Godzilla Minus One’ı izlenmeye değer kılan her şey

Godzilla Minus One sadece kaiju hayranlarından değil genel olarak film hayranlarından da övgü dolu eleştiriler alıyor. Herkesin aşık olmasını sağlayacak ne oldu? Haydi bakalım. İçinde birçok şey yaşandı Godzilla Eksi Bir daha önce hiçbir kaiju filminde bu kadar iyi yapıldığını görmemiştik. 70. yıldönümünde bir şeyler alıp onu çok taze ve yeni hissettirmek için filmde olup […]

Godzilla Minus One’ı izlenmeye değer kılan her şey

Godzilla Minus One sadece kaiju hayranlarından değil genel olarak film hayranlarından da övgü dolu eleştiriler alıyor. Herkesin aşık olmasını sağlayacak ne oldu? Haydi bakalım.

İçinde birçok şey yaşandı Godzilla Eksi Bir daha önce hiçbir kaiju filminde bu kadar iyi yapıldığını görmemiştik. 70. yıldönümünde bir şeyler alıp onu çok taze ve yeni hissettirmek için filmde olup bitenleri anlatalım.

Bu yazımızda filmde olup biten hemen hemen her şeyi detaylı bir şekilde ele alacağız. Önce filmi izlemeniz tavsiye edilir çünkü…

SPOİLER UYARISI

Daha ilk andan itibaren izlemeye başladığınızda farklı bir şeyle karşı karşıya olduğunuzu anlıyorsunuz Godzilla Eksi Bir. Bir kaiju filmi olmasına rağmen film ağırlıklı olarak tek bir insana odaklanıyor ve açıkçası hiçbir şey beni Godzilla’dan bu kadar korkutmadı.

Ancak bu filmin başında Godzilla’yı pek anlayamıyorsunuz. Bu özel bir muamele. Uzun aile yolculuğunun sonundaki eğlence parkı. Bunun yerine film, ana karakter Kōichi Shikishima’nın Japon kamikaze pilotu olarak görevini bırakmasıyla (bu film 2. Dünya Savaşı’nın sonlarında geçiyor) ve uçağının onarımı için bir adaya inmesiyle başlıyor.

Kōichi’yi tanıyoruz. O, umutsuzca yaşamaya devam etmek için bir neden arayan ve bunu intihar görevine çıkmadan kısa bir süre önce ebeveynlerinden mümkün olan en kötü zamanda alan, son derece duygusal bir adam.

İşte bu, bu filmlerde pek fazla göremediğimiz bir şey. Bunlar her zaman zorlu, kendine güvenen insanlar veya ciddi, teknosapıklarla dolu bilim adamlarıdır. Bunun yerine, bize yakın film tarihinde gördüğüm en duygusal karakterlerden biri veriliyor ve Godzilla’nın yavaş yavaş Kōichi’nin hayatındaki unsurları (bir muz kabuğu) soymasını izliyoruz.

Bunun gerçekleştiği ilk an, Godzilla’nın adaya ortaya çıkması ve hemen hemen tüm tamircileri öldürmesi ve geriye yalnızca Kōichi ve herkesin ölümünden Kōichi’yi suçlamaya karar veren ağır yaralı bir tamircinin kalmasıdır.

Kōichi’nin, Amerika’nın bombalama saldırılarında büyük bir kısmı yok edilen, Japonya’nın filmlerde pek fazla göremediğimiz bir tarafı olan ve etkili bir şekilde tasvir edildiğinde kesinlikle sarsıcı olan memleketine döndüğü eve dönüşüne doğru zamanda ileri atlıyoruz. Anne ve babasının öldüğünü ve çocukluk evinin yıkıldığını öğrenen Kōichi, enkazın içine girer ve kendi yolunu bulmaya çalışır.

Zamanla ebeveynleri de öldürülen bir kadın olan Noriko Ōishi ile karşılaşır. Noriko’nun yanında bir bebek de var, sokakta terk edilmiş halde bulunan Akiko. Kōichi’nin hayatına girmek için çok az zaman harcarlar ve yavaş yavaş bir aile birimi haline gelirler. İlginç olan bu sekansın ve filmin bir kısmının çok büyük olması. O kadar uzun sürüyor ki neredeyse bir kaiju filmi izlediğinizi unutuyorsunuz ve sadece Kōichi’nin ara sıra Godzilla ile ilgili kabusu size hatırlatılıyor. Ve dürüst olmak gerekirse, bu iyi bir şey çünkü bu sahneler o kadar iyi çekilmiş ki, kendimi Kōichi ve komşularının hayatlarına tamamen kaptırdım. Filmin neyle ilgili olduğunu hatırlamalarına rağmen başarılı olmalarını ve başarılı olmalarını istedim.

Sonunda Kōichi, diğer üç adamla birlikte köhne eski bir teknede hizmet veren bir iş bulur. Bu, hem Japonya’nın hem de Amerika’nın sulara bıraktığı binlerce mayını yok etmeleri gereken bir hükümet işi. Bu, insanların yapmak zorunda olduğu gerçek bir iş ve dürüst olmak gerekirse, onları bunu yaparken izlemek, hiç farkına varmadığım bir şeydi ve inanılmaz derecede ilginçti.

Ancak bu mayınların patlamaları, başlık yıldızını kıyı şeridine çekecek şekilde suda yankılanır ve kaos ortaya çıkar. Belirli bir iş çalışmasında, Godzilla diğer tekneyi aşağıdaki derinliklere sürükledikten sonra geri dönen tek tekne Kōichi ve üç gemi arkadaşıdır.

Kōichi’nin üç gemi arkadaşı, dürüst olmak gerekirse, bunun gibi her filmden beklediğim üç arketiptir. Geminin kaptanı Yōji Akitsu, komik ve baba gibi bir tavırdan ciddi ve militanlığa bir kalp atışıyla geçebilen, kendine güvenen bir adam. O, neredeyse baba olmasını isteyeceğiniz, hükümet karşıtı bir belalı adam. “Kid” lakaplı, sevimli, saf ve yetişkinlik dünyasını bilen bir çaylak olan Shirō Mizushima’nız var. Ve benim kişisel favorim olan Kenji Noda resmi bir Deniz Silahları Tasarımcısı ve harika bir karakter. Çok gerçekçi bir karakter olmasının yanı sıra, aptal bir bilim adamından beklediğiniz her şeye sahip.

Godzilla Eksi Bir. Görüntü Toho International, Inc.’nin izniyle

Dördü Godzilla’yla karşılaşan ve hayatta kalan tek insanlar olmaya devam ediyor ve bu nedenle, Hükümetin Godzilla’yı bir sır olarak saklaması yönündeki konuşma yasağından sonra kimseye bir şey söylemelerine izin verilmiyor, ancak daha sonra dışarı gönderiliyorlar. Devasa bir savaş kruvazörü ortaya çıkana kadar Godzilla’yı yavaşlatmak için onu bir dikkat dağıtıcı olarak kullanıyor. Ancak Godzilla’nın beklediklerinden biraz daha güçlü olduğu çok geçmeden keşfedildi. Özellikle Godzilla’nın atom patlamasının şimdiye kadar gördüğüm en etkileyici versiyonunu gördüğünüzde. Neyse ki henüz YouTube’da tam olarak ne kadar güçlü olduğuna dair tam bir klip yok ama sakın bozmaya çalışmayın, bunu sinemada gördüğümde, ışın şarj olurken kalabalık heyecandan, olayın ardından tam ve mutlak bir sessizliğe dönüştü. patlama ortaya çıktı.

Zaman ilerliyor ve Noriko, yakınlardaki hızla yeniden inşa edilen şehirde bir iş buluyor ve tabii ki, Kōichi’nin üzerine saf sefalet yağıyor, tahmin edin bir sonraki Godzilla saldırısı nerede olacak. Kōichi şehre koşar ve kendisini kurtarmak için canını vermesi için tam zamanında yetişir ve ölümlerinden kendisini suçlayabileceği kişiler listesine bir kişiyi daha ekler.

Ginza kasabasına yapılan saldırı kesinlikle hayret verici. Çoğu kaiju filminin yaptığı gibi Godzilla’ya tepeden bakan devasa manzaralar göstermek yerine, olaylara insani bir bakış açısıyla bakıyoruz. Atışların çoğu, Godzilla’nın saldırılarının gücünü anlamanızı sağlayacak şekilde kasıtlı olarak yerden yaklaşık bir buçuk metre yüksekte tutuluyor. Godzilla’nın kuyruğunun bir binayı delip geçtiği özel bir sahnede, elektrikli testere dişleri gibi binaya çarpan tek tek sivri uçlar, aşağıdaki insanları yaklaşık buzdolabı büyüklüğünde duvar parçalarıyla gösteriyor. Bu, geleneksel bir-ve-done saldırıları değil, gerçekçi bir şekilde bunun ne kadar hasara yol açtığını gösteriyor ve moloz içinde yaşayan bu insanların esasen molozların onlara saldırmasına neden olduğu için bu mutlak umutsuzluk hissini aktarıyor.

Sonunda Tokyo halkı bundan tamamen sıkılır ve bir şeyler yapmaya karar verir. 2. Dünya Savaşı sonunda imzalanan anlaşma nedeniyle saldırı gemileri silahsızlandırıldı ve ABD ile Rusya arasındaki gerilim nedeniyle hiçbir ülke yardımlarına gelmedi. Geriye kesinlikle hiçbir şey kalmayan insanlara geliyor ve olan şey, şimdiye kadar gördüğüm yenilmez, yenilenen bir canavarı ortadan kaldırmak için en gerçekçi ve akıllı planlardan biri.

Temelde Godzilla’yı hızla bir okyanus çukurunun tabanına batırmanın ve ardından onu hızla geri getirmenin bir yolunu bulmak, okyanusun kendi basıncının Godzilla’nın dev kıçını tekmelemesine izin vermek. Ve her şeyin sonundaki cesur ve yürek parçalayıcı bir eylemin yardımıyla, Godzilla’nın kafasının üst yarısının havaya uçması ve Godzilla’nın parçalara ayrılarak okyanusa düşmesiyle görünüşte mükemmel bir şekilde sonuçlanıyor.

Artık bir savaş kahramanı olan Kōichi, evlatlık kızı Akiko ile yeniden bir araya gelir ve ardından Noriko’nun canlı bulunduğuna dair bir mektup alır! Ağlayarak yanına koşuyor ve ona sarılıyor; biz izleyiciler (ve başka hiç kimse) Noriko’nun boynunda hızla büyüyen ve bir şeyler oluşturan siyah, sürünen bir hastalığın olduğunu fark etmeseydik normalde tatlı olurdu. Godzilla’nın tabaklarından birine benziyor. Ruh-roh.

Bu arada, Godzilla’nın okyanusta yüzen parçalarının aniden titreyip yavaş yavaş yenilenmeye başladıklarını görüyoruz. Kredileri işaretle. Ancak bir sonraki sayfada tüm bu yönlerin neden önemli olduğu hakkında konuşacağız.

Godzilla Eksi Bir. Görüntü Toho International, Inc.’nin izniyle

Godzilla Eksi Bir daha az aksiyon getiriyor ancak daha büyük bir etki bırakıyor

Bana harika bir Godzilla filmi yapmanın sırrının “daha az aksiyon ve daha az kaiju” olduğunu söyleseydin sana asla inanmazdım ama işte buradayız.

Godzilla Eksi Bir zamanının aslan payını büyük ölçüde Godzilla meseleleri yerine Kōichi’nin hayatına odaklanarak geçiriyor. Bunun nedeni büyük ölçüde bu filmdeki her oyuncunun olağanüstü olmasıdır. Ve hepsini kastediyorum.

Bir figüranın devreye gireceği sahneler vardı ve karakterleri hakkında bilgi edinmek istedim çünkü çok gerçekçiydiler. Bu film gerçek hayatlar yaşayan gerçek insanlar gibi hissettiriyor. Onları destekliyorsunuz, onları önemsiyorsunuz ve hepsinin başarılı olmasını istiyorsunuz. Hiçbir noktada size kendinizi kötü hissetmeniz için kötü bir karakter vererek bunu ucuzlatmazlar. Bu filmde Godzilla tarafından öldürülen o kadar çok insan var ki, bir kez olsun bu insanların bunu hak ettiğini düşünmeyeceksiniz.

Ve Kōichi söz konusu olduğunda, Godzilla’nın neredeyse hiçbir şey almamasını sağlamaya kararlı görünmesine rağmen, onun için sadece iyilik istiyorsunuz. Onun evini yeniden inşa etmesini, bir ilişki kurmasını istiyorsunuz ve evlatlık kızı Akiko (şimdiye kadarki en sevimli çocuk oyuncu) için en iyisini istiyorsunuz. Ve onunla ne kadar ilgilenmeye başladığın için gerçekten ondan korkuyorsun. Filmin son fragmanında Godzilla’yı gösteren ilk fragmanlar arasındaki farkı görebilir, bunu bununla karşılaştırabilir ve keşfedilen insan unsurlarına bakabilirsiniz.

Bu, Godzilla’nın bir kez olsun gerçekten korkutucu olmasına yol açıyor. Boş sahte binaları yıkmıyor. İnsanların hayatlarını mahvediyor. Godzilla devasa bir saldırı gemisini düşürdüğünde, kamera Godzilla’yı ağzında küçük bir tekneyle göstermiyor; geminin mürettebatı, ne yapacakları hakkında hiçbir fikirleri olmadan korkmuş ve aşağıdaki denize düşmemek için çabalıyorlar. .

Bir binanın çatısında bulunan ve Godzilla’nın kasabadaki yolunu izlemeye çalışan bir haber ekibinin, binalarının yıkıldığını fark ettiği bir sahnede, kamera Godzilla’nın üzerinde kalmıyor, boşuna yukarı doğru çabalayan ekibin üzerinde kalıyor sanki Dünya onlarla buluşmak için hızla yaklaşırken kendilerini ondan kurtarabileceklermiş gibi. Godzilla’nın bu versiyonu, Thanos’un MCU’da oynadığı “kaçınılmaz” türden. Godzilla’nın saldırısına uğramak sizi umutsuzluk ve korkuyla doldurur.

Önceki sayfada Godzilla’nın yeni atom patlaması hakkında söylediklerime geri dönelim. Ateşlendiğinde tiyatrodaki duygu çok güçlüydü. Godzilla’nın sivri uçları parlayıp yükselmeye başladığında o heyecan hissi oluştu. Devasa ışın ilk kez ateşlendiğinde o huşu hissi ve dağınık kahkahalar vardı. Ve ışının son adımı gerçekleştiğinde ve bunun neye yol açtığını gördüğünüzde, toplu olarak bu zavallı insanların başına gelen yıkımın boyutunu anladığımız için seyircilerin sadece sessiz kaldığını hatırlıyorum. Uzun zamandır ilk kez bir film bana duyulabilir bir şekilde “Oh hayır” dedirtiyordu.

Son 70 yılda pek çok Godzilla filmi çekildi ve birçoğu Godzilla’nın ne olduğunu ve neler yapabileceğini açıklamak için çok çaba harcasa da, onun neler yapabileceğini gerçekten hissettiğiniz bir film HİÇBİR ZAMAN olmadı. Godzilla iyi tasarlanmıştı ve dehşet vericiydi. Başa çıkılması, bir kasırgayı ailenizden uzaklaştırmak kadar kolay olan bir doğa gücü.

Bu filmi anlatmak için kullandığım kelimeler, bir Godzilla hayranı olarak bile bir kaiju filmini eleştirirken kullanacağımı hiç düşünmediğim şeylerdi. İlham vericiydi. Hareket ediyordu. Doğruyu söylemek gerekirse bir başyapıttı. Godzilla Eksi Bir İlk defa bu filmi sadece diğer kaiju hayranlarına değil, kesinlikle herkese tavsiye ediyorum. Bu harika.

Teknory