GIMP’de Yol Aracı Nasıl Kullanılır

Yol Aracı, GIMP’in mevcut en güçlü resim düzenleme seçeneklerinden biridir. Bu araçla görüntüler üzerinde düzenlenebilir ve kesin ana hatlar veya yollar geliştirebilirsiniz. Yol Aracı, diğer düzenleme yazılımlarında bulunan Kalem aracının yerini etkili bir şekilde alır, ancak birkaç ek püf noktası vardır. Yol Aracına hakim olduğunuzda profesyonel sonuçlar üretebilirsiniz. Bu kılavuzda, en dikkat çekici sonuçlar için […]

GIMP’de Yol Aracı Nasıl Kullanılır

Yol Aracı, GIMP’in mevcut en güçlü resim düzenleme seçeneklerinden biridir. Bu araçla görüntüler üzerinde düzenlenebilir ve kesin ana hatlar veya yollar geliştirebilirsiniz. Yol Aracı, diğer düzenleme yazılımlarında bulunan Kalem aracının yerini etkili bir şekilde alır, ancak birkaç ek püf noktası vardır. Yol Aracına hakim olduğunuzda profesyonel sonuçlar üretebilirsiniz.

Bu kılavuzda, en dikkat çekici sonuçlar için GIMP’deki Yol Aracını nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Yol Aracını Kullanma

GIMP’deki Yol Aracı, Photoshop’taki Kalem aracına benzer şekilde çizgiler, eğriler ve şekiller oluşturmanıza olanak tanır. Ancak birden fazla nokta seçerek veya Bezier eğrisi oluşturarak karmaşık seçimleri de destekler. Inkscape, Illustrator veya Photoshop’un Kalem Aracını kullanmış olan herkes GIMP’deki Yollar aracını kullanmakta zorlanmayabilir.

Yol Çizmek

Bir yol çizmek için yollar aracını kullanmak, nesne veya görüntü formu etrafında kesin bir seçim elde etmenize olanak tanır. Bu şekilde arka plandan kurtulmak nispeten daha kolay hale gelir. Bu konuda şu şekilde ilerleyebilirsiniz:

 1. “Dosya”ya giderek bir görsel açın. Bu bölümün altında “Aç”a tıklayın ve üzerinde çalışmak istediğiniz resmi seçin.
  • Sıfırdan başlamak istiyorsanız bunun yerine “Dosya” ve “Yeni” seçeneğini seçin. Burada tuval boyutunu ve ayarları seçin. Onaylamak için “Tamam”a tıklayın.
 2. “Yollar” aracını başlatmak için “B” tuşuna basın. Alternatif olarak araç çubuğuna gidin ve “Yollar” simgesini seçin. Metin aracının yanında noktalı çizgi ve kalemle gösterilir.
  • Diğer bir seçenek de “Araçlar” menüsünü başlatmak ve “Yollar”ı seçmektir.
  • Yollar aracı başlatıldığında sol panelde görünür. Burada tasarım, düzenleme ve taşıma modlarını göreceksiniz. Bu durumda tasarım modunu kullanın. Yol Aracının varsayılan ayarıdır.
 3. Tuvale veya resme tıklayın ve ilk noktayı yerleştirin. Bir nesneyle uğraşıyorsanız kenarına gidin ve bir yere tıklayın. Çizim için ilk eğrinin veya çizginin başlaması gereken yere tıklamanız gerekir.
  • Yerleştirilen her nokta bir çizgi veya parça ile bir diğerine birleştirilebilir. Bu çizgiler kavisli veya düz olabilir.
  • Nesneleri seçerken asıl amaç, noktaların çevresine yerleştirilmesidir.
 4. İkinci nokta için bir yer seçin. Oluşturulduğunda ilkine bir segmentle bağlanacaktır.
 5. Tıklayıp sürükleyerek kavisli bir parça oluşturun. Bir sonraki bölümün bir eğri olması gerekiyorsa, bunu belirli bir yönü takip edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Farenizi bir sonraki noktanın yönüne doğru hareket ettirmeniz gerekiyor. Çizgiyi sola doğru eğmek için imlecinizi sağa, sağa doğru eğmek için ise sağa sürükleyin.
  • Eğri, nesnenizin çevresini iyi sarmak için istenen herhangi bir yönde eğriye sürüklenebilir. Eğrinin daima ters yönde sürüklendiğinde oluştuğunu unutmayın.
  • Fare düğmesi bırakıldığında, eğrinin yönünü izleyen sarı yön çizgilerine sahip yeni noktalar olacaktır. Her yön çizgisinin sonunda kareler bulunur ve bunlara tutamaç adı verilir.
  • Eğrileri tam olarak şekillendirmek için tutamaçlar hareket ettirilebilir. Tutamağı sürüklerken “Shift” tuşunu basılı tutmak, eğrinizin noktalar arasında simetrik kalmasını sağlar.
 6. Başlangıç ​​noktasına yaklaşana kadar noktalara tıklamaya devam edin. Bu sayede nesnenizi çevrelemiş veya etrafına bir şekil çizmiş olacaksınız.
  • Oluşturulan noktalar, işlenen nesnenin karmaşıklığına bağlıdır. Doğru bir seçim yapabilmek için daha fazla veya daha az puana ihtiyacınız olabilir.
  • Yanlış yerleştirilen noktaları geri almak için Windows’ta Ctrl+Z kısayoluna veya Mac’te Command +Z kısayoluna basın.
  • Nokta eklerken imlecin sağ köşesinde küçük bir “Artı” işareti bulunur. Siz Yol Aracıyla çalışırken işaret değişir.
 7. Başlangıç ​​noktasına tıklarken “Ctrl” tuşunu seçin. Bu, son bir bölüm oluşturarak yolu kapatmalıdır.

Seçim Oluşturmak için Yol Kullanın

Yolunuzla bir seçim olarak çalışmak mümkündür. Bu, görüntünüzde başka hiçbir şeyi değiştirmeden seçtiğiniz alanı yeniden renklendirmek, ayarlamak, kopyalamak veya çıkarmak istediğinizde geçerlidir.

 1. Soldaki “Yollar” araç çubuğuna gidin.
 2. “Yoldan Seçim” seçeneğini seçin.
 3. Seçiminizi ayarlamak için “Seç” menüsüne gidin.

Bir İllüstrasyon Oluşturmak

Çizimler oluşturmak istiyorsanız sol paneldeki “Kontur Yolu”nu kullanın. Burada yol çizgisini özelleştirebilirsiniz. İşte nasıl:

 1. İletişim kutusunu başlatmak için “Kontur Yolu”nu seçin.
 2. Özelleştirilebilir bir çizginin genişliğini girin.
 3. İstediğiniz başka bir seçeneği seçmek için “Çizgi Stili” menüsünü seçin.
 4. “Boya aracıyla kontur” seçeneğini seçin, ardından boya fırçası, kurşun kalem veya başka bir araç kullanmak istiyorsanız bir araç seçin. Devam etmeden önce boyut tercihlerini ayarlayın.
 5. “Fırça Dinamiklerini Taklit Et” gerçekçi görünümlü bir çizgi oluşturur. Gerçeğe yakın çizimler için bu önemli bir noktadır.
 6. Bir çizgi oluşturmak için “Kontur”u tıklayın.

Yolları Düzenleme

Hala tasarım modundayken, bir noktayı tıklayıp sürükleyerek taşıyabilirsiniz. Birden fazla noktanın aynı anda taşınmasını istiyorsanız her noktaya tıklayarak “Shift” tuşunu basılı tutun. Seçilen noktaların tümünü taşımak için bunlardan birini sürükleyip taşıyın.

Düzenleme modunda, noktaları sürüklemek önceki bölümünüzü eğriltir. Düzenleme ve tasarım modlarını kullanmak, yolunuzda birçok değişiklik yapmanıza olanak tanır. Ancak modların her biri farklı özelliklere sahiptir. Düzenleme modunda kullanıcılar yalnızca mevcut yolu işleyebilir. Aynı anda birçok değişiklik yapmak istiyorsanız tasarım modu en iyi yoldur.

Yeni Nokta Ekle

Hem tasarım hem de düzenleme modlarında “Ctrl” (veya CMD) tuşunu basılı tutarak segment içinde istenilen noktaya tıklayarak yeni noktalar eklenebilir.

Segmentlerdeki Eğri Çizgiler

Yol tamamlandığında herhangi iki nokta arasındaki bölümleri eğrileyebilirsiniz. Tasarım modundayken imleci segmentinizin üzerine getirin. İmlecinizin yanındaki küçük karenin oklarla birlikte bir artı işareti oluşturacak şekilde dönüşünü izleyin. Artık hedef segmenti tıklayıp istediğiniz yöne sürükleyebilirsiniz. Bu, “Shift” tuşunu basılı tutarak yapılırsa simetrik bir eğri oluşturulur.

Eğrileri Ayarla

Bir eğrinin yönünü değiştirmek, herhangi bir noktadaki tutamaçları istediğiniz yöne doğru sürüklemeyi içerir. Bu özellik hem düzenleme hem de tasarım modlarında çalışır.

 1. Bir nokta seçin ve tutamaçları göstermek için tıklayın.
 2. Tutamaçlardan herhangi birini istediğiniz konuma doğru sürükleyin. “Shift” düğmesini basılı tutarak simetrik olarak eğri yapın.
 3. Herhangi bir tutamacı kaldırmak için ona tıklayın ve “Shift+Ctrl” tuşlarını basılı tutun.

Segmentleri Sil

Segmentler yalnızca Düzenleme modunda silinebilir. Bunu başarıyla tamamlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. “Yollar” araç çubuğunda “Düzenle” seçeneğini açın.
 2. “Shift” tuşunu basılı tutun.
 3. Silinmesi gereken segmentin üzerine gelin.
 4. İmlecinizin yanında eksi işaretinin görünmesini bekleyin ve ardından tıklayın. Bu, segmenti siler.

Puanları Sil

Puanların çok fazla olduğu ve bazılarını silmeye karar verdiğiniz durumlar vardır. Böyle bir durumda tasarım veya düzenleme moduna geçmelisiniz.

 1. Silmek istediğiniz noktayı seçin.
 2. Bu noktaya tıklarken “Shift+Ctrl” tuşlarına basın.
  • Düzenleme modunu kullanıyorsanız, noktayı tıklarken “Shift” düğmesine basın.

Noktaları ve Yolları Taşıma

Birimlerin yeniden konumlandırılması nispeten basittir. Bunu Tasarım modunda yapabilirsiniz. Genel fikir, bir noktayı tıklatıp ardından istenen konuma sürüklemektir. Aynı anda birden fazla noktayı taşımanız gerekiyorsa “Shift” tuşunu basılı tutarak taşımanız gereken noktalara tıklayın ve sürükleyin.

Yolun tamamını taşımak için Taşıma moduna gidin ve onu seçin. Yol üzerindeki herhangi bir noktayı tıklayıp sürükleyin. Bu, tüm seçimi taşır.

GIMP’deki Yol Aracından En İyi Şekilde Faydalanın

GIMP’deki Yol Aracı, vektör grafikleri ve fırça sanatı yapmak gibi çeşitli şekillerde kullanılabilir. Bu, GIMP kullanıcılarının elindeki en kullanışlı araçlardan biridir. Bir yola istediğiniz kadar nokta yerleştirebilirsiniz, ancak en iyi sonucu ve daha net bir çizgiyi elde etmek için mümkün olduğunca azını deneyin.

Yol Aracının GIMP’de kullanılabileceği başka yollar biliyor musunuz? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory