Google’ın gerçek ChatGPT rakibini bu haftadan itibaren görebiliriz

TL;DR Kaynaklar, Google’ın şirketin yeni LLM’si için habersiz lansman etkinliklerini yeniden planladığını iddia ediyor. Gecikme, bazı İngilizce olmayan istemlere verilen güvenilir olmayan yanıtlardan kaynaklanıyor olabilir. Google bunun yerine bu hafta yeni yapay zekanın sanal bir ön izlemesini yapmayı planlıyor olabilir. Google, sonunda mevcut PaLM 2 AI mimarisinin yerini alacak olan Gemini adlı yeni bir büyük […]

Google’ın gerçek ChatGPT rakibini bu haftadan itibaren görebiliriz

TL;DR

  • Kaynaklar, Google’ın şirketin yeni LLM’si için habersiz lansman etkinliklerini yeniden planladığını iddia ediyor.
  • Gecikme, bazı İngilizce olmayan istemlere verilen güvenilir olmayan yanıtlardan kaynaklanıyor olabilir.
  • Google bunun yerine bu hafta yeni yapay zekanın sanal bir ön izlemesini yapmayı planlıyor olabilir.

Google, sonunda mevcut PaLM 2 AI mimarisinin yerini alacak olan Gemini adlı yeni bir büyük dil modeli (LLM) üzerinde çalışıyor. Görünüşe göre Google başlangıçta yeni nesil LLM’yi bu ay piyasaya sürmeyi planlamış olabilir, ancak lansmanın geciktiği bildirildi. Ancak Google artık bunun yerine Gemini’nin sanal ön izlemesini yapmayı planlıyor olabilir.

tarafından hazırlanan bir rapora göre BilgiDurum hakkında bilgi sahibi kaynaklar, bu hafta için planlanmış habersiz Gemini lansman etkinliklerinin olduğunu iddia ediyor. New York, Washington ve Kaliforniya’da gerçekleşecek olan bu lansman etkinliklerinin Ocak 2024’e yeniden planlandığı söyleniyor.

Gecikmenin nedeninin bir güvenilirlik sorunu olabileceği anlaşılıyor. Bildirildiğine göre Gemini’nin güvenilirliği, İngilizce olmayan bilgi istemleri veya sorular gönderilirken biraz zayıftır.

Şahsen lansman etkinlikleri gecikmiş olsa da, Google’ın yeni nesil yapay zekasının neler yapabileceğini hâlâ görme şansımız olabilir. Satış noktasının isimsiz kaynağı, firmanın şu anda bu hafta gibi kısa bir sürede gerçekleşebilecek sanal bir ön izleme yapmayı planladığını söylüyor.

Gemini, Google’ın bugüne kadarki en güçlü yapay zeka mimarisidir ve şirket, bunun OpenAI’nin GPT-4’üne eşit olmasını, hatta onu geçmesini umuyor. Başlıca farklılığı, çok modlu olması ve yalnızca metinden daha fazlası üzerinde eğitilebilmesidir. Gemini’nin metin, resim, ses, video ve diğer veri türlerini oluşturabildiği bildiriliyor.

Google’ın gerçek ChatGPT rakibini bu haftadan itibaren görebiliriz

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow