Bazı Pixel 8 telefonlar kilidi açılmış önyükleyicilerle birlikte gönderiliyor

Ryan Haines / Android Otoritesi TL;DR Bazı kullanıcılar Pixel 8 telefonlarının kutudan çıktığı gibi önyükleyicilerin kilidinin açıldığını bildiriyor. Bu bir güvenlik riski oluşturur ve aynı zamanda bazı uygulamaların çalışmayacağı anlamına da gelir. Google Pixel 8 telefonlar artık satışta ve bir süredir yükseltme yapmadıysanız bu cihazlar harika satın almalar gibi görünüyor. Ne yazık ki bazı kullanıcılar […]

Bazı Pixel 8 telefonlar kilidi açılmış önyükleyicilerle birlikte gönderiliyor

Ryan Haines / Android Otoritesi

TL;DR

  • Bazı kullanıcılar Pixel 8 telefonlarının kutudan çıktığı gibi önyükleyicilerin kilidinin açıldığını bildiriyor.
  • Bu bir güvenlik riski oluşturur ve aynı zamanda bazı uygulamaların çalışmayacağı anlamına da gelir.

Google Pixel 8 telefonlar artık satışta ve bir süredir yükseltme yapmadıysanız bu cihazlar harika satın almalar gibi görünüyor. Ne yazık ki bazı kullanıcılar yeni satın aldıkları telefonlarda tuhaf bir sorun bildiriyor gibi görünüyor.

Bazı Pixel 8 serileri alıcılar Açık Reddit telefonlarının kilidi açılmış bir önyükleyiciyle geldiğini bildiriyorlar. Sorun ilk bakışta yaygın gibi görünmüyor ancak hem Pixel 8’i hem de Pixel 8 Pro’yu etkileyecek gibi görünüyor.

“Önyükleyicinin kilidi açık ve yazılım bütünlüğü garanti edilemiyor. Cihazda depolanan tüm veriler saldırganların eline geçebilir. Etkilenen bir telefon başlatıldığında, cihazda herhangi bir hassas veri saklamayın” mesajını okuyor.

Bu neden kötü bir şey?

Bu gizlilik ve güvenlik açısından oldukça ciddi bir sorundur. Kilidi açılmış bir önyükleyici genellikle kullanıcıların özel bir ROM yüklemesi, kök erişimini etkinleştirmesi veya tamamen yeni bir işletim sistemi kurması için bir önkoşuldur. Ancak bu aynı zamanda saldırganların bir telefonu kötü amaçlı yazılımla tehlikeye atmasına da kapıyı açar.

Kilidi açılmış bir önyükleyicinin, bazı finansal uygulamaların cihazda çalışmaması gibi başka sonuçları da vardır. Aslında etkilenen birkaç Reddit kullanıcısı temassız ödemelerin işe yaramadığını belirtti.

Kullanıcıların ADB komutlarını kullanarak önyükleyiciyi kilitlemeleri mümkün, ancak iki kullanıcı Google’ın telefonlarını değiştirdiğini belirtti. Her iki durumda da şirkete bu konuyu sorduk ve makaleyi buna göre güncelleyeceğiz.

İpucu için Android Authority okuyucusu Tyler Ney’e teşekkürler!

Bazı Pixel 8 telefonlar kilidi açılmış önyükleyicilerle birlikte gönderiliyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow