En İyi Oyun Faresini Seçmek İçin İpuçları

Mükemmel oyun faresindeki önemli bir ölçüm, inç başına nokta sayısı, DPI veya inç başına sayım, CPI’dır. DPI, fareyi her hareket ettirdiğinizde imlecin piksel cinsinden ne kadar uzağa gittiğini veya meslekten olmayanların terimleriyle bir farenin hassasiyetini açıklamak için kullanılır. Sayı ne kadar yüksek olursa, farenin yanıt verme yeteneği o kadar hassas olur; bir farenin DPI değeri […]

En İyi Oyun Faresini Seçmek İçin İpuçları

Mükemmel oyun faresindeki önemli bir ölçüm, inç başına nokta sayısı, DPI veya inç başına sayım, CPI’dır. DPI, fareyi her hareket ettirdiğinizde imlecin piksel cinsinden ne kadar uzağa gittiğini veya meslekten olmayanların terimleriyle bir farenin hassasiyetini açıklamak için kullanılır. Sayı ne kadar yüksek olursa, farenin yanıt verme yeteneği o kadar hassas olur; bir farenin DPI değeri yüksek olduğunda, imleciniz, fareyi hareket ettirdiğiniz fiziksel mesafeye göre ekranda hızla hareket edebilir.

Modern fareler söz konusu olduğunda, normal günlük ofis kullanımı için tasarlanmış en temel modelinizin bile biraz yüksek bir DPI’si olacaktır. Örneğin, Amazon’daki bu 10 dolarlık kablosuz fare 2.400 DPI’ye sahip olduğu bildirildi – 10 yıl önce bile farelere karşı etkileyici bir ölçüm. Ancak günümüzde Razer DeathAdder V3 Pro gibi oyun farelerine baktığımızda 30.000 ve üzeri DPI rakamlarını görüyoruz.

CPI genellikle DPI ile birbirinin yerine kullanılır, ancak terim farklıdır – zar zor da olsa. Birim başına sayımlar, gerçek fare sensörünün yeteneklerini ifade ederken, DPI bilgisayar ekranında imlecin hassasiyetini daha doğru bir şekilde tanımlar. CPI aralığı, farenin sensöründe hareketin ne kadar hızlı algılandığını açıklar; ancak “yüksek DPI oyun fareleri” ve “yüksek CPI oyun fareleri”ni araştırmak size yine de aynı sonuçları verecektir.

Teknory