Yarı İletken Kıtlığından En Çok Etkilenen Araba Şirketleri

Honda’nın son kazanç çağrısı, patronların rekor karlar bildirdiği, ancak “bununla gerçekten gurur duyamayız” dediği için garipti. Japonya Times. Bu karlar, esas olarak, tarihsel olarak düşük seviyelerde oturan ve finansal sonuçları gerçekte olduğundan daha olumlu gösterecek şekilde çarpıtan zayıflayan yenden kaynaklandı. Aslında, Japan Times’ın bildirdiğine göre, yen sabit kalsaydı, Honda bunun yerine kârda yıllık bazda düşüş […]

Yarı İletken Kıtlığından En Çok Etkilenen Araba Şirketleri

Honda’nın son kazanç çağrısı, patronların rekor karlar bildirdiği, ancak “bununla gerçekten gurur duyamayız” dediği için garipti. Japonya Times. Bu karlar, esas olarak, tarihsel olarak düşük seviyelerde oturan ve finansal sonuçları gerçekte olduğundan daha olumlu gösterecek şekilde çarpıtan zayıflayan yenden kaynaklandı. Aslında, Japan Times’ın bildirdiğine göre, yen sabit kalsaydı, Honda bunun yerine kârda yıllık bazda düşüş yapacaktı. Bu cansız performansın nedeni, Honda’nın yıllık üretim tahminlerini 100.000 araç artırarak 4.1 milyon adede indirdiği bildirildiğine göre çip kıtlığı.

Honda’nın başkan yardımcısı Kohei Takeuchi, sıkıntılarına ek olarak, “belirli çip türlerindeki eksiklikler hala ciddi, bu nedenle en kötüsünün geçtiğini düşünmüyoruz” dedi ve Amerikan üretimi CR-V ve Civic modellerinin özellikle olduğunu ekledi. Çok etkilenen. Şimdilik yöneticiler gelecek hakkında çok fazla tahminde bulunmak istemediklerini söylediler, ancak Honda’nın üretim çıktısının en azından önümüzdeki yıl için eksikliklerden etkilenmeye devam etmesi çok muhtemel görünüyor.

Teknory