Google Arama AI sohbet robotu geliyor, ama ne zaman?

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google CEO’su Sundar Pichai, bir Google Arama AI sohbet robotunun çalışmalarda olduğunu doğruladı. Pichai, ne zaman geleceğine veya Bard’a dayanıp dayanmayacağına dair herhangi bir bilgi vermedi. Bing’in zaten bir yapay zeka sohbet botu var, dolayısıyla Google’ın yapması gereken bazı şeyler var. Google Arama, onlarca yıl önce kullanıma sunulduğundan beri […]

Google Arama AI sohbet robotu geliyor, ama ne zaman?

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google CEO’su Sundar Pichai, bir Google Arama AI sohbet robotunun çalışmalarda olduğunu doğruladı.
  • Pichai, ne zaman geleceğine veya Bard’a dayanıp dayanmayacağına dair herhangi bir bilgi vermedi.
  • Bing’in zaten bir yapay zeka sohbet botu var, dolayısıyla Google’ın yapması gereken bazı şeyler var.

Google Arama, onlarca yıl önce kullanıma sunulduğundan beri ilk kez büyük bir tehditle karşı karşıya: ChatGPT. Sonuçta, yalnızca bir bağlantı bulmanıza yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda size bu bağlantı için bağlam sağlayan ve sonraki adımlarda size yardımcı olan bir botla sohbet edebiliyorken, ihtiyacınız olanı bulmak için neden Ara’ya gitmelisiniz? Ah evet ve reklam yok.

Mart ayında Google Bard’ın piyasaya sürülmesiyle, şirketin bir Google Arama AI sohbet robotunun çalışmalarda olduğunu duyurması an meselesiydi. Bugün, bir röportajda Wall Street GazetesiGoogle CEO’su Sundar Pichai bunu doğruladı.

Ne yazık ki, Pichai tarafından onaylananların hepsi bu kadar. Bu özelliğin kullanıma sunulması için bir zaman çizelgesi vermeyi reddetti. Ayrıca, bu Google Arama AI sohbet robotunun Bard’a dayalı olarak Bard mı yoksa başka bir şey mi olacağını netleştirmedi.

“İnsanlar Google’a soru sorabilecek ve LLM’lerle etkileşim kurabilecek mi? [language learning models] arama bağlamında? Kesinlikle,” dedi Bay Pichai.

Yapay zeka sohbet botları söz konusu olduğunda Google zaten çağın gerisinde kaldı. Bard’a henüz halk tarafından tam olarak erişilemiyor, bu da onu ChatGPT’nin arkasına koyuyor. Microsoft, AI sohbetini zaten kendi arama motoru Bing’e dahil etti. Başka bir deyişle, Google’ın ayak uydurmak için hızlı hareket etmesi gerekiyor.

Google Arama, yalnızca geçen yıl 162 milyar dolar çekerek şirketin nakit ineği olmaya devam ediyor. Pazar payını diğer yapay zeka sohbet robotlarına – hatta on yılı aşkın bir süredir şaka konusu olan Bing’e – kaptırmaya başlarsa, başı ciddi şekilde belaya girebilir. Şüphesiz bu, Google’ın başladığından beri karşılaştığı en büyük tehdittir.

Google’ın şimdi ne kadar hızlı hareket edebileceğini bekleyip görmemiz gerekecek.

Google Arama AI sohbet robotu geliyor, ama ne zaman?

Teknory