Gelecekteki ANC kulaklıklar, hangi gerçek dünya seslerinin filtreleneceğini seçmenize izin verebilir

TL;DR Araştırmacılar, kulaklık kullanıcılarının hangi sesleri duyacaklarını seçmelerine olanak tanıyacak derin öğrenme algoritmaları üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar sirenler, bebek çığlıkları, kuş cıvıltıları ve daha fazlasını içeren 20 ses sınıfı arasından seçim yapabilecek. Araştırmacılar teknolojinin ticari bir versiyonunu oluşturmayı planlıyor. Etrafınızdaki tüm gürültüyü engellemek istediğinizde kulaklıklardaki gürültü engelleme harikadır. Peki ya belirli sesleri duymak istediğinizde? Sony’nin WF-1000XM5 […]

Gelecekteki ANC kulaklıklar, hangi gerçek dünya seslerinin filtreleneceğini seçmenize izin verebilir

TL;DR

  • Araştırmacılar, kulaklık kullanıcılarının hangi sesleri duyacaklarını seçmelerine olanak tanıyacak derin öğrenme algoritmaları üzerinde çalışıyor.
  • Kullanıcılar sirenler, bebek çığlıkları, kuş cıvıltıları ve daha fazlasını içeren 20 ses sınıfı arasından seçim yapabilecek.
  • Araştırmacılar teknolojinin ticari bir versiyonunu oluşturmayı planlıyor.

Etrafınızdaki tüm gürültüyü engellemek istediğinizde kulaklıklardaki gürültü engelleme harikadır. Peki ya belirli sesleri duymak istediğinizde? Sony’nin WF-1000XM5 modelindeki Ortam Sesi gibi modlar, çevrenizi duymanıza olanak tanırken aynı zamanda her şeyin de içeri girmesine olanak tanır. Kulaklıklar için tasarlanan yeni bir teknoloji, yakın zamanda çevrenizde duyabileceğiniz sesleri seçmenize olanak tanıyacak.

Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar şu anda kulaklık kullanıcılarının gerçek zamanlı olarak hangi sesleri duyacaklarını seçmelerine olanak tanıyacak derin öğrenme algoritmaları üzerinde çalışıyor. teknoloji Xplore. “Anlamsal işitme” olarak adlandırılan kulaklık teknolojisi, sesi yakalayacak ve seçtiğiniz ses dışındaki tüm çevresel sesleri iptal etmek için bağlı telefona gönderecektir.

Özelliğin sesli komutla veya akıllı telefon uygulamasıyla çalışacağı anlaşılıyor. Etkinleştirildiğinde kullanıcılar, bazıları bebek çığlıkları, sirenler, konuşma, kuş cıvıltıları ve daha fazlasını içeren 20 ses sınıfı arasından seçim yapabilecek.

Bu sesleri hızlı ve doğru bir şekilde ayıklayabilecek bir yapay zeka yaratmak kolay değil. Paul G. Allen Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Okulu’nda kıdemli yazar ve UW profesörü Shyam Gollakota şöyle açıklıyor:

Buradaki zorluk, kulaklık takanların duyduğu seslerin görsel duyularıyla senkronize olması gerektiğidir. Birisi sizinle konuştuktan iki saniye sonra sesini duyamazsınız. Bu, sinir algoritmalarının sesleri saniyenin yüzde biri kadar bir sürede işlemesi gerektiği anlamına geliyor.

Bu işlemenin gerçekleşmesi gereken hız aynı zamanda anlamsal işitmenin bulut aracılığıyla yapılamayacağı anlamına da gelir. Özelliğin amaçlandığı gibi çalışması için işlemin bağlı telefon gibi bir cihazda yapılması gerekir. Çıkış ayrıca, seslerin kulağınıza farklı zamanlarda ulaşması nedeniyle teknolojinin gecikmeleri de hesaba katması gerektiğine dikkat çekiyor.

Şu ana kadar semantik işitme ofislerde, sokaklarda ve parklarda test edildi. Genel olarak bu özellik başarılı oldu, ancak belirli özellikleri paylaşan seslerle ilgili sorunlar yaşandığı bildirildi. Örneğin yapay zeka, vokal müziği konuşmadan ayırmakta zorluk çekiyordu. Ancak gerçek dünya verileriyle ilgili daha fazla eğitim bunu geliştirebilir.

Araştırmacılar çalışmalarını sundular bulgular ve gelecekte bu özelliğin ticarileştirilmiş bir versiyonunu oluşturmayı planlıyoruz. Ancak o günün ne zaman geleceğine dair bir zaman çizelgesi yok gibi görünüyor. Gelecekteki ANC kulaklıklarına gelecek anlamsal işitme hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Gelecekteki ANC kulaklıklar, hangi gerçek dünya seslerinin filtreleneceğini seçmenize izin verebilir

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow