Zoho Projeleri ve Microsoft Projesi

Siz ve ekibiniz güvenilir bir proje yönetimi platformu arıyorsanız, muhtemelen duymuşsunuzdur. Zoho Projeleri ve Microsoft Projesi. Her iki platform da olağanüstü özellikleri, çok yönlülüğü ve uygun fiyatları ile tanınır. İki platform bir bakıma benzer olsa da birçok açıdan farklılık gösteriyor. Yanlış seçim yapmak üretkenliği ve ekip işbirliğini etkileyebileceğinden, Zoho Projects ve Microsoft Project hakkında daha […]

Zoho Projeleri ve Microsoft Projesi

Siz ve ekibiniz güvenilir bir proje yönetimi platformu arıyorsanız, muhtemelen duymuşsunuzdur. Zoho Projeleri ve Microsoft Projesi. Her iki platform da olağanüstü özellikleri, çok yönlülüğü ve uygun fiyatları ile tanınır. İki platform bir bakıma benzer olsa da birçok açıdan farklılık gösteriyor. Yanlış seçim yapmak üretkenliği ve ekip işbirliğini etkileyebileceğinden, Zoho Projects ve Microsoft Project hakkında daha fazla şey öğrenmeniz ve bilinçli bir karar vermeniz gerekir.

Zoho Projects ve Microsoft Project arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları öğrenmekle ilgileniyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın. Bu makale platformları ve en önemli özelliklerini tartışacak ve nasıl karşılaştırıldıklarını görecektir.

Zoho Projeleri Nedir?

Zoho Projeleri ilk olarak 2006 yılında piyasaya sürülen bir proje yönetim platformudur. Platform, yıllar içinde proje takibi, organizasyon, işbirliği ve hedeflere ulaşmak için en popüler seçeneklerden biri haline geldi. Zoho Projeleri, görevleri görselleştirmek, takvimleri senkronize etmek, görevleri otomatikleştirmek, görünümleri özelleştirmek, diğer uygulamaları ve programları entegre etmek vb. için çok çeşitli özellikler sunar.

Microsoft Projesi Nedir?

Microsoft Project, Microsoft tarafından geliştirilen bir proje yönetim platformudur. İlk olarak 1984 yılında piyasaya sürüldü ve bu onu dünyadaki en eski proje yönetimi platformlarından biri haline getirdi. Microsoft Project; çizelgeler oluşturmak, projeleri takip etmek, görevlere kaynak atamak, bütçeyi yönetmek, iş yüklerini analiz etmek ve çok daha fazlası için harikadır.

Zoho Projeleri ve Microsoft Projesi

Bu iki platformun nasıl karşılaştırıldığını görelim:

Görev yönetimi

Her iki platform da görev yönetimi özellikleriyle doludur. Zoho Projeleri, daha kolay yönetim için projeler oluşturmanıza ve bunları daha küçük birimlere ayırmanıza olanak tanır. Örneğin, çalışmanızı düzenlemek, üretkenliği artırmak ve hata riskini azaltmak için görevler, alt görevler, kilometre taşları, hatalar ve görev listeleri ekleyebilirsiniz.

Aciliyetlerine göre Zoho Projelerinde görevlere öncelik verebilir ve daha kolay görselleştirme için renklerle kodlayabilirsiniz. Zoho Projects ile her ekip üyesinin bir görev veya proje için kaç saat harcadığını takip edebilir ve bütçeyi buna göre optimize edebilirsiniz.

Microsoft Project ile ayrıca projeler oluşturabilir ve bunları görevlere ayırabilirsiniz. Adı, süreyi, başlangıcı, bitişi ve öncülleri seçebilir, notlar ve yorumlar ekleyebilir, belirli ödevleri vurgulayabilir, vb.

Microsoft Project, Zoho Projects kadar görev yönetimi özelliği sunmasa da, bütçe planlaması için değerlidir. Bildiğiniz gibi, her projenin belirli bir bütçesi vardır ve sahip olduğunuzdan fazlasını harcamamanızı sağlamak çok önemlidir. Microsoft Project ile görevlere kaynak atayabilir ve koşulları belirleyebilirsiniz, program toplam maliyeti kolayca hesaplar.

Müşteri desteği

İnsanlar hangi proje yönetimi platformunu kullanacaklarını düşünürken genellikle müşteri desteğini düşünmezler. Her platform, potansiyel sorunları anında çözmenize yardımcı olabilecek personel tarafından desteklenmelidir. Ne yazık ki, bu her zaman böyle değildir. Bazı proje yönetimi platformları için çevrimiçi incelemeleri kontrol ederseniz, birçok kullanıcı müşteri destek ekiplerine ulaşamadıklarından şikayet eder.

Zoho Projects, kusursuz müşteri desteğine sahip bir platformdur. Müşteri desteğine telefon, e-posta veya canlı sohbet yoluyla ulaşabilir ve 24 saat veya daha kısa sürede yanıt alabilirsiniz. Platform ayrıca en yaygın sorunların nasıl çözüleceğini veya farklı seçeneklerin nasıl kullanılacağını gösteren çok sayıda video eğitimine de sahiptir. Son olarak, Zoho bilgi tabanında platformla ilgili pek çok yararlı bilgi bulabilirsiniz.

Microsoft Project ayrıca iyi bir müşteri desteğine sahiptir. Bir forum veya sohbet aracılığıyla bir temsilciye ulaşabilirsiniz. Ne yazık ki, Microsoft Project e-posta veya canlı sohbet desteği sunmuyor. Mümkün olan en kısa sürede çözmeniz gereken bir sorununuz varsa, bu bir sorun olabilir.

Kullanım kolaylığı

Kullanım kolaylığı, bir proje yönetim aracı seçerken dikkate alınması gereken hayati faktörlerden biridir.

Binlerce kullanıcı, Zoho Projects’in açıkça görüntülenen seçeneklerle basit, sezgisel bir arayüze sahip olduğu konusunda hemfikirdir. Geliştiriciler, dik bir öğrenme eğrisi olmayan bir platform yaratmakta harika bir iş çıkardılar. Daha önce benzer bir alet kullanmamış olanlar bile ipleri hızlı bir şekilde öğreneceklerdir.

Microsoft Project’te durum biraz farklı. Platformun inanılmaz özelliklere sahip olduğu inkar edilemez. Bununla birlikte, birçok kullanıcı, onu kullanmanın oldukça karmaşık olduğunu ve seçeneklerin o kadar sezgisel olmadığını belirtiyor.

Microsoft Project, Microsoft Excel’e benzer bir arayüze sahiptir. Bazı kullanıcılar bunu beğenirken, diğerleri platformun bu kadar kafa karıştırıcı olmasının sebebinin bu olduğunu söylüyor.

Fiyatlandırma

Bir proje yönetim platformu seçerken fiyatlandırmayı göz önünde bulundurmanız gerekir.

Zoho Projects, sınırlı seçeneklerle ücretsiz bir sürüm sunar. Ayrıca platform, paranızı harcamadan ücretsiz denemeden yararlanmanıza, özellikleri keşfetmenize ve uygun olup olmadığını görmenize olanak tanır.

Ücretli planlar söz konusu olduğunda, Zoho Projects iki seçenek sunar: Premium ve Enterprise. Premium plan, ayda 4 ABD dolarına mal olan en popüler plandır. 20 proje şablonu ve 100 GB depolama alanı ile birlikte gelir ve sınırsız projeyi yönetmenizi sağlar. Enterprise sürümünün aylık maliyeti 9 ABD dolarıdır ve 30 proje şablonu ve 120 GB depolama alanı içerir.

Microsoft Project üç fiyatlandırma planı sunar. İlki aylık 10 ABD dolarıdır ve sınırlı özellikler sunar. Örneğin, kaynak yönetimini kullanamaz veya masaüstü istemcisini yükleyemezsiniz.

İkinci plan aylık 30 ABD dolarıdır ve bu seçeneklere erişmenizi sağlar. Ancak yine de portföy seçimi ve optimizasyonu, talep yönetimi veya kurumsal kaynak planlamasına erişiminiz olmayacak. Bu seçenekler yalnızca, aylık 55 ABD Doları olan üçüncü plana abone olduğunuzda kullanılabilir.

Microsoft Project ücretsiz bir sürüm sunmaz.

Kullanılabilirlik

Zoho Projects, bilgisayarlarda bulut tabanlı bir hizmet olarak mevcuttur. Ayrıca Zoho Projects uygulamasını Android ve iOS cihazlarına yükleyebilir ve hareket halindeyken projelerinizi takip edebilirsiniz.

Microsoft Project, bulut tabanlı bir hizmet olarak da kullanılabilir. Ayrıca, Windows için masaüstü uygulamasını veya Windows ve Linux için şirket içi yazılımı kullanabilirsiniz. Bu makalenin yazıldığı sırada Microsoft Project’in bir mobil uygulaması yoktur ve bu bazı kullanıcılar için sorun olabilir.

Hangisini seçmelisin?

Her iki platform da proje yönetimini çok daha kolaylaştıran pek çok seçenek sunduğundan, seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Kusursuz müşteri desteği, kullanılabilirlik ve çok çeşitli görev yönetimi seçenekleri istiyorsanız, Zoho Projelerini düşünün. Öte yandan, bütçe planlama ve kaynak yönetimi ile daha fazla ilgileniyorsanız, Microsoft Project doğru seçim olabilir.

Daha önce hiç proje yönetimi platformu kullandınız mı? En çok hangi özelliklerini beğendin? Aşağıdaki yorum bölümünde bize bildirin.

Teknory