Hangisi Daha İyi Dizel?

Önceki Cummins 5,9 litrelik bileşenlerin yaklaşık %40’ı yeni 6,7 litrelik dizel motora ulaştı. Her ikisi de common-rail direkt enjeksiyon özelliğine sahipti, ancak 5.9’da bir Holset HE351CW sabit geometrili turboşarj bulunuyor. Öte yandan, 6,7 litrelik Cummins dizel, kamyonun egzoz freni işlevini motive ederken daha fazla güç üretmek için Holset HE351VE değişken geometrili turboya sahiptir. Cummins 6,7 […]

Hangisi Daha İyi Dizel?

Önceki Cummins 5,9 litrelik bileşenlerin yaklaşık %40’ı yeni 6,7 litrelik dizel motora ulaştı. Her ikisi de common-rail direkt enjeksiyon özelliğine sahipti, ancak 5.9’da bir Holset HE351CW sabit geometrili turboşarj bulunuyor. Öte yandan, 6,7 litrelik Cummins dizel, kamyonun egzoz freni işlevini motive ederken daha fazla güç üretmek için Holset HE351VE değişken geometrili turboya sahiptir. Cummins 6,7 litre dizel motorlu Ram kamyonlara özgü “turbo fren”, durma gücünü güçlendirir ve ağır yükleri çekerken mükemmel olan aşırı fren aşınmasını önler.

Cummins 5.9 litre, 325 beygir gücü ve 610 lb-ft tork oluşturdu, ancak sabit geometrili turbo, kaçınılmaz turbo gecikmesiyle başa çıkmak anlamına geliyor. Bu arada, Cummins 6.7 litrelik dizel, 385 beygir gücü ve 900 lb-ft’ye kadar tork üretmek için değişken geometrili bir turboşarja (VGT) sahiptir. Ancak daha iyi yanıt verme ve daha düşük devirli tork sunmasına rağmen VGT, karbon birikmesine ve nozüllerin yapışmasına eğilimlidir; bu sorunlar, modern dizelin EGR (egzoz gazı devridaim) valfi ve dizel partikül filtresi (DPF) gibi emisyon bileşenlerini etkileyebilecek sorunlardır.

Teknory