DoNotPay’in AI avukatı dublörü, birden fazla eyalet barosu itiraz ettikten sonra iptal edildi

Geçen hafta Ödeme(Yeni bir pencerede açılır) CEO Joshua Browder açıkladı şirketin AI sohbet robotu, bir ABD mahkemesinde bir sanığı temsil edecek(Yeni bir pencerede açılır), bu amaçla yapay zekanın ilk kullanımına işaret ediyor. Şimdi deney iptal edildi ve Browder birden fazla eyalet barosundan itiraz aldığını belirtti. “Kötü haber: Eyalet Barosu savcılarından tehditler aldıktan sonra, fiziksel bir […]

DoNotPay’in AI avukatı dublörü, birden fazla eyalet barosu itiraz ettikten sonra iptal edildi

Geçen hafta Ödeme(Yeni bir pencerede açılır) CEO Joshua Browder açıkladı şirketin AI sohbet robotu, bir ABD mahkemesinde bir sanığı temsil edecek(Yeni bir pencerede açılır), bu amaçla yapay zekanın ilk kullanımına işaret ediyor. Şimdi deney iptal edildi ve Browder birden fazla eyalet barosundan itiraz aldığını belirtti.

“Kötü haber: Eyalet Barosu savcılarından tehditler aldıktan sonra, fiziksel bir mahkeme salonuna bir robot avukat getirmeyi sürdürürsem, muhtemelen beni 6 ay hapis cezasına çarptıracaklar.” Browder Perşembe günü tweet attı.(Yeni bir pencerede açılır) “DoNotPay davamızı erteliyor ve tüketici haklarına bağlı kalıyor.”

Plan, DoNotPay’in yapay zekasını bir hız davası(Yeni bir pencerede açılır) 22 Şubat’ta dinlenmesi planlandı. Sohbet robotu, bir kulaklık aracılığıyla kimliği belirsiz sanığa talimatlar vermeden önce mahkemede konuşulanları dinleyerek bir akıllı telefon üzerinde çalışacaktı.

Bununla birlikte, çok sayıda eyalet savcısı, DoNotPay’in önerdiği numaraya pek iyi yanıt vermedi ve Browder’a bunun potansiyel olarak yasayı çiğneyeceği konusunda onu uyarmak için yazdı. Spesifik olarak, Browder, bazı eyaletlerde onu yarım yıl boyunca parmaklıklar ardına atabilecek bir suç olan yetkisiz hukuk uygulamaları nedeniyle kovuşturulabilir.

Bunun ışığında, Browder hapis cezası riskindense tüm deneyin fişini çekmeyi seçti.

“Olmayacak olsa bile, cezai kovuşturma tehdidi bundan vazgeçmek için yeterliydi.” Browder NPR’ye söyledi(Yeni bir pencerede açılır).

Muhtemelen en iyisi bu. DoNotPay’in yasal sohbet robotu, OpenAI’nin ChatGPT’si kullanılarak geliştirildi ve şüphesiz bir AI sohbet robotu için gelişmiş olsa da, yine de önemli kusurları var. Önemli herhangi bir şey için ona güvenmek bu aşamada en iyi fikir değil.

AYRICA BAKINIZ:

OpenAI’den ChatGPT sohbet robotu harika, yaratıcı ve tamamen yanlış

Yasanın yanlış tarafıyla bu ramak kala, DoNotPay’in ürünlerini yeniden değerlendirmesine neden olmuş gibi görünüyor. Daha önce şirket, nafaka ödemelerinden evliliğin iptaline kadar her şeyi kapsayan çok çeşitli sorunlar için bilgisayar tarafından oluşturulan yasal belgeler sunuyordu. Şimdi Browder, DoNotPay’in yalnızca ileriye dönük tüketici hakları yasasıyla ilgili davalarla ilgileneceğini ve diğer tüm hizmetleri “derhal geçerli olmak üzere” kaldıracağını duyurdu.

“Mahkeme dramasının aksine, [consumer rights] vakalar çevrimiçi olarak ele alınabilir, basit ve yeterince hizmet almıyor” Tarayıcı tweet attı(Yeni bir pencerede açılır). “Kullanımı çok az olan tüketici hakları dışı yasal ürünlerin (örneğin hakaret talep mektupları, boşanma sözleşmeleri ve diğerleri) dikkat dağıtıcı olduğunu fark ettim.”

CEO ayrıca çalışanların şu anda günde 18 saat çalışmak(Yeni bir pencerede açılır) DoNotPay’in övünülecek bir şey gibi görünmeyen kullanıcı deneyimini geliştirmek için.

DoNotPay’in AI deneyi, AI’yı yeni bir alana uygulayacak olsa da, bir ABD mahkeme salonunda yapay zekanın ilk kullanımı olmazdı(Yeni bir pencerede açılır). New York ve California gibi eyaletler daha önce, kefaleti belirlerken bunu dikkate alarak, birinin yeniden suç işleme olasılığının olup olmadığını değerlendirmek için Alternatif Yaptırımlar için Düzeltici Suçlu Yönetim Profili Oluşturma (COMPAS) yapay zeka aracını kullanmıştı.

Ne yazık ki, bu AI yazılımı bile kusurlu. A ProPublica tarafından 2016 araştırması(Yeni bir pencerede açılır) COMPAS’ın Siyah sanıkları yanlışlıkla daha yüksek risk olarak puanlaması ve aynı zamanda beyaz sanıkları yanlış bir şekilde daha düşük risk olarak işaretlemesi daha muhtemel bulundu.

Yapay zeka, birçok yararlı amacı olan heyecan verici bir teknoloji gibi görünebilir. Ancak bazı şeyleri hala gerçek insanlara bırakmak en iyisidir.

Teknory