En İyi VPN 2023: ExpressVPN, NordVPN, CyberGhost ve TunnelBear

Web’de gezinirken birisinin sanal omzunuzun üzerinden süründüğü hissine hiç kapıldınız mı? Çıldırmayın ama içgüdüleriniz haklı: İnternet servis sağlayıcınız (İSS), potansiyel olarak reklam şirketlerine satabilecekleri veya hatta sansür adına devlet kurumlarına öksürebilecekleri anonim göz atma günlüklerini derlemek için her tıklamanızı izliyor. (Ve evet, sizi bu makaleye getiren tıklamalar da buna dahildir.) Halka açık ücretsiz bir WiFi […]

En İyi VPN 2023: ExpressVPN, NordVPN, CyberGhost ve TunnelBear


Web’de gezinirken birisinin sanal omzunuzun üzerinden süründüğü hissine hiç kapıldınız mı? Çıldırmayın ama içgüdüleriniz haklı: İnternet servis sağlayıcınız (İSS), potansiyel olarak reklam şirketlerine satabilecekleri veya hatta sansür adına devlet kurumlarına öksürebilecekleri anonim göz atma günlüklerini derlemek için her tıklamanızı izliyor. (Ve evet, sizi bu makaleye getiren tıklamalar da buna dahildir.)

Halka açık ücretsiz bir WiFi ağına mı bağlısınız? Temelde bilgisayar korsanlarını eğlenceye katılmaya davet ediyorsunuz.

Tarayıcınızın Gizli/özel modu ne yazık ki sizi yalnızca bir yere kadar götürür — geçmişinizi, aramalarınızı, çerezlerinizi ve oturum açma bilgilerinizi temizleyerek aynı cihazın diğer kullanıcılarının neler yaptığınızı görmesini engeller, ancak alışkanlık bağlantınızı ISS’nizden ve diğer meraklı gözlerden gizleyin ve emniyete alın.

Gerçek internet anonimliği için, kendinize bir sanal özel ağ veya VPN alarak gizliliğinizi geri alabilirsiniz.

VPN nedir?

VPN, oluşturan bir hizmettir. şifreli(Yeni bir sekmede açılır) cihazınız ile trafiğinizi gizleyen ve güvenliğini sağlayan özel, uzak bir sunucu arasındaki bağlantı. İnternette normal bir şekilde gezinmek, otoyolda (herkesin kim olduğunuzu, nereye gittiğinizi ve arka koltukta ne olduğunu görebileceği) çıplak bir Jeep’e binmek gibiyse, VPN kullanmak zırhlı bir araba kullanmak gibidir. , Humvee’yi bir sır aracılığıyla renklendirdi yeraltı tüneli(Yeni bir sekmede açılır).

Teknolojinin köken hikayesi iyi belgelenmemiş, ancak 1990’ların ortalarında Microsoft’ta ortaya çıktığına inanılıyor. Başlangıçta özel olarak işletmeler tarafından kullanılan, genel halk için abonelik tabanlı VPN hizmetleri, siber güvenlik ve antivirüs devinin başına yaklaşık on yıl önce “bir güvenlik ihlali selinden sonra” popülerlik kazanmaya başladı. Kaperski(Yeni bir sekmede açılır).

VPN kullanmanın faydaları nelerdir?

bir var sebep sayısı neden bir VPN kullanmak isteyebileceğinizi, asıl neden çevrimiçi olarak anonim kalmaktır. Trafiğinizi bir VPN üzerinden yönlendirme işlemi, internet protokolü(Yeni bir sekmede açılır) (IP) adresi — cihazınız yerel bir ağa bağlandığında atanan ve aksi takdirde bir şaşırtıcı miktarda kişisel bilgi(Yeni bir sekmede açılır). (Bu, yaklaşık olarak bulunduğunuz yeri ve İSS’nizin adını içerir.) Birisi cihazınızın IP adresine bakmaya karar verirse, sizin değil, VPN sunucunuzun konumunu görür.

Aynı şekilde, bir VPN kullanmak, belirli yerlerde (Çin’deki Netflix veya okulunuzdaki YouTube gibi) engellenebilecek web sitelerine ve hizmetlere erişmenizi sağlar; coğrafi kısıtlamaları ve güvenlik duvarlarını aşmak için istediğiniz içeriğin mevcut olduğu bir bölgede bir sunucu seçebilirsiniz.

AYRICA BAKINIZ:

Bunlar haftanın en iyi VPN fırsatları

Parola korumalı olanlar da dahil olmak üzere halka açık WiFi ağlarına düzenli olarak bağlanıyorsanız, VPN kullanmak özellikle önemlidir. Hain tarafların WiFi Korumalı Erişim 2 (WPA2) şifrelemesini (çoğu kahve dükkanının, havaalanının, otelin ve metro istasyonunun erişim noktalarını korumak için kullandığı güvenlik protokolü) kırması ve sözde ağ güvenlik açıklarından yararlanması zor değil. ortadaki adam saldırıları(Yeni bir sekmede açılır). En popüler yöntemlerden biri, WiFi dinleme olarak bilinir veya bir “kötü ikiz” saldırısı(Yeni bir sekmede açılır)bilgisayar korsanlarının sahte WiFi erişim noktaları kurduğu ve kullanıcıları bu noktalara bağlanmaları için kandırdığı yer.

Ancak WFH ekibi bile bir VPN’den iyi bir şekilde faydalanabilir: Gizli şirket bilgileri söz konusu olduğunda bariz gizlilik faktörünün yanı sıra, bir VPN ofisinizin sunucusuyla uzak bir bağlantı kurabilir, böylece dahili ağlara erişiminiz olur ve evden kaynaklar.

Bazı VPN planlarının kötü amaçlı yazılım ve reklam engelleyicilerle gelmesine rağmen, bunların yalnızca bonus olduğunu unutmamak önemlidir. VPN’nin kendisi trafiğinizi gizleyecek ve gizleyecektir, ancak sizi veya cihazınızı diğer çevrimiçi tehditlerden koruyamaz. (Mac kullanıyor olsanız bile, bu tür bir koruma için ayrı bir virüsten koruma yazılımı almanızı öneririz.)

Bir dakika — VPN’ler yasal mı?

VPN’leri kısıtlayan veya tamamen yasaklayan birkaç ülke dışında (Belarus, Çin, İran, Irak, Kuzey Kore, Umman, Rusya, Türkiye, Türkmenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri dahil), VPN’ler dünyanın çoğunda tamamen yasaldır. Ancak, telif hakkıyla korunan materyalleri torrent üzerinden indirme, yasaklanmış malları satın alma ve bilgisayar korsanlığı gibi yasa dışı faaliyetlerin bir VPN ile bile yasa dışı olduğunu unutmayın. Burada fazla küstahlaşmayalım.

Aynı şekilde, Netflix gibi akış hizmetlerinin mevcut olmadığı bir ülkeden engellenmesini kaldırmak için bir VPN kullanmak teknik olarak yasalara aykırı değildir, ancak dır-dir şirketin kullanım koşullarının ihlali — örneğin, yakalanırsanız bir uyarı veya hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz.

Bir VPN’de nelere bakmalıyım?

Bir VPN seçmek zor olabilir. Dışarıda birçok sağlayıcı var, bu yüzden yapmalısın kesinlikle Bir plana kaydolmadan önce ödevinizi yapın. Göz önünde bulundurmanızı önerdiğimiz bazı kriterler şunlardır:

Güvenilirlik Her şeyden önce, yıldız bir sicile ve verilerinizin kaydedilmeyeceğini veya toplanmayacağını garanti eden net bir gizlilik politikasına sahip deneyimli bir sağlayıcı istiyorsunuz. (Bu politika üçüncü taraf bir denetim tarafından doğrulandıysa bonus puanlar.) Bir Google araması aslında size çok şey söyleyebilir — iyi bir VPN, güvenlik açıkları veya müşteri veri sızıntıları için manşetlere çıkmaz.

yargı. Bir VPN sağlayıcısının fiziksel konumu önemlidir büyük zaman. İngiliz Virgin Adaları, Panama, İsviçre, Romanya ve “gözler” istihbarat paylaşım ittifaklarının yetki alanına girmeyen diğer gizlilik dostu ülkelerde bulunan VPN’leri arayın: Orijinal Five Eyes, a Cold War- ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki dönem koalisyonu; anlaşmanın Danimarka, Fransa, Norveç ve Hollanda’yı kapsayan bir uzantısı olan Dokuz Göz; ve karışıma Belçika, Almanya, İtalya, İsveç ve İspanya’yı ekleyen Fourteen Eyes. Bu ülkelerden birinden faaliyet gösteren herhangi bir VPN sağlayıcısı, teknik olarak yetkililer tarafından TOPLAMAK(Yeni bir sekmede açılır) ve kullanıcı verilerini çatallayın, bu yüzden bunlardan tamamen kaçınmak en iyisidir. (Bu aynı zamanda günlük tutmayan bir VPN seçmenin önemini de vurgulamaktadır.)

Ağ boyutu ve çeşitliliği. Ne kadar çok sunucu (ve sunucu konumu) arasından seçim yapmak zorunda kalırsanız, IP adresinizi diğer bir grup kullanıcıyla paylaşma olasılığınız o kadar azalır. Bu iki nedenden ötürü harikadır – ayıracak daha fazla bant genişliğiniz olur ve VPN’leri engelleyen bir akış hizmeti tarafından algılanma olasılığınız azalır. (Yoğun trafik yüküne sahip IP adresleri, Netflix, Hulu, Disney+ ve benzerleri için büyük kırmızı bayraklardır.)

Müşteri desteği. Gerçekçi olmak gerekirse, hangi VPN’i seçerseniz seçin, bir noktada bağlantı sorunlarıyla karşılaşmanız kaçınılmazdır, bu nedenle sorumlu, güvenilir bir destek ekibine kolay erişim, her şeyin “sahip olunması gereken” tarafındadır.

Aşağıdaki güvenlik özelliklerinden ve araçlarından herhangi biriyle birlikte gelen bir VPN, kitabımızda ekstra puan alır:

  • AES 256 bit şifreleme. Şifreleme, verileri yalnızca gizli bir anahtara veya parolaya erişimi olan yetkili taraflarca çözülebilen okunamaz “şifreli metne” dönüştürme işlemidir. Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) 256 bit şifreleme, süper güçlü, askeri düzeyde bir şifreleme protokolüdür ve etkin bir şekilde kırılmaz.

  • Bir öldürme anahtarı. VPN bağlantınızın kesilmesi veya kesilmesi durumunda, bir kapatma anahtarı, bilgisayarınızın/telefonunuzun/tabletinizin internetten bağlantısını hemen kesecek ve tüm trafiği engelleyerek, bağlantı yeniden kurulana kadar gerçek IP adresinizi gizli tutacaktır.

  • Bölünmüş tünel açma. Bölünmüş bir tünel oluşturma aracı, VPN’niz üzerinden hangi trafiğin gönderileceğini seçmenize olanak tanır; geri kalanı, bant genişliğini korumak ve darboğazları önlemek için yerel ağınız üzerinden yönlendirilir.

  • Çok sekmeli bağlantılar. Bazı sağlayıcılar, ekstra güvenlik için trafiğinizi yalnızca bir sunucu yerine iki sunucu üzerinden yönlendirerek verilerinizi iki kez şifreleyen çok sekmeli (veya çift) bir VPN’e bağlanma seçeneği sunar.

  • Özel IP’ler. Ayrılmış bir IP, tek bir kullanıcıya atanan bir IP adresidir (birden çok kişi arasında paylaşılanın aksine). Sağlayıcılar genellikle VPN aboneliğinize bir tane eklemek için bir prim alır, ancak daha iyi indirme hızları ve VPN’leri engelleyen akış hizmetlerinin dikkatli gözlerinden kaçınmak için buna değer.

Profesyonel ipucu: yapma yalnızca hız testlerindeki performansına dayalı bir VPN seçin.

“Öncelikle, internet deneyiminiz VPN olmadan neredeyse kesinlikle daha hızlı olacak,” diye yazıyor uzmanlar şuraya: PCMag(Yeni bir sekmede açılır) (Mashable’ın yayıncısı ZiffDavis’e aittir). “Diğer yandan, hızlar kullandığınız sunucuya, nerede olduğunuza, ağ ortamınızın nasıl olduğuna vb. bağlıdır. Bugün şimşek hızındaki hizmetin yarın zar zor ilerlediğini görebilirsiniz.” Güven, sunucu dağıtımı, fiyat ve kullanım kolaylığı gibi faktörler çok daha önemlidir.

Bununla birlikte, indirme hızları, yükleme hızları ve gecikme(Yeni bir sekmede açılır) oyun oynama ve yayın izleme gibi etkinlikler için, bölünmüş tünel aracı (yüksek bant genişliğine sahip etkinliklere öncelik vermek için) ve büyük bir sunucu ağı (bir sunucuyu başka biriyle paylaşma olasılığınızı azaltmak için) içeren bir VPN seçin.

Bir VPN için ödeme yapmalı mıyım?

Kullanımı tamamen ücretsiz olan çoğu VPN’den kaçınmanızı öneririz; hüküm ve koşulları genellikle tamamen saçmalıktır veya casus yazılımlarla birlikte gelirler veya arkalarındaki şirketler, kullanımınızdan kaydettikleri verileri satabilir. (Bu sürüş benzetmesini bir kez daha gündeme getirmek için, ücretsiz bir VPN kullanmak, delikler ve gizli kameralarla dolu bir tünelden geçmek gibidir.) İnternette gerçek gizliliğin bir maliyeti vardır – uzunluğuna bağlı olarak genellikle ayda 2 ila 12 ABD doları civarındadır. abonelik ve dahil edilen özelliklerin sayısı.

Artı tarafta, birçok sağlayıcı haftalık veya aylık deneme süreleri sunar, böylece ücretli bir plan yapmadan önce VPN’lerini bir test sürüşüne çıkarabilirsiniz. Özellikle tatillerde, satışlara da dikkat edin. Ayrıca favori VPN’lerimizi ayda 4 doların altına yuvarladık.

Daha fazla uzatmadan, araştırma ve incelemelerimize dayanarak 2022’nin en iyi VPN’lerini burada bulabilirsiniz. (Not: Tüm fiyatlar, yayınlandığı tarihte doğruydu.)

Teknory