Getty, telif hakkı ihlali nedeniyle popüler bir AI görüntü oluşturucuya dava açıyor

Getty Images, bir AI görüntü oluşturma aracının yapımcılarına telif hakkı ihlali iddiasıyla dava açıyor. Salı günü, stok görüntü tedarikçisi ilan edildi Birleşik Krallık’ta Stability AI aleyhine şirketin “telif hakkı ile korunan milyonlarca görüntüyü ve Getty Images’ın sahip olduğu veya temsil ettiği ilgili meta verileri yasa dışı bir şekilde kopyalayıp işlediğini” iddia eden yasal işlem başlatıyordu. […]

Getty, telif hakkı ihlali nedeniyle popüler bir AI görüntü oluşturucuya dava açıyor

Getty Images, bir AI görüntü oluşturma aracının yapımcılarına telif hakkı ihlali iddiasıyla dava açıyor.

Salı günü, stok görüntü tedarikçisi ilan edildi Birleşik Krallık’ta Stability AI aleyhine şirketin “telif hakkı ile korunan milyonlarca görüntüyü ve Getty Images’ın sahip olduğu veya temsil ettiği ilgili meta verileri yasa dışı bir şekilde kopyalayıp işlediğini” iddia eden yasal işlem başlatıyordu.

Esasen, Stability AI, bir lisans ödemeden veya görüntü oluşturuculara tazminat ödemeden Getty dijital kitaplığından görüntüleri kazımakla suçlanıyor.

AYRICA BAKINIZ:

Lensa AI uygulaması: Otoportre oluşturucu hakkında bilinmesi gerekenler

Stability AI, AI görüntüleri oluşturmak için popüler bir araç olan Stable Diffusion’ı yapar. “Güneşte yatan köpek” gibi bir metin istemi girerek Stability Diffusion, metne dayalı benzersiz görüntüler oluşturur. Aracın yapay zekası, internette bulunan çok büyük miktardaki görüntüleri tüketerek ne tür görüntüler yaratılacağını öğrenir ve bu da onu zaman içinde daha akıllı ve daha doğru hale getirir.

Stability AI, DALL-E ve NightCafe gibi görüntü üreten yapay zeka şirketleri, insanlar tarafından oluşturulan görüntülere ve sanatsal tarzlara güvendiğinden, fikri mülkiyet konusu belirsiz ve keşfedilmemiş bir alandır. Ve bu araçların artan popülaritesi, telif hakkı yasalarını konuşmanın ön sıralarına taşıdı.

Aracın oluşturduğu görüntülerin kullanımına ilişkin telif hakkıyla ilgili olarak, Stable Diffusion’ın sitesinde “Yapay zeka tarafından oluşturulan görüntüler ve telif hakkı alanı karmaşıktır ve yetki alanından yargı alanına değişiklik gösterecektir” diyor.

Stable Diffusion, ayrıca oluşturulan görüntülerin açık kaynak olduğunu ve CC0 1.0 Evrensel Kamusal Alan Adanmışlığı tarafından korunduğunu söylüyor. Sonuç olarak, IP ve telif hakkı yasası alanında doğrudan bir yanıtı olmayan tamamen yeni bir alandır.

Getty’nin duyurusu hakkında yorum yapmak için Stability AI ile iletişime geçildi, ancak henüz yanıt gelmedi. Getty Images, Mashable’ın talebi üzerine daha fazla ayrıntı vermeyi reddetti.

Daha fazla ayrıntı mevcut oldukça bu hikaye güncellenecektir.

Teknory