Google, DC’de aldatıcı uygulamalar yaptığı iddiasıyla 9,5 milyon dolar ödemeye mahkûm edildi

Google bundan sonra büyük ödeme yapmak zorunda bir davayı halletmek Washington, DC’de “kullanıcıları kandırmak ve mahremiyetlerini ihlal etmek” iddiasıyla Washington DC Başsavcısı Karl Racine – aynı zamanda yakın zamanda Grubhub’a karşı bir uzlaşma kazandı — Google’ı ihlal etmekle suçladı DC Tüketiciyi Koruma Prosedürleri Yasası ve “karanlık desenler” kullanmak veya konum izlemeyi açmak gibi kullanıcıları kendilerine […]

Google, DC’de aldatıcı uygulamalar yaptığı iddiasıyla 9,5 milyon dolar ödemeye mahkûm edildi

Google bundan sonra büyük ödeme yapmak zorunda bir davayı halletmek Washington, DC’de “kullanıcıları kandırmak ve mahremiyetlerini ihlal etmek” iddiasıyla

Washington DC Başsavcısı Karl Racine – aynı zamanda yakın zamanda Grubhub’a karşı bir uzlaşma kazandı — Google’ı ihlal etmekle suçladı DC Tüketiciyi Koruma Prosedürleri Yasası ve “karanlık desenler” kullanmak veya konum izlemeyi açmak gibi kullanıcıları kendilerine fayda sağlamayan şeyleri yapmaları için kandırmayı amaçlayan tasarım seçenekleri kullanmak.

AYRICA BAKINIZ:

Grubhub, Washington DC aldatıcı uygulamalar davasında 3,5 milyon dolar ödemeye mahkum edildi

Google, 9,5 milyon dolarlık bir uzlaşma ödemesi yapmayı ve kullanıcılara konum verilerini toplama, depolama ve kullanma konusunda nasıl bilgi verdiğine ilişkin uygulamalarını değiştirmeyi kabul etti. Her şeye rağmen, Google hala herhangi bir yanlış yapmayı reddediyor, DCist’e göre. Site ayrıca, anlaşma şartlarına uyduğunu kanıtlamak için önümüzdeki dört yıl boyunca her yıl bir uyum raporu oluşturmayı kabul etti.

Racine’in Ocak 2022’de yaptığı şikayette, Google’ın müşterileri, platformun konum verilerini toplayıp tutmadığını kontrol altında tuttuklarına inandırdığı iddia ediliyor, ancak durum bu değil; şikayette, bunun yerine tüketiciler “Google’ın konumlarını toplamasını, depolamasını ve bundan kazanç sağlamasını engelleyemez” deniyor, Engadget’e göre.

“Google, kullanıcıların konumlarının izlenmesini durdurmasını neredeyse imkansız hale getirdiği için dava açtık.” Racine anlaşmaya varıldıktan sonra tweet attı. “Şimdi, bu anlaşma sayesinde Google, tüketicilere konum verilerinin nasıl toplandığını, saklandığını ve kullanıldığını da açıklamalıdır.”

Kasım ayındaki bir blog gönderisinde Google, “uzlaşmanın daha anlamlı seçenekler sunma ve daha yararlı hizmetler sunarken veri toplamayı en aza indirme yolunda atılmış bir başka adım olduğunu” yazdı.

Teknory