En İyi Bilgisayar Temizleyicileri

Bilgisayarınız aniden yavaşlıyor gibi görünürse, ilk aklınıza RAM’in çok küçük olduğu veya bir virüs bulaştığı olabilir. Ancak, bilgisayar gereksiz dosyalarla ve performansını yavaşlatan diğer gereksiz şeylerle dolup taşmış olabilir. Önemsiz dosyalar kendilerini duyurmaz ve kasıtlı olarak sisteme zarar vermez, ancak çalışan belleğinizi tıkamak için tarayıcılarda, dosyalarda ve uygulamalarda kalır. Bu nedenle kullanıcıların bu dosyaları bulup […]

En İyi Bilgisayar Temizleyicileri

Bilgisayarınız aniden yavaşlıyor gibi görünürse, ilk aklınıza RAM’in çok küçük olduğu veya bir virüs bulaştığı olabilir. Ancak, bilgisayar gereksiz dosyalarla ve performansını yavaşlatan diğer gereksiz şeylerle dolup taşmış olabilir.

Önemsiz dosyalar kendilerini duyurmaz ve kasıtlı olarak sisteme zarar vermez, ancak çalışan belleğinizi tıkamak için tarayıcılarda, dosyalarda ve uygulamalarda kalır. Bu nedenle kullanıcıların bu dosyaları bulup kaldırması gerekir ve PC temizleyicilerinin yaptığı da budur.

Bu yazıda, Mac ve Windows bilgisayarlar için en iyi ücretsiz bilgisayar temizleyicilerinden bazılarına bakacağız.

En İyi Ücretsiz Windows Bilgisayar Temizleyicileri

Çoğu PC temizleyici, bilgisayarınızın performansını optimize etmek için el ele çalışan çeşitli özelliklerle birlikte gelir. Yapabilirler:

  • RAM yüklenmesini önlemek için önemsiz dosyaları kaldırın.
  • Programlara müdahale etmelerini önlemek için sistemin kaydettiği eski, güncel olmayan ayarları silin.
  • Sabit sürücünüzde yer kazanmak için kullanılmayan programları kaldırın.
  • Sistem açılır açılmaz otomatik olarak başlatılan bazı sistem uygulamalarını devre dışı bırakarak daha hızlı başlatma sağlayın.

Çoğu PC temizleyici, temel işlevleri ücretsiz olarak sunarken, diğerlerinin kilidi satın alma veya abonelik ücreti ile açılır.

1. CC Temizleyici

CC Cleaner, Windows sistemleri için belki de en popüler ücretsiz PC temizleyicisidir.

Yazılım özünde bilgisayarınızı analiz eder ve sisteminizin performansını optimize etmek için yapabileceğiniz hızlı düzeltmeler önerir. Eski dosyalar, kullanılmayan programlar, artık kayıt defterleri, silinen uygulamalardan dosyalar ve daha fazlası gibi çeşitli dosya türlerine göz atmak için ayarlanabilir.

Eski uygulamalar bilgisayarınızda bırakıldığında, güvenlik açıkları siber suçlular tarafından kolayca kullanılabildiğinden ciddi güvenlik riskleri oluştururlar. CC Cleaner, güvenlik sorunlarını önlemek için uygulamaları otomatik olarak güncelleyebilir.

CC Cleaner ayrıca kullanılmayan dosyaları, ayarları ve o zamandan beri üzerine yazılan güncel olmayan sürücüleri de kaldırır. Kullanılmayan uygulamaları dondurabilir, böylece bilgisayarınızda sorunsuz bir deneyim yaşamanızı kolaylaştırır.

CC Cleaner’ın ücretsiz sürümü, ihtiyaç duyacağınız temel temizleme olanaklarının çoğunu sağlar: bilgisayarınızdaki geçici dosyaları, tarayıcı önbelleklerini ve gereksiz verileri temizler. Ancak, ücretli sürümü alarak yalnızca programlı temizlik gibi bazı özelliklere erişebilirsiniz.

CC Cleaner’ı ücretsiz indirin Burada.

2. IObit Gelişmiş sistem bakımı

Advanced SystemCare, Windows PC optimizasyonu veya temizliği söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken başka bir seçenektir. IObit tarafından, Windows sistemlerinin performansını optimize etmek ve geliştirmek ve aynı zamanda onları güvenlik tehditlerinden korumak için geliştirilmiştir.

Advanced SystemCare, gereksiz dosyaları ve geçersiz kısayolları tarayıp temizleyerek bilgisayarınızı optimize eder. Bu, gerekli programlar için daha fazla alan açar ve bilgisayarınızın yanıt verme hızını artırır.

Turbo Boost adlı bir özelliği de var. Bu özellik sayesinde, genellikle bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olan gereksiz arka plan dosyalarını ve uygulamaları kapatır.

Ayrıca, bilgisayar güvenliğini artıran ve bilgisayarınızı her türlü kötü amaçlı yazılım ve casus yazılımdan koruyan özelliklerle birlikte gelir.

Advanced SystemCare ile temel temizlik için gerekli özelliklerin çoğuna tek kuruş ödemeden erişebilirsiniz. Ücretli sürüm, bazı daha derinlemesine temizleme özellikleri sunar. Ancak, gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri size satmaya çalışan yazılımlara dikkat edin.

Advanced SystemCare’i ücretsiz indirin Burada.

3. BleachBit

BleachBit açık kaynaklı bir yazılımdır ve bu nedenle tamamen ücretsizdir. Yinelenen dosyalar ve geçici günlük dosyaları gibi gereksiz dosyaları analiz ederek bilgisayarınızı optimize etmeye yardımcı olur.

BleachBit, özellikle desteklenen geniş uygulama yelpazesiyle bilinir. Bu, önbellekleri ve gereksiz dosyaları temizlemek için Chrome, Safari, Microsoft Office Suite programları, Adobe Reader ve daha fazlası gibi farklı uygulamalara erişebileceği anlamına gelir.

BleachBit ayrıca bir dizi dosyayı, klasörü veya dosya türünü temizleme işleminin dışında bırakmanıza olanak tanır. Bu, önemli dosyaların yanlışlıkla çöp kutusuna atılmamasını sağlamayı çok daha kolaylaştırır.

BlechBit’i ücretsiz indirin Burada.

Mac için En İyi Ücretsiz PC Temizleyiciler

Genel olarak, Mac’lerin Windows bilgisayarlar kadar sık ​​temizlenmesi gerekmez, ancak ara sıra bile olsa hiç dağınık olmayan bir ev var mı?

Mac’inizi temizlemek ve daha hızlı çalışmasını sağlamak için işte en iyi ücretsiz seçeneklerden bazıları.

1. Uygulama Temizleyici

AppCleaner, normalde Mac’te o kadar sorunsuz olmayan bir işlem olan kaldırma işlemini kolaylaştırarak Mac’inizin sistemini optimize eder. Uygulama, bir programı ve ilişkili tüm dosya ve klasörleri tamamen kaldırmanıza olanak tanır.

Normalde, bir uygulama yüklediğinizde, ayarlarını ve dosyalarını sabit sürücünüze geniş bir şekilde dağıtır ve bu nedenle, ana uygulamayı sildikten sonra bile, küçük gereksiz dosyalar ortalıkta dolaşmaya devam eder. Bu dosyalar biriktiğinde PC’niz için ciddi sorunlara yol açacaktır.

Yine de AppCleaner ile, istenmeyen uygulamayı AppCleaner penceresine sürükleyerek bu tür uygulamaları tamamen ücretsiz olarak kaldırabilirsiniz.

AppCleaner’ı ücretsiz indirin Burada.

2. Oniks

Onyx, Titanium Software tarafından geliştirilmiştir ve çeşitli sistem optimizasyonu ve özelleştirme araçlarıyla birlikte gelir.

Onyx sadece bir sistem temizleyici değil, yerleşik arabirimi kullanırsanız çok karmaşık komutlar gerektiren görevleri gerçekleştirmek için bilgisayarınıza kolay komutlar verme sürecini kolaylaştıran daha genel bir araçtır.

Onyx, sistem önbelleklerini, günlükleri, geçici dosyaları ve diğer gereksiz sistem dosyalarını temizlemenizi sağlar. Disk alanını boşaltmaya, sistem performansını optimize etmeye ve genel sistem kararlılığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Uygulama, çeşitli sistem parametrelerini ve ayarlarını optimize etmek için seçenekler sunar. Finder, Dock, Safari, sistem başlangıcı ve daha fazlasıyla ilgili parametreleri özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, gelişmiş performans için sistem veritabanlarını ve dizinleri yeniden oluşturmanıza olanak tanır.

Onyx ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta da, Mac işletim sisteminin her yeni sürümü için, Onyx’in yeni bir sürümünün piyasaya sürülmesidir. Uygulamanın uygun olmayan bir sürümünü kullanma hatasına düşmeyin.

Onyx’i ücretsiz indirin Burada.

3. Dr Temizleyici

Dr.Cleaner, gereksiz dosyaları çöpe atarak ve bilgisayarınızın farklı yönlerini optimize ederek bilgisayarınızın performansını iyileştirebilen ücretsiz bir Mac temizleyici ve optimize edicidir.

Temelde uygulama, Mac’inizi geçici dosyalar, önbellek, günlükler ve kullanılmayan uygulama ikili dosyaları dahil olmak üzere çeşitli önemsiz dosya türleri için tarar. Bu dosyaları güvenli bir şekilde kaldırarak disk alanı boşaltmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte Dr. Cleaner, yoğun bellek kullanan işlemleri tanımlayıp sonlandırarak Mac’inizin bellek kullanımını ve performansını takip edebilir ve geliştirebilir.

Program, istenmeyen uygulamaları ve “kalan” dosyaları Mac’inizden kolayca silebileceğiniz bir uygulama kaldırıcı özelliği ile birlikte gelir. Bir uygulamayı sildiğinizde tam bir temizliğin sağlanmasına yardımcı olur.

Dr. Cleaner, Mac’inizdeki yinelenen dosyaları da tanımlayabilir ve kaldırabilir. Bu özellik, aksi takdirde fark edilmeyecek olan gereksiz dosya yinelemelerini ortadan kaldırarak depolama alanında yer açılmasına yardımcı olabilir.

Dr. Cleaner, değerli disk alanı kaplıyor olabilecek büyük dosyaları bulmanıza ve silmenize yardımcı olan büyük bir dosya tarayıcı içerir. Tek bir tıklamayla bilgisayarınızdaki en büyük dosyaları görebilir ve bilgisayarınızın performansını optimize etmek için hangilerini kaldıracağınıza karar verebilirsiniz.

Diğer bazı Mac temizleme araçlarının aksine, Dr. Cleaner’ın arayüzü daha kullanıcı dostudur.

Dr.Cleaner sisteminizi otomatik olarak optimize edebilse de, önemli dosyaların kazara kaldırılmasını önlemek için ilerlemeden önce silinmek üzere seçilen dosyaları ve verileri manuel olarak gözden geçirmenin daha iyi olacağını unutmamak önemlidir.

Beklenmeyen sorunlar durumunda kurtarabilmeniz için önemli verilerinizi düzenli olarak yedeklemeyi unutmayın.

Cleaner’ı ücretsiz indirin Burada.

Masaüstünüzü Temizleyin

Yavaş bilgisayarlar gerçekten sinir bozucu olabilir, ancak bilgisayarınız için uygun bir temizleyici bulamamak daha da fazla soruna neden olabilir. Herhangi bir üçüncü taraf yazılımı PC’nize indirmeden önce seçeneklerinizi dikkatlice araştırın ve müşteri yorumlarını okuyun. Kötü amaçlı yazılımlardan kaçınmanıza yardımcı olur ve en iyi sonuçları almanızı sağlar.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya başka önerileriniz varsa, lütfen yorum bırakarak bize bildirin.

Teknory