Sokak Bisikleti Devrimini Başlatan Şık ve Sportif Honda

CBR, 1987’de “Kasırga” olarak Amerikan pazarına ulaştığında, minimum motor boyutu 600 santimetreküp’e ulaşmış ve etkileyici bir 85 beygir gücü ortaya çıkarmıştı. Bisiklet, aynı zamanda, 134 mil / saat azami hıza ulaşmasına yardımcı olan rüzgarı aldatan ABS plastik kaplamasını da tam olarak gerçekleştirmişti. Dönemin bazı yüksek fiyatlı Avrupa bisikletleri zaten tam kaporta ile sarılmışken, Hurricane bunu […]

Sokak Bisikleti Devrimini Başlatan Şık ve Sportif Honda

CBR, 1987’de “Kasırga” olarak Amerikan pazarına ulaştığında, minimum motor boyutu 600 santimetreküp’e ulaşmış ve etkileyici bir 85 beygir gücü ortaya çıkarmıştı. Bisiklet, aynı zamanda, 134 mil / saat azami hıza ulaşmasına yardımcı olan rüzgarı aldatan ABS plastik kaplamasını da tam olarak gerçekleştirmişti.

Dönemin bazı yüksek fiyatlı Avrupa bisikletleri zaten tam kaporta ile sarılmışken, Hurricane bunu yapan ilk Japon ürünüydü – ve makul bir fiyat etiketi ile. Aerodinamik olmasının yanı sıra, tam kaplama, motoru görüntüleme için giydirme ihtiyacını ortadan kaldırarak üretim maliyetlerini düşük tutma avantajına da sahipti.

CBR600F Hurricane’in yanı sıra Honda, 1987’de CBR1000F Hurricane adlı 998 santimetreküplük devasa bir versiyonunu da tanıttı. CBR1000F, o zamana kadarki diğer tüm 1000cc’lik motosikletlerden daha fazla, 132 beygir gücü üretti. Hurricane 1000’in 164 mph’lik en yüksek hızı da bir rekordu – herhangi bir üretim motosikletinin en yükseği.

CBR1000F inkar edilemeyecek kadar güçlü olmasına rağmen, gerçekten daha çok bir spor gezi motosikletiydi. Daha büyük çerçevesi, 600cc’lik küçük kardeşi kadar virajlarda çevik değildi, ancak son derece konforlu bir uzun mesafe kruvazörü olmasını sağladı.

CRB400F şimdiye kadarki ilk CBR olmasına rağmen, Honda’yı yenilmesi gereken spor motosiklet yapan 1980’lerin sonundaki CBR600F idi. 1987’de CBR, o yıl düzenlenen AMA süper spor yarışlarının dokuzunu da kazandı. Müstehcen görünen gövdesine rağmen, sürüş pozisyonu her gün kullanılabilecek kadar rahattı.

2023’te, çıkışınızın üzerinden 35 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen, en son teknolojiye ve tabii ki daha da fazla güce sahip olmasına rağmen yepyeni bir CBR600 satın alabilirsiniz.

Teknory