Google, konum izleme davasını çözmek için tekrar milyonlar ödeyecek –

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR Google, Washington eyaletinin açtığı bir davayı 39.9 milyon dolar ödemeyle çözmeyi kabul etti. Dava, Google’ın konum izleme uygulamaları konusunda kullanıcıları yanılttığını iddia etti. Devlet, Google’ın, kullanıcıların cihazlarında izlemeyi devre dışı bırakmış olsalar bile konum verilerinden yararlandığını iddia ediyor. Google’ın bu haftaki ikinci multi-milyon dolarlık yasal anlaşmasında, teknoloji devi, yanıltıcı […]

Google, konum izleme davasını çözmek için tekrar milyonlar ödeyecek –

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • Google, Washington eyaletinin açtığı bir davayı 39.9 milyon dolar ödemeyle çözmeyi kabul etti.
  • Dava, Google’ın konum izleme uygulamaları konusunda kullanıcıları yanılttığını iddia etti.
  • Devlet, Google’ın, kullanıcıların cihazlarında izlemeyi devre dışı bırakmış olsalar bile konum verilerinden yararlandığını iddia ediyor.

Google’ın bu haftaki ikinci multi-milyon dolarlık yasal anlaşmasında, teknoloji devi, yanıltıcı konum izleme uygulamalarıyla ilgili bir davayı çözmek için 39,9 milyon dolar öksürecek. Google, kullanıcıları konum verileri üzerinde kontrol sahibi olduklarına inandırarak kandırdığını iddia ettiği için bu tutarı Washington eyaletine ödeyecek.

Devletin iddialarına göre Google, telefonlarında ve diğer cihazlarında konum takibini devre dışı bırakmış olsalar bile kullanıcılarının konum verilerini toplayıp bunlardan kazanç sağlamayı başardı. Devlet buna kullanıcı mahremiyetinin ihlali diyor.

Reuters Çarşamba günü King County Yüksek Mahkemesinde bir rıza kararının sunulduğunu bildirdi. Şartları gereği, Google’ın kullanıcıları nasıl izlediği konusunda daha şeffaf olması ve “Konum Teknolojileri”ni açıklayan ayrıntılı bir web sayfası sunması gerekmektedir.

Google, uzlaşmayı kabul ederken iddiaları yalanladı.

Arizona eyaleti de geçen yıl Google ile benzer bir anlaşmaya vardı. Devlet, izleme uygulamaları nedeniyle Google’a dava açmıştı ve dava, Mountain View şirketi tarafından 85 milyon dolarlık bir ödemeyle sonuçlandı.

Daha geçen Cuma günü, Teksas Başsavcısı, Google’ın aldatıcı Pixel 4 reklamları için toplam 8 milyon dolar yatırmayı kabul ettiğini duyurdu.

Google, konum izleme davasını çözmek için tekrar milyonlar ödeyecek –

Teknory