Google çalışanları Bard’ın ‘işe yaramazdan da kötü’ olduğunu iddia ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Bir rapor, Google aracı başlatmadan önce Bard’a verilen dahili tepkileri ortaya koyuyor. Çalışanların, Google’ın ürünü çıkarmak için acele etmesi konusunda endişeleri vardı. Bildirildiğine göre etik, kar ve büyüme için arka planda kaldı. OpenAI, ChatGPT’yi başlattıktan kısa bir süre sonra, Google kendi AI sohbet robotu olan Bard’ı piyasaya sürdü. O […]

Google çalışanları Bard’ın ‘işe yaramazdan da kötü’ olduğunu iddia ediyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Bir rapor, Google aracı başlatmadan önce Bard’a verilen dahili tepkileri ortaya koyuyor.
  • Çalışanların, Google’ın ürünü çıkarmak için acele etmesi konusunda endişeleri vardı.
  • Bildirildiğine göre etik, kar ve büyüme için arka planda kaldı.

OpenAI, ChatGPT’yi başlattıktan kısa bir süre sonra, Google kendi AI sohbet robotu olan Bard’ı piyasaya sürdü. O zamandan beri, konuşmalı yapay zeka programı, demoda James Webb Uzay Teleskobu hakkında yanlış bilgi verildiğinde olduğu gibi bazı utanç verici yanlış adımlar attı. Yazılımın sınırlamalarını bilen bazı Google çalışanlarının, şirketin Bard’ın lansmanını aceleye getirmesinden pek memnun olmadığı anlaşılıyor.

dan yeni bir rapor Bloomberg yayınlanmadan önce Bard’ın içsel algısına biraz ışık tutuyor. Dahili belgeleri inceledikten ve 18 mevcut ve eski çalışanla görüştükten sonra, rapor Bard’ın yetenekleri ve çalışan duyarlılığı hakkında kasvetli bir tablo çiziyor.

Satış noktasına göre, bir çalışan chatbot’u “utanç verici” olarak nitelendirdi. Başka bir çalışan, “Bard işe yaramaz olmaktan da beter: lütfen fırlatmayın” uyarısında bulundu. Hatta bir çalışan, Bard’ın tüplü dalışla ilgili sorular sorulduğunda “ciddi yaralanma veya ölümle sonuçlanabilecek” yanıtlar verdiğine dikkat çekti.

Görünüşte ezici olumsuz tepkilere rağmen, Google yine de yapay zeka sohbet robotunu başlatmaya karar verdi. Bu karar, ChatGPT’nin yükselişinden sonra açıklanan “kırmızı kod” yönetimi tarafından körüklenmiş olabilir. Çalışanlara göre liderlik, yeni ürünleri “deneyler” olarak adlandırdığı sürece halkın eksikliklerini affedebileceğine karar verdi.

Etik söz konusu olduğunda, Google’ın o kadar da umursamadığı anlaşılıyor. Rapor, yeni ürünlerin güvenliğinden ve etik etkilerinden sorumlu olan işçilere “geliştirme aşamasındaki üretici yapay zeka araçlarından herhangi birini engellememeleri veya öldürmeye çalışmamaları” söylendiğini iddia ediyor.

Google personeli, Bard hakkında ne düşünürse düşünsün, şirket yapay zeka deneylerini zorlamaya devam ediyor. Son zamanlarda, Google’ın, Google I/O ortaya çıkana kadar bir dizi AI Arama özelliği başlatabileceği ortaya çıktı.

Google çalışanları Bard’ın ‘işe yaramazdan da kötü’ olduğunu iddia ediyor

Teknory