekim) muayenehanenizi arıyorsunuz. Sonsuz döngülü bekleme müziğini beyninize kalıcı olarak kazınacak kadar uzun süre dinlediğinizde (ve 90’lardan beri değişmediğini bildiğiniz gibi), bir personel telefonu açar. Aşağıdaki senaryonun çevrimiçi olarak yeniden canlandırılması, Birleşik Krallık’taki en son komedi […]

Doktorların resepsiyonistleri kötü şöhretli TikTok itibarları hakkında gerçekten ne düşünüyor?

Hepimiz daha önce orada bulunduk: Kendinizi kötü hissediyorsunuz, bu nedenle bir doktorla konuşmak üzere randevu almak için GP (pratisyen hekim) muayenehanenizi arıyorsunuz. Sonsuz döngülü bekleme müziğini beyninize kalıcı olarak kazınacak kadar uzun süre dinlediğinizde (ve 90’lardan beri değişmediğini bildiğiniz gibi), bir personel telefonu açar.

Aşağıdaki senaryonun çevrimiçi olarak yeniden canlandırılması, Birleşik Krallık’taki en son komedi TikTok trendi haline geldi. Bu viral skeçlere göre, telefona gelen GP resepsiyonistleri düşmanca, küçümseyen,(yeni bir sekmede açılır) ve düpedüz kaba. Bunlar aramanızdan rahatsız(yeni bir sekmede açılır)bekçilik NHS randevularından keyif alıyorlar ve görünüşe göre, sadece yardım etmekten rahatsız olamazlar(yeni bir sekmede açılır). Aynı fikirde olan yüz binlerce beğeni ve yorumla, videolar birçok izleyici için doğru gibi görünüyor.

Ancak şu anda NHS çalışma koşulları hakkında bildiklerimiz göz önüne alındığında, bu abartılı karikatür gerçekten adil mi? Bunlar, kaçamayacağımız manşetleri yaşayan aynı işçiler: randevu eksikliği, azalan personel sayısı, sağlık hizmetlerine sürekli artan talep(yeni bir sekmede açılır)hepsi – ile eşleştirilmiş ciddi hükümet yetersiz fonlaması(yeni bir sekmede açılır) – NHS’yi daha da krize itiyor. Bu baskıyı omuzlarında taşıyan işçiler bu itibar hakkında ne düşünüyor ve bu daha derin bir sorunun göstergesi mi?

“Bağılırken gözyaşlarımı bastırmak, gerçekten iyi yaptığım bir şey.”

İngiltere’nin kuzeybatısındaki bir muayenehanede resepsiyonist olarak çalışan Lily* videoları incitici buluyor. 28 yaşındaki “Herkese bizim yerimizde bir gün geçirme, perde arkasında nelerle uğraştığımızı görme şansı verirdim” diyor. 12 yıllık mesleğinde, ne telefonda (ekibi günde 300 ila 500 çağrıya cevap veriyor) ne de resepsiyonda hastalar tarafından sözlü tacize uğramadığı tek bir gün bile hatırlamıyor. “Bağılırken gözyaşlarımı bastırmak, gerçekten iyi yaptığım bir şey.”

AYRICA BAKINIZ:

Cinsiyet sağlık farkı insanların hayatını cehenneme çeviriyor

“Kendini öldür”, “Dışarıda seni bekliyor olacağım.” ve “dünya sensiz daha iyi bir yer olurdu”, Lily’nin sürekli olarak patronluk taslama, yemin etme ve bağırma akışının yanı sıra tekrar tekrar aldığı endişe verici yorumlardan sadece birkaçı. Hatta bir hastanın meslektaşlarından birini boğazından tutmaya çalıştığına tanık oldu. “Sizi neyin beklediğini bilerek işe gitmek zor,” diye açıklıyor. Genellikle vardiyasından önce otoparkta gözyaşları içinde otururken, birçok kez stres ve endişe nedeniyle işten çıkarılması gerekti. “Korkunç… Kimse buna katlanmak zorunda kalmamalı.”

Ne yazık ki, Lily’nin deneyimi Birleşik Krallık’taki bir dizi resepsiyon görevlisi tarafından paylaşılıyor. A 2021 anketi(yeni bir sekmede açılır) Genel Muayenehane Yönetimi Enstitüsü’nden (IGPM), resepsiyon personelinin yüzde 75’inin günlük olarak sözlü, ırkçı veya fiziksel tacize uğradığını söylediğini ortaya çıkardı. Yüzde 83’ü geçmişte hastalarla ilgilenmek için polise başvurmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Resepsiyon personelinin yüzde 75’i sözlü, ırkçı veya fiziksel olarak günlük olarak taciz gördüklerini söylüyor.

Hastaların karşılaştığı ilk ses veya yüz olarak, resepsiyon görevlileri (resmi olarak bakım rehberleri olarak bilinirler) hayal kırıklıklarının en ağır yüküyle yüzleşmek zorunda kalırlar. IGPM’nin yöneticisi Robyn Clark, bazı hastaların hasta olduklarında kendilerini savunmasız hissedebileceklerini anlıyor, ancak aynı zamanda toleranslarının ve randevu bekleme yeteneklerinin pandemiden bu yana düştüğüne inanıyor. “Çoğu zaman, hastanın beklentilerinin sorunun ne olduğuyla uyuşmadığını görüyoruz” diye açıklıyor. “Çoğu zaman Amazon Prime tarzı bir sağlık hizmeti bekliyorlar ki bu, hükümetin bize ayarladığı şey değil.”

GP yöneticisi Caroline*, sekiz yıllık kariyeri boyunca, son yıllarda olduğu kadar hastaları davranışlarına karşı uyaran mektuplar göndermek zorunda kalmamıştı. “Kabul ekiplerine karşı çok büyük bir kızgınlık dalgası var gibi görünüyor” diyor. Videoları “kendilerini savunamayan bir grup insana saldırmanın kötü bir yolu” olarak etiketleyerek, genel kamuoyunun “benzeri görülmemiş bir baskı yığını” dediği şey altında çalışan ilgili gezginlere şefkat göstermesini istiyor. .”

AYRICA BAKINIZ:

Lalala mı okokok mu? Viral TikTok sınavı nasıl oynanır?

Bu baskı, rahatsız edici hastaların taleplerini karşılamak için fazladan randevu almak zorunda kalan hemşireler ve GP kayıt memurları gibi diğer rollerdeki ameliyat personeline de yansıyor. Caroline’a göre, yakındaki bir muayenehane müdürü, güvenliklerinden endişe ettiği için polis tarafından arabasına kadar eşlik edilmek zorunda kalırken, Caroline, kendisini sosyal medyada takip eden ve diğerlerini kullanan bir hasta tarafından defalarca taciz edildikten sonra polisi olaya dahil etmek zorunda kaldı. onunla alay etmek için kimlikler. “Bütün hayatımı etkilemesini istemiyorum ama tabii ki beni endişelendiriyor,” diye içini çekiyor.

“Bu retoriği internette görmek iç karartıcı, çünkü birlikte çalıştığım herkes gerçekten umursuyor.”

Maxine*, Suffolk’taki resepsiyonist rolüne pandemi başlamadan haftalar önce başladı. Mashable’a “Bu retoriği çevrimiçi görmek iç karartıcı çünkü birlikte çalıştığım herkes gerçekten umurunda” diyor. 32 yaşındaki, videolarda vurgulanan yaygın bir yanılgıya dikkat çekiyor: resepsiyonist personel, hastalara semptomlarını sorma yetkisine sahip değil. “Pek çok insan doktor olduğumuzu düşündüğümüzden şikayet ediyor, ancak en uygun bakım türünü belirlemek için bu soruları sormalıyız – tam anlamıyla işimizin amacı bu” diyor ve bu protokollerin uygulamaya konulduğunu açıklıyor. GP’lerin kendileri tarafından ve bir güç gezisinde navigatörlerin umurunda değil. Caroline, “GP gerektirmeyen bir sorununuz varsa, elbette sizi onlardan uzak tutacağız” diye ekliyor. “Bunun yerine yerinde bir sağlık görevlisi, ileri düzey hemşire, fizyoterapist veya akıl sağlığı hemşiresi görmenizi sağlayacağız.”

Resepsiyonistlerin tembel olduğu (ve ameliyat telefonu çalarken zamanlarını tırnaklarını törpüleyerek ve realite TV hakkında gevezelik ederek geçirdikleri) yönündeki önerilere yanıt veren Maxine, resepsiyonistlerin hastane randevularını takip etmekten klinik yazışmaları dosyalamaya ve sevkleri organize etmeye kadar sürekli çalıştıklarını ve bunların hepsi iş yaparken bir taciz seliyle. “Bazı videolar, resepsiyonistlerin neredeyse savunmacı olduğunu gösteriyor” diyor. “Birçoğunun muhtemelen öyle olduğunu söyleyebilirim – her zaman tetikte olmaya o kadar alışkınlar ki.”

“Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, ancak bozuk bir sistemi düzeltemiyoruz.”

Maxine, Caroline ve Lily ayrıca NHS’den ayrılan doktor ve hemşirelerin sayısı iyi bilinmesine rağmen, yine ayrılan ve değiştirilmeyen resepsiyon görevlilerine yeterince dikkat edilmediğinin altını çiziyor. Bu sorun Birleşik Krallık’ta yankılanıyor: Ocak ayında Kuzey Yorkshire’da bir GP ameliyatı oldu. kapılarını kapatmak zorunda kaldı(yeni bir sekmede açılır) rolde karşılaştıkları taciz nedeniyle resepsiyonist personeli işe almakta zorlandıktan sonra süresiz olarak.

Kısmen tacizden kaçınmak için kısa süre önce ameliyatında farklı bir role geçen Maxine, “İnsanlardan asgari ücretin biraz fazlası karşılığında sürekli tacize uğramalarını istiyorsunuz, bu arada işleri medyada ve internette çöpe atılıyor,” dedi. tartışır. Bir noktada, tepki korkusuyla iş unvanını iş dışındaki insanlardan kasıtlı olarak sakladığını itiraf ediyor.

Birçok insanın hayati sağlık hizmetlerine erişmeye çalışırken karmaşık zorluklarla karşılaştığını kabul etmek önemlidir. Kronik hastalıkları ve engelleri olan kişiler, tıbbi yardım ararken olumsuz deneyimler yaşadıklarını bildirmektedir. Araştırmalar, engelli ve kronik hastalığı olan hastaların sıklıkla NHS personeli ile iletişim kurmanın zorluğundan alıntı yapın(yeni bir sekmede açılır).

Üzerindeki baskı ile NHS kırılma noktasında(yeni bir sekmede açılır), sistemin kırılma noktasında olduğu açık. Konuştuğumuz resepsiyon görevlileri, NHS çalışanları ile etkileşimler söz konusu olduğunda daha fazla şefkat gerektiğine inanıyor. Maxine, “Hasta olduğumuzda parmaklarımızı şaklatıp bir GP görebileceğimize inanan bir ülke olarak inşa edildik, ancak o zaman geçti,” diyor. Hastaların, GP ameliyatlarının sağladığı diğer hizmetlerin sayısı hakkında kendilerini eğitme sorumluluğu olduğuna inanıyor. “Bir ameliyatın gerçekte nasıl çalıştığı konusunda daha fazla şeffaflık olması gerekiyor” diye devam ediyor. Lily aynı fikirde ve hastalarına telefonun diğer ucundaki bakım navigasyon cihazlarının da kendi duyguları olduğunu hatırlatmak istiyor: “Orada yayınladığınız her şeyi görüyor ve okuyoruz ve bu canımızı yakıyor. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz, ama biz bozuk bir sistemi düzeltemez.”

2021’de IPGM, GP resepsiyon görevlilerinin karşılaştığı taciz konusunda farkındalık yaratan bir kampanya videosu yayınladı ve adını, duymaya çok alışık oldukları bir cümleden alıyor: “Eğer ölürsem, bu senin suçun olacak.(yeni bir sekmede açılır)“. Örgüt ayrıca sağlık bakanına yazarak diğer GP hizmetlerinin halk eğitimi etrafında daha iyi bir kampanya için çağrıda bulundu. Bu arada Robyn, bu videoları oluşturan ve bu videolar hakkında yorum yapan kişilerin, özellikle de sözlerinin etkisini anlamalarını istiyor. “Telefona bağlanmanın şimdi zor olduğunu düşünüyorsanız, bunun gibi daha fazla video yapıldıkça daha da kötüleşecek. Çünkü personel ayrıldığında, onların yerini kim almak isteyecek?”

* Kimlikleri korumak için isimler değiştirilmiştir.

Teknory