iOS 17.2 geldi — iPhone’unuza 17 yeni özellik geliyor

İOS 17.2 güncellemesi resmi olarak burada ve artık iPhone’unuza indirebilirsiniz. Ancak soru şu ki, en son sürüm çıktığına göre hangi yeni özelliklerin keyfini çıkaracaksınız? İlham verici yönlendirmeler aracılığıyla fotoğraflar, videolar ve diğer içerikler üzerinde iç gözlemsel olarak düşünmenize olanak tanıyan, merakla beklenen Journal uygulamasının iOS 17.2’ye geleceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Ancak güncellemeyle gelen diğer avantajlara […]

iOS 17.2 geldi — iPhone’unuza 17 yeni özellik geliyor

İOS 17.2 güncellemesi resmi olarak burada ve artık iPhone’unuza indirebilirsiniz. Ancak soru şu ki, en son sürüm çıktığına göre hangi yeni özelliklerin keyfini çıkaracaksınız?

İlham verici yönlendirmeler aracılığıyla fotoğraflar, videolar ve diğer içerikler üzerinde iç gözlemsel olarak düşünmenize olanak tanıyan, merakla beklenen Journal uygulamasının iOS 17.2’ye geleceğini zaten biliyor olabilirsiniz. Ancak güncellemeyle gelen diğer avantajlara bakalım.

iOS 17.2: 17 yeni özellik

Journal uygulamasının yanı sıra iPhone’unuza gelecek en dikkat çekici özellikler (h/t MacSöylentiler).

1. iPhone 15 Pro modellerinde mekansal video çekimi

Bu iOS 17.2 özelliği yalnızca iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max kullanıcıları içindir. Gelişmiş kamera sistemlerinden yararlanan iOS 17.2, artık Apple Vision Pro ile en iyi şekilde yeniden yaşanabilecek, derinlik ve sürükleyicilik içeren uzamsal videolar kaydetmenize olanak tanıyor.

iPhone 15 Pro’nuzla Apple Vision Pro’ya bağlı uzamsal videolar çekin.
Kredi bilgileri: Apple

Tek yapmanız gereken Kamera uygulamasını açmak, Video’ya dokunmak, iPhone 15 Pro’nuzu (veya iPhone 15 Pro Max’inizi) yatay moda döndürmek, uzamsal video simgesine dokunmak ve Kaydet’e basmaktır.

Üstelik Apple, Ayarlar’a, Apple Vision Pro’dan iPhone’a içerik aktarmanıza ve paylaşmanıza olanak tanıyan yeni bir “AirPlay Alıcısı” seçeneği ekledi.

2. Fermuarlı telefoto

Kameralardan bahsetmişken, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max, yakınlaştırılmış fotoğraflar çekerken artık daha hızlı odaklanma hızına sahip.

3. Bildirim sesleri değiştirilebilir

iOS 17.2’de “Sesler ve Hapatics” bölümünde artık bildirimler için varsayılan uyarı sesini değiştirebilirsiniz. (Bunun metin, takvim ve posta uyarıları için yeni olmadığını unutmayın.)

4. Mesajlardaki Çıkartmalarla tepki vermenin yeni bir yolu

Artık Mesajlar uygulamasında herhangi bir metni bir Etiketle yanıtlamak için basılı tutabilirsiniz. İOS 17.2’den önce şunları yapabileceğinizi unutmayın: sürüklemek sohbet balonuna bir çıkartma, ancak bu rota çok daha hızlıdır. Ayrıca Apple’ın Etiketler’e “Hassas İçerik Uyarısı” eklediğini de belirtmekte fayda var, bu nedenle çıplak bir fotoğraf göndermeye karar verirseniz alıcı bir uyarı alacaktır. (Bu özellik aynı zamanda açık İletişim Posterlerini de kapsayacak şekilde genişletiliyor ve hassas içerik başkaları tarafından görülmeden bulanıklaştırılıyor.)

Apple ayrıca Mesajlar’a yeni bir “yakalama” oku ekleyerek, yüksek etkinlikli bir başlıkta kaçırdığınız okunmamış mesajları ziplemenize olanak tanıyor.

5. iMessage İletişim Anahtarı Doğrulaması

Olağanüstü tehditlerle karşı karşıya kalan yüksek profilli bir kişiyseniz (örneğin bir gazeteci veya hükümet yetkilisi), mesajlarınızın amaçlanan, hedeflenen kişiye gittiğinden emin olmak için iMessage İletişim Anahtarı Doğrulama’yı kullanabilirsiniz.

6. Apple Music’te ‘Favori’ şarkılar

İOS 17.1’de kullanıcılar sevdikleri parçaları “favorilere ekleme” seçeneğine sahipti. Şimdi Apple bunu bir adım daha ileriye taşıyor; “favori” şarkılar artık Müzik Kitaplığınıza eklenebilir. Bu, varsayılan olarak açıktır, ancak istediğiniz zaman Ayarlar uygulamasından kapatabilirsiniz.

Bir başka ilginç güncelleme ise Apple Music için yeni Odak Filtresi. Örneğin birisinin iPhone’unuzu müzik dinlemek için kullanmasını istediğinizi varsayalım. Odak Filtresi, dinleme etkinliklerinin gelecekteki önerilerinizi etkilememesini sağlar.

Ayarlar uygulamasında “Mesajlar”, “iCloud’daki Mesajlar” olarak yeniden adlandırıldı ve ne kadar yer kapladıkları, son senkronizasyon süresi ve senkronize edilen toplam mesaj sayısı hakkında bilgi sunuyor.

7. Eylem Düğmesi ‘Çevir’ ön ayarını alır

Eylem Düğmesi, Sessiz Mod, El Feneri, Sesli Not ve Büyüteç dahil olmak üzere aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi ön ayardır. Artık Eylem Düğmesinin yeni bir Çevirme modu var. Oldukça açıklayıcıdır, ancak buna basmak, başka bir dildeki biriyle konuşmanıza olanak tanır.

8. Apple TV uygulamasında filmler ve filmler bir oluyor

Apple TV uygulamasının Mağaza bölümünün altında filmler ve TV şovlarının tümü artık tek bir sekmede. Apple TV’den bahsetmişken, artık iTunes uygulaması aracılığıyla film ve TV şovu satın alamazsınız. Bunun yerine Apple TV uygulamasını kullanmanız için yönlendirileceksiniz.

9. FaceTime’da engellenen kullanıcı uyarısı

Birisi sizi engellenen bir FaceTime kullanıcısıyla aramaya çalışırsa, iOS 17.2 bir uyarı vererek aramanın sizi kör etmemesini sağlar.

Bir ek not olarak, Mesajlar uygulamasına özel yeni bir özellik artık FaceTime ayarlarında da mevcut. İletişim Posteriniz ile isim ve fotoğraf paylaşımı kapatılabilir. Veya dilerseniz “Her Zaman Sor” ve “Yalnızca Kişiler” olarak ayarlayabilirsiniz.

İletişim Posterleri konusuna gelmiş olduğumuz için iOS 17.2’de artık adınız için gökkuşağı metnini kullanabilirsiniz.

10. Etkileşimli bir ay takvimi

iOS 17.2, etkileşimli ay takvimiyle ay davranışına ilişkin daha iyi bilgiler sunuyor. Ayrıca 10 günlük bir süre içinde yağmur, kar ve daha fazlası hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Apple ayrıca önümüzdeki 24 saat için animasyonlar ve desenler sunan dinamik bir rüzgar haritası da ekledi.

Yağış ve rüzgardan bahsetmişken, Hava Durumu uygulamasında yeni widget’lar var: Ayrıntılar, Gün Doğumu/Gün Batımı ve Günlük Tahmin. Son ikisi açıklayıcıdır ancak ilki size UV ​​indeksi, yağmur/kar olasılığı, rüzgar hızı, hava kalitesi ve daha fazlası hakkında bilgi verir.

11. Yeni sayfa çevirme animasyonu

Cupertino merkezli teknoloji devi, Apple Books’a yeni bir “Hızlı Soldurma” sayfa çevirme özelliği ekledi.

12. Memojiler yüzlerinden daha fazlasıdır

iOS 17.2 Memoji’ler artık karakterinizin kollarını, omuzlarını, göğsünü ve belini özelleştirmenize olanak tanıyor.

13. App Store’da yeni bir üst çubuk navigasyonu var

Bu gezinme aracı, Sağlık ve Fitness, Eğlence ve daha fazlasını içeren uygulama kategorileri arasında yatay olarak gezinmenizi sağlar.

14. Siri size sağlığınız hakkında bilgi verebilir

Herkesin favori iDevice dijital asistanı artık Sağlık uygulamasındaki verilere ulaşarak “Kalp atış hızım nedir?” gibi sorular sormanıza olanak tanıyor. ve “Bugün kaç adım attım?”

Hepsi bu kadar değil; Harita uygulamasında Siri artık bir ETA verebilir ve rakımla ilgili veriler sunabilir.

15. Biniş kartları ve daha fazlası için ‘İletişim Paylaşımı’ hareketini kullanın

Artık uçak biletlerini, sinema biletlerini ve desteklenen diğer Cüzdan uygulaması özelliklerini paylaşmak için iki iPhone’u bir araya getirmeyi içeren “Kişi Paylaşımı” hareketini kullanabilirsiniz.

16. AppleCare ayarı

Ayarlar uygulamasındaki “Genel” bölümünde Apple, “Kapsam”ı “AppleCare ve Garanti” olarak yeniden adlandırdı.

17. Qi2

Daha önce de bildirdiğimiz gibi iPhone 13 ve iPhone 14 modelleri artık Qi2 şarj standardını destekliyor. (iPhone 15 serisinde zaten Qi2 desteği var).

Son düşünceler

İOS 17.2’ye gelen diğer yeni özellikler arasında satır içi tahminleri devre dışı bırakma yeteneği (eğer sıkıcı buluyorsanız) ve acil durum uyarıları için yaklaşık konumunuzu hesaba katan bir “Yerel Farkındalık” seçeneği yer alıyor.

Ayrıca iOS 17.2, bazı iPhone’ları rahatsız eden kablosuz araç şarjı hatasını da düzeltiyor.

iPhone’unuzu güncellemeye hazır mısınız? Git Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow