Elon Musk, YouTuber’ı platforma çekmeye çalışırken X, MrBeast’in görüşlerini destekliyor gibi görünüyor

Görünüşe göre düzeltme geldi. YouTube’un en popüler yaratıcısı MrBeast, son YouTube videosunu ilk kez Elon Musk’un X’ine yükledi. MrBeast’e göre, yüklemeden “ne kadar reklam geliri” elde edeceğini “merak ediyordu”, bu yüzden videoyu “test” amacıyla doğrudan platforma yükledi. Artık X kullanıcı, MrBeast’in video yüklemesini içeren gönderisinin, etiketlenmemiş bir reklam olarak günde birkaç kez akışlarına zorla eklendiğini […]

Elon Musk, YouTuber’ı platforma çekmeye çalışırken X, MrBeast’in görüşlerini destekliyor gibi görünüyor

Görünüşe göre düzeltme geldi.

YouTube’un en popüler yaratıcısı MrBeast, son YouTube videosunu ilk kez Elon Musk’un X’ine yükledi. MrBeast’e göre, yüklemeden “ne kadar reklam geliri” elde edeceğini “merak ediyordu”, bu yüzden videoyu “test” amacıyla doğrudan platforma yükledi.

Artık X kullanıcı, MrBeast’in video yüklemesini içeren gönderisinin, etiketlenmemiş bir reklam olarak günde birkaç kez akışlarına zorla eklendiğini bildiriyor.

“Bu, feed’imde belki 7 kez göründü” gönderildi MrBeast videosuna atıfta bulunan bir X kullanıcısı. “Hem kullanıcı adının yanındaki gönderi süresi (normal bir kullanıcı gönderisinin göstergesi) hem de sağ üstteki Reklam göstergesi eksik.”

Kullanıcı, X’te oldukça yeni bir olay olan ve Musk’ın Ekim 2022’de şirketi satın almasının ardından başlayan, görünüşte etiketsiz reklamların çoğalmasından bahsediyor. Bu, Mashable’ın daha önce yaptığı bir olaydır. rapor edildi Açık.

Burada neler oluyor?

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk hâlâ X/Twitter’ı PayPal kopyasına dönüştürmeyi planlıyor

X, geçen yılın eylül ayından bu yana bazı kullanıcılarına etiketsiz reklamlar sunuyor. Bu reklamlar, kullanıcıların akışında, platformun genellikle ücretli gönderilere yapıştırdığı herhangi bir “reklam” veya “tanıtım” etiketi olmadan görünür. Ancak kullanıcılar, bunların etiketlenmemiş reklamlar olduğunu ve organik gönderiler olmadığını anlayabilirler çünkü gönderinin yayınlanma tarihi eksiktir ve bunlar gönderilerde gösterilir ancak reklamlarda görülmez. Ayrıca Mashable’ın daha önce bildirdiği ve alıntı yapılan X kullanıcısının da belirttiği gibi keşfetti, kullanıcılar etiketsiz reklamlardaki açılır üç nokta simgesi menüsünde X’e “bu reklamla ilgilenmediklerini” söyleme seçeneğini hâlâ bulabilirler. Bu seçenek organik gönderiler için görünmez.

Adtech gözlemcisi Reklamlarımı Kontrol Et daha önce şirketin bu etiketleme sorunuyla ilgili şeffaf olmaması nedeniyle X’e karşı FTC’ye şikayette bulunmuştu.

Bir X çalışanı Ryan Broderick’e hak talebinde bulundu. Çöp günü yakın zamanda bir haber bülteni rapor MrBeast’in videosundan önce oynatılan etiketli bir video öncesi video reklamı olduğu için şirket bunu açıklama olarak değerlendiriyor. X çalışanına göre bu, Bay Canavar’ın gerçek gönderisine neden hiçbir “reklam” veya “tanıtım” etiketi yapıştırılmadığını açıklıyor.

Bu hiç mantıklı değil. Videodan önce gösterilen video reklam tamamen farklı bir reklamdır. MrBeast’in gönderisi izleyicilere akışlarında sunuluyorsa ve bu gönderi organik olarak görünmüyorsa (ve yukarıda belirtilen özellikler, bunun X’in reklam platformu aracılığıyla sunulduğunu gösteriyorsa) MrBeast’in videoyu içeren gönderisi tamamen ayrı bir reklamdır ve etiketlenmesi gerekir. gibi.

Aslında diğer bazı X kullanıcılarının da sahip olduğu gibi işaret ettiX uygulamasının eski sürümleri gerçekten de MrBeast’in gönderisini “tanıtılan” etiketiyle gösteriyor, bu da gönderinin kullanıcılara X’in reklam platformu aracılığıyla sunulduğu anlamına geliyor.

Burada bazı kullanıcılara MrBeast’in gönderilerinin organik olarak sunulmasının mümkün olduğunu belirtmeliyiz. X’teki reklamların çoğu normal gönderiler olarak yayınlanıyor ve daha sonra reklam platformu aracılığıyla öne çıkıyor. Ancak bu yazıda bahsedilen örnekler, X’in reklam platformu aracılığıyla sunulan tanıtılan gönderilerdir.

Öyle görünüyor ki X, MrBeast’in izlenimlerini etiketlenmemiş reklamlar aracılığıyla sulandırıyor. Bu şeffaflık eksikliğinin kasıtlı olup olmadığı elbette tartışılabilir, ancak olan şey bu gibi görünüyor.

Neden fark eder?

Musk’ın daha önce Twitter olarak bilinen platform olan X’e yönelik vizyonu büyük ölçüde video içeriğine bağlı. Örneğin, X CEO’su Linda Yaccarino’nun bu yılki CES’teki büyük duyurusu, şirketin eski CNN sunucusu Don Lemon, spor radyosu sunucusu Jim Rome ve Fox News katılımcısı Tulsi Gabbard ile özel video anlaşmaları imzaladığıydı.

Musk’ın yaratıcıların, etkileyicilerin ve diğer medya figürlerinin yanıtlarına girip onları içeriklerini doğrudan X’e yüklemeye teşvik ettiği biliniyor. Aslında bunu o yaptı çok şey birkaç kez MrBeast’e.

Gerçek adı Jimmy Donaldson olan MrBeast daha önce X’e yükleme yapılmasına karşı olduğunu dile getirmişti. MrBeast’e göre videolarının prodüksiyonu çok maliyetliydi ve YouTube, içeriğinin aldığı izlenme miktarını adil bir şekilde telafi edebilecek tek platformdu. Ancak MrBeast görünüşe göre en azından bir kez “test” olarak X’e doğrudan yükleme yapmayı denemeye ikna olmuştu.

Eğer Musk, video yükleme performansına bağlı olarak büyük bir maaşla MrBeast’i tamamen kazanırsa, X’in sahibi, X’in geleceğine yönelik multimedya vizyonu için internetteki en popüler içerik oluşturucuyu güvence altına almış olacak.

X ve MrBeast için sırada ne var?

MrBeast, bu hafta başında videoyu yayınladığından bu yana “testi” hakkında yalnızca birkaç kez yorum yaptı.

Yaratıcı ortaya çıktı şok paylaşımının 100 milyondan fazla izlendiğini söyledi. (Yayınlandığı an itibariyle Bay Canavar’ın gönderisi 128 milyon izlenme sayısına ulaştı.) Ancak X’te izlenmeler, YouTube gibi video platformlarındaki gibi sayılmıyor. Aksine, bu “görüntülemeler” aslında MrBeast’in videosunu izleyen kişi sayısı değil, yalnızca gönderinin kendisi üzerindeki gösterimlerdir. Mayıs 2023’te Musk’ta X vardı herkese açık video görünümünü kaldır platformdan gelen sayım nedeniyle bir videonun X’te kaç gerçek görüntüleme aldığı artık belli değil.

MrBeast son paylaşımında şunları söyledi: diye sordu takipçilerinin, reklam geliri paylaşımı programı kapsamında X’in kendisine ne kadar ödeyeceğini düşündüklerine oy vermelerini istiyor: 10 $, 10.000 $, 100.000 $ veya 1 milyon $.

X’in yaratıcı para kazanma programının işleyişinden dolayı MrBeast’in ne kadar komisyon alacağını söylemek neredeyse imkansız. X kullanıcıları, yalnızca X’in X Premium veya X Premium+ gibi aylık abonelik programlarına ücretli abone olmaları durumunda para kazanma programına katılabilir. Ayrıca X, yaratıcılara yalnızca gönderilerine verilen yanıtlarda görünen reklamlar için ödeme yapıyor. Ayrıca, yalnızca diğer ödeme yapan X Premium abonelerinin gösterimleri para kazanmaya dahil edilir.

Mashable’ın daha önce yaptığı gibi rapor edildiX’in her yaratıcıya ödediği ödeme tutarları tamamen keyfi görünüyor. X çalışanı, diğer platformlarda olduğu gibi ödemelerin belirli sayıda görüntülemeye göre belirlenmemesi nedeniyle kullanıcıların gerçekte ne kadar kazanacaklarını gerçekten hesaplayamadıklarını paylaştı. X’ten en iyi şekilde yararlananlar çoğunlukla Musk’un kişisel olarak favori siyasi yorumcuları, Tesla hayranları ve meme hesaplarından oluşuyor gibi görünüyor.

Ve tabii ki henüz Musk’ın kendisinden bahsetmedik. terfi ettirildi MrBeast’in videosu 169 milyon takipçisine.

MrBeast, bu testten X’in para kazanma programından ne kadar kazandığını paylaşmaya söz verdi. Yani bu sorunun cevabını yakında öğreneceğiz. MrBeast ne yaparsa yapsın, X’in koşulların büyük bir izlenme sayısını desteklediğinden emin olmak için parmaklarını teraziye yoğun bir şekilde koyduğu açık görünüyor.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow