Facebook Marketplace’te Mesajlar Nasıl Görüntülenir?

Facebook Marketplace, 2015’teki başlangıcından bu yana Meta’nın en kazançlı girişimlerinden biri haline geldi. İşletmeler için Facebook Marketplace, milyarlarca potansiyel müşteriyle bir iletişim noktası sunar. Bulunduğunuz yerde satış yapabilir veya dünyanın diğer ucundaki insanlara ulaşabilirsiniz. Facebook Marketplace’i kullanmak basittir. Ürününüzün bir resmini yükleyin, bir fiyat belirleyin ve dakikalar içinde sizinkine benzer bir ürün arayan insanlar bunu […]

Facebook Marketplace’te Mesajlar Nasıl Görüntülenir?

Facebook Marketplace, 2015’teki başlangıcından bu yana Meta’nın en kazançlı girişimlerinden biri haline geldi. İşletmeler için Facebook Marketplace, milyarlarca potansiyel müşteriyle bir iletişim noktası sunar. Bulunduğunuz yerde satış yapabilir veya dünyanın diğer ucundaki insanlara ulaşabilirsiniz.

Facebook Marketplace’i kullanmak basittir. Ürününüzün bir resmini yükleyin, bir fiyat belirleyin ve dakikalar içinde sizinkine benzer bir ürün arayan insanlar bunu görsün. Çoğu kişinin cep telefonunda veya bilgisayarında Messenger olduğundan, alıcılar ve satıcılarla mesajlaşmak da kolaydır. Marketplace gelen kutunuzu kontrol etmenin en hızlı yolu, bilgisayarınızdaki veya cep telefonunuzdaki Messenger uygulamasıdır.

Bu makale, bazı akıllı FB Marketplace iş tüyoları sağlamanın yanı sıra Facebook Marketplace’te mesajları nasıl göreceğinizi özetlemektedir.

Pazar Yeri Mesajları Nedir ve Onlardan En İyi Şekilde Nasıl Yararlanabilirsiniz?

Pazar Yeri Mesajları işlevi, alıcılar veya satıcılarla doğrudan iletişim kurmanıza olanak tanır. Bir ürün arıyorsanız, listeyi kontrol edebilir ve satıcıya ilgili sorular sorabilirsiniz. Tersine, potansiyel alıcılar sizden listelenen ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi isteyebilir.

Gelişmiş algoritmalar kullanan Facebook, işletme sahipleri için sorgulara yanıt vermeyi kolaylaştırmak için benzer konulardaki konuşmaları gruplandırır. Diğer özellikler, otomatik yanıtlar oluşturmanıza ve göndermenize olanak tanıyan sohbet robotlarını içerir. Otomatik yanıtları yüksek düzeyde yanıt veren insandan insana müşteri hizmetleriyle birleştirmek, Marketplace mesajlarının faydalarını en üst düzeye çıkarmanın en iyi yoludur.

Facebook Marketplace Mesajlarım Nerede?

Marketplace Messenger’ı kullanmaya başladığınızda, ilgili mesajları bulmayı zor bulabilirsiniz. İyi haber şu ki, Marketplace mesajlarına Facebook Marketplace veya Messenger dahil olmak üzere birden fazla yerden erişebilirsiniz.

Cep telefonlarında ve bilgisayar cihazlarında, mesajlarınızı Facebook veya Messenger aracılığıyla kontrol edebilirsiniz, ikincisi daha basit bir yol sunar.

Her ikisinin de konumuna bakalım.

Masaüstü veya Dizüstü Bilgisayar Aracılığıyla Facebook’taki Pazaryeri Mesajlarınıza Erişim

Bilgisayarınızı kullanarak Facebook’ta gelen kutunuzu kontrol etmenin adımları şunlardır:

 1. Bilgisayarınızda Facebook’a giriş yapın.
 2. Ekranınızın sağ kenarındaki Marketplace simgesini arayın ve tıklayın.
 3. Pazaryeri ana başlığı altında gelen kutunuzu arayın.
 4. Alternatif olarak, Marketplace mesajlarınızı bulmak için Facebook’ta Messenger simgesine tıklayın.

Cep Telefonu Yoluyla Facebook’ta Marketplace Mesajlarınıza Erişim

Facebook uygulaması aracılığıyla Marketplace gelen kutunuza erişmek için aşağıdaki adımları kullanın:

 1. Uygulamaya gidin.
 2. Ekranınızın altındaki Pazar Yeri simgesini bulun ve ona dokunun.
 3. Ekranınızın sağ üst kısmındaki profil simgenize dokunun.
 4. Gelen kutusu listesi, profil resminizin sağ üst tarafındadır.

Messenger’daki Pazar Yeri Mesajlarınıza Dizüstü veya Masaüstü Aracılığıyla Erişme

Mesajlarınıza ulaşmanın daha doğrudan yolu Messenger’dır:

 1. Bilgisayarınızda Messenger hesabınıza giriş yapın.
 2. Sohbetler simgesinin altındaki Pazar yeri sembolünü bulun ve üzerine tıklayın.
 3. Marketplace ile ilgili tüm görüşmelerinizi görüntüleyin.

Messenger’daki Pazar Yeri Mesajlarınıza iPhone veya Android Üzerinden Erişme

İşte mesajlarınıza erişmenin en kolay yolu:

 1. Messenger uygulamasını açın ve sol üst köşedeki menü satırlarına dokunun.
 2. Sohbetlerin hemen altında Pazar Yeri simgesini göreceksiniz.
 3. Üzerine dokunun ve satın alma ve satışla ilgili tüm konuşmalarınızı anında görün.

Alış ve Satış Yoluyla Pazar Yeri Mesajlarını Kontrol Etme

Bir bilgisayarda, Marketplace sohbetlerinize Marketplace içindeki “Alış” veya “Satış” simgeleri aracılığıyla da erişebilirsiniz. Bunları “Tümüne Gözat” ve “Bildirimler” altında görebilirsiniz. Sizinle alakalı olana tıklayın ve doğrudan konuşmalarınıza geçin.

Ya Pazar Yeri Mesajlarınızı Bulamıyorsanız?

Bazen, Marketplace mesajları çeşitli nedenlerle kaybolur. Alıcılar ve satıcılar için bu çok can sıkıcı olabilir. Çoğunlukla, sorunlar muhtemelen eski bir tarayıcıdan veya kötü bir şekilde önbelleğe alınmış bir tarayıcıdan kaynaklanmaktadır. Yalnızca bazı durumlarda, daha derin teknik sorunlar Marketplace mesajlarınızı görmenizi engeller.

Önbelleğinizi temizleyerek ve geçici dosyaları ve çerezleri silerek başlayın. Bunu yapmak, tarayıcınızın web sitesinin en son sürümünü görüntülemesini sağlayacaktır. Marketplace mesajlarınızı hâlâ göremiyorsanız, bunun bir fark yaratıp yaratmadığını görmek için tarayıcınızı değiştirin.

Geçmişinizi temizledikten ve tarayıcınızı değiştirdikten sonra sorun devam ederse, Meta’nın teknik sorunlar yaşayıp yaşamadığını sosyal medyadan kontrol edin. Ayrıca Facebook Messenger veya Twitter üzerinden teknik destekle iletişime geçebilirsiniz.

Daha Ciddi Teknik Sorunlar için Sorun Giderme

Yazılım uzmanlarını aramadan önce sorunu çözmek için birkaç adım daha atabilirsiniz.

Cihazınızı ve FB ve Messenger Uygulamalarınızı Güncelleyin

FB ve Messenger uygulamalarının eski bir sürümünü kullandığınız için eksik Marketplace mesajlarınız yüklenmemiş olabilir. Cihazınızın en son yazılım sürümünü çalıştırması gerekebilir. Marketplace mesajlarınıza tekrar erişmeyi denemeden önce her ikisini de güncelleyin ve cihazınızı yeniden başlatın.

Pazar Yeri Mesajlarınızı Tüm Cihazlarınızdan Kontrol Edin

Ardından, sorunun belirli bir cihazla ilgili olup olmadığını belirlemek için tüm cihazlarınızda FB Marketplace’te oturum açın. Mesajlarınızı hiçbir cihazda kontrol edemiyorsanız internet bağlantınızı kontrol edin. Öte yandan, mesajları cep telefonunuzda görebildiğiniz halde başka bir cihazda göremiyorsanız, sorunun cihazla ilgili olduğunu bilecek ve bu cihazda sorun gidermeye odaklanacaksınız.

Bildirimleri Etkinleştirdiğinizden Emin Olun

Bildirimleri ve mesajları yalnızca Facebook ve Messenger ayarlarınızda etkinleştirdiyseniz görebilirsiniz. FB ve Messenger’da oturum açın, ayarları ziyaret edin ve “Bildirimleri Etkinleştir”e tıklayın veya dokunun.

Facebook ve Messenger’ı Silin ve Yeniden Yükleyin

Son bir adım olarak, Marketplace mesajlarının görünür olup olmayacağını görmek için FB ve Messenger uygulamalarınızı silebilir ve yeniden indirebilirsiniz.

Meta Teknik Destek ile İletişime Geçin

Yukarıdaki tüm adımlar sorunu çözmezse Meta Teknik Destek ile iletişime geçin. Hesabınızın sıfırlanması gerekebilir veya ayarlarınızın bazı yönlerinin yeniden yapılandırılması gerekebilir. Her durumda, Marketplace mesajlarınızı görmenize yardımcı olacak deneyime ve bilgi birikimine sahiptirler.

SSS

Facebook Marketplace’te mesaj gönderip almak güvenli mi?

Meta, Marketplace mesajları için uçtan uca şifreleme sağlar, yani iletişim kuran iki taraf dışında hiç kimse, hatta personel bile konuşmaları göremez. Bir ürüne tıkladığınızda satıcıya özel mesaj gönderebilirsiniz.

Daha fazla gizlilik için Pazar yeri ayarlarınızı ziyaret edin ve “Pazar Yerini Özel Yap kutusunu” işaretleyin.

Bir dolandırıcının size Marketplace’te mesaj gönderip göndermediğini nasıl anlarsınız?

Birkaç anlatı işareti, bir dolandırıcıyla karşı karşıya olduğunuzu gösteriyor. Bir anlaşmanın gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız, muhtemelen haklısınız. İkinci olarak, konuşmanızı platformun dışında başka bir yere taşıma önerilerini asla dikkate almayın. Üçüncüsü, canlı veya çevrimiçi bir toplantıyı reddeden kişilere dikkat edin. Ve son olarak, asla acıklı bir hikayeye kanmayın.

Facebook Marketplace’te dolandırıldıysam ne yapabilirim?

Meta’nın aşağıdakileri kapsayan bir Satın Alma Koruması politikası vardır:

● Yetkisiz satın almalar

● Facebook’un geri ödeme kurallarına uyulmaması

● Hasarlı veya yanlış ürün

● Ürün teslim edilmedi

Bir dolandırıcılığın kurbanı olduysanız, geri ödeme talebinde bulunmak için önce satıcılarla iletişim kurmaya çalışın. Yanıt vermezlerse, Meta ile iletişime geçin ve onlara dolandırıcılığı bildirirken geri ödeme isteyin. Satıcının profiline tıklayıp “Diğer Seçenekler” altından “Satıcıyı Şikayet Et”i seçerek FB’yi uyarabilirsiniz.

Facebook, davanızın geçerliliğini belirlemek ve satıcının sayfasını kaldırıp kaldırmamaya karar vermek için sizden kanıt isteyecektir.

Ürününüzü satın almadan önce kapsam dahilinde olduğundan emin olmak için Satın Alma Koruması politikasını kontrol etmeyi unutmayın.

Kişisel bilgilerimi Marketplace’te paylaşabilir miyim?

Özel bir alıcı veya satıcıysanız ve bir işlemi tamamlamak için yüz yüze görüşme ayarlıyorsanız, adresiniz veya telefon numaranız gibi kişisel bilgilerinizi asla paylaşmayın. Bunun yerine, halka açık bir buluşma yeri bulmaya karar verin ve bir arkadaşınızı yanınıza alın.

Ürün kusurlarını ifşa ediyor muyum?

Şeffaflık, herhangi bir satış forumunda esastır. %100 mükemmel olmayan bir ürün satıyorsanız, bu konuda açık olun ve uzun vadede kendinizi bir sürü beladan kurtaracaksınız. Aksi takdirde, politika ihlalleri nedeniyle sayfanızın Facebook tarafından kapatıldığını görebilirsiniz.

Marketplace’te birini nasıl engellerim?

Engellemek istediğiniz kişinin profiline dokunun, engelle’ye dokunun ve onaylayın.

Marketplace’te neden mesaj gönderemiyorum?

Facebook, çeşitli nedenlerle mesaj gönderme yeteneğinizi geçici olarak askıya alabilir. Çok fazla mesaj göndermiş olabilirsiniz veya içeriğinizin bir kısmı tehlike işaretine neden olmuş olabilir.

Bir öğeyi kaldırarak veya platformun Yardım Bölümündeki özel form aracılığıyla Meta’nın kararına itiraz ederek yasağınızı kaldırabilirsiniz.

Marketplace’teki mesajlara ne kadar hızlı yanıt vermem gerekiyor?

En iyi müşteri hizmetleri uygulamaları, mümkün olan en kısa sürede yanıt vermenizi önerir. Facebook, iki iş gününden fazla beklememenizi önerir. Bir alıcı olarak, beklemenin ne kadar rahatsız edici olabileceğini bilirsiniz, bu yüzden ne kadar erken olursa o kadar iyi.

Pazar Yeri Mesajlarından En İyi Şekilde Yararlanma

Marketplace, işletmelere bir fırsatlar dünyası sunar. Bu makaleyi okuduktan sonra, mesajlarınıza nasıl erişeceğinizi biliyorsunuz ve üstün müşteri hizmeti sunmak sizin elinizde. Erişiminizi ve güvenilirliğinizi en üst düzeye çıkarmak için Marketplace’e web sitenizle aynı özveriyle yaklaşın. Ne de olsa, satıcıların sizinle iş yapmayı dört gözle beklemeleri için her şey güven oluşturmakla ilgili.

Teknory