Gotik, Elex II Geliştiricisi Piranha Bytes Stüdyoların Kapanması Söylentilerini Ele Aldı: ‘Bizi Henüz Silmeyin’

Geçtiğimiz hafta internet, Gotik ve Elex II geliştiricisi Piranha Bytes’ın, hayranların stüdyonun web sitesinin esasen işlevsiz olduğunu fark etmesinden sonra kapatılacağına dair spekülasyonlar yapmaya başladı. Pek çok kişi Piranha Bytes’ın, Suudi Arabistan destekli Savvy Games Group ile planlanan 2 milyar dolarlık anlaşmanın 2023’te başarısız olmasının ardından geçen yıl başlayan Embracer Group’un stüdyo tasfiyesinde bir diğer […]

Gotik, Elex II Geliştiricisi Piranha Bytes Stüdyoların Kapanması Söylentilerini Ele Aldı: ‘Bizi Henüz Silmeyin’

Geçtiğimiz hafta internet, Gotik ve Elex II geliştiricisi Piranha Bytes’ın, hayranların stüdyonun web sitesinin esasen işlevsiz olduğunu fark etmesinden sonra kapatılacağına dair spekülasyonlar yapmaya başladı. Pek çok kişi Piranha Bytes’ın, Suudi Arabistan destekli Savvy Games Group ile planlanan 2 milyar dolarlık anlaşmanın 2023’te başarısız olmasının ardından geçen yıl başlayan Embracer Group’un stüdyo tasfiyesinde bir diğer kayıp olduğunu öne sürdü.

Embracer’ın elindeki stüdyo kapanışları arasında Saints Row geliştiricisi Volition Games ve yenilenen TeamSplitters ekibi Free Radical Design yer alıyor. oyun Bilgilendirici Geçen haftaki spekülasyonun ardından bunun gerçekten de Embracer’ın elindeki başka bir kapanış olup olmadığını görmek için Piranha Bytes’a ulaştı ve bugün stüdyo CEO’su Michael Rüve yanıt vererek stüdyonun şu anki durumunun zor olduğunu ancak insanların bunları yazmaması gerektiğini belirtti. henüz kapalı.

Rüve’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“Sevgili hayranlar, evet doğru. Biz Piranha Bytes olarak zor bir durumdayız. Şu anda hakkımızda birçok haber dolaşıyor ve cevabımız şu: Bizi henüz silmeyin! Biz [will] Kendinizi kaybedebileceğiniz dünyalar yaratmaya devam etmek için her şeyi yapın. Kalplerimiz her zaman bunun için attı. Başarılı olacağımıza inanıyoruz. Biz yaratıcı beyinleriz ve fikir eksikliğimiz yok! Ne olursa olsun birbirimize bağlıyız.

“Artık tüm gücümüzle bu hedefe odaklanıyoruz ve bu projeye ortak bulmak için ne gerekiyorsa yapıyoruz. [is] herhangi bir haber olursa sizlerle paylaşacağız. Sürekli desteğiniz için çok teşekkür ederiz!”

Bu ifade şuna uygundur RPG Sitesi Embracer’ın geçen yılın Kasım ayında stüdyoyu kapatma kararı almasının ardından Piranha Bytes’ın yeni bir yayıncı veya alıcı aradığını bildiriyor. Ancak Embracer’ın yayıncılık kolu olan THQ Nordic, Piranha Bytes yönetimine yeni bir yayıncı veya alıcı bulması için daha fazla zaman vermek üzere Embracer ile bir anlaşma yaptı. Rüve’nin açıklamasının kastettiği zor durum muhtemelen budur ve yeni bir yayıncı veya alıcı bulma olasılığı muhtemelen taraftarlardan takımı henüz silmemelerini istemesinin nedenidir.

Bunu zaman gösterecek ama stüdyonun oyun geliştirmedeki yirmi yılı aşkın geçmişi ve stüdyonun kapatılması ve işten çıkarmaların insani maliyeti göz önüne alındığında, ekibin daha istikrarlı bir sahip veya yayıncı bulmasını umuyoruz.


2024 yılı şimdiden yürek burkan bir dizi işten çıkarmayla gölgelendi ve bu da oyun endüstrisinde ve oyunlara bitişik endüstride 3.000’den fazla işin kaybedilmesine neden oldu. Ve bu işten çıkarmalar, 10.000’den fazla geliştiricinin ve çalışanın yıl boyunca işten çıkarıldığı korkunç 2023 yılının ardından geldi.

Geçtiğimiz hafta Lords of the Fallen yayıncısı CI Games, personelinin yüzde 10’unu işten çıkardı. Yalnızca bu ay, Unity’nin Mart ayı sonuna kadar 1.800 kişiyi, Twitch’in ise 500 kişiyi işten çıkaracağını öğrendik. Discord ayrıca 170 çalışanını işten çıkardığını duyurdu. oyun Bilgilendirici Blizzard ve Capcom gibi şirketlerle çalışan bir destek stüdyosu olan PTW’de ve geçen hafta yaklaşık 100 kişiyi işten çıkaran SteamWorld Build şirketi Thunderful Group’ta meydana gelen işten çıkarmaları kapsıyordu. oyun Bilgilendirici Dead by Daylight geliştiricisi Behavior Interactive’in geçen hafta da 45 kişiyi işten çıkardığı bildirildi.

Microsoft, geçen yılın Ocak ayında, Ekim ayında tamamladığı 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının ardından 10.000 çalışanını işten çıkarmıştı.

2022’nin Callisto Protokolü’nün arkasındaki ekip olan Striking Distance Studios, 2023 yılının Ağustos ayında 30’dan fazla çalışanını işten çıkardı. Aynı ay, Mass Effect ve Dragon Age geliştiricisi BioWare, uzun süredir stüdyo emektarları da dahil olmak üzere 50 çalışanını işten çıkardı. Ertesi ay, Eylül ayında, Immortals of Aveum geliştiricisi Ascendant Studios, personelinin yaklaşık %45’ini işten çıkardı ve Fortnite geliştiricisi Epic Games 830 çalışanını işten çıkardı.

Geçen yılın ekim ayında, The Last of Us geliştiricisi Naughty Dog en az 25 çalışanını işten çıkardı ve Telltale Games de işten çıkarmalara maruz kaldı, ancak etkilenen çalışanların gerçek sayısı henüz açıklanmadı. Dreams geliştiricisi Media Molecule, Ekim ayının sonlarında 20 çalışanını işten çıkardı.

Kasım ayında Amazon Games 180 personelini, Ubisoft 100’den fazla çalışanını, Bungie yaklaşık 100 geliştiriciyi ve 505 Games’in ana şirketi Digital Bros, personelinin %30’unu işten çıkardı.

Aralık ayında Embracer Group, yenilenmiş TimeSplitters stüdyosu Free Radical Design’ı kapattı ve yılın başlarında Embracer, 30 yılı aşkın geliştirme geçmişine sahip bir stüdyo olan Saints Row geliştiricisi Volition Games’i kapattı. Kış tatilinden birkaç hafta önce Dungeons & Dragons ve Magic: The Gathering’in sahibi Hasbro 1.100 çalışanını işten çıkardı.

oyun sektörü bu tür korkunç işten çıkarmaların etkilerini önümüzdeki yıllarda da mutlaka hissedecek. Game Informer ekibinin kalbi, işten çıkarmalardan veya kapanmalardan etkilenen herkesle birlikte.

Teknory