Hava Kuvvetlerinin Ünlü Araçları Ve En Gülünç Özellikleri

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilmekte olan, yüksek hızlı uçuşta yeni nesildir. Mach 5’in üzerindeki hava hızları veya hipersonik uçuş, hem Çin hem de Rusya tarafından yapılan son hipersonik füze testlerine en azından kısmen karşı koymak için Mach 10’a kadar çıkabilen yeni bir bombardıman uçağı için araştırılıyor. Ancak bu aracın bir avantajı, yaklaşık 100 milyon […]

Hava Kuvvetlerinin Ünlü Araçları Ve En Gülünç Özellikleri

Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilmekte olan, yüksek hızlı uçuşta yeni nesildir. Mach 5’in üzerindeki hava hızları veya hipersonik uçuş, hem Çin hem de Rusya tarafından yapılan son hipersonik füze testlerine en azından kısmen karşı koymak için Mach 10’a kadar çıkabilen yeni bir bombardıman uçağı için araştırılıyor. Ancak bu aracın bir avantajı, yaklaşık 100 milyon dolar maliyetli tek kullanımlık bir füze fırlatmak yerine, tekrar tekrar kullanılabilmesi olacaktır.

Kargaşa Projesi olarak bilinen bu hipersonik çaba, bir “hippersonik çok görevli ISR” geliştirmektir. [intelligence, surveillance, and reconnaissance] ve grev platformu” tarafından bildirildiği gibi Popüler Mekanik. Hipersonik uçuşun doğasında var olan zorlukların üstesinden gelmek için son derece gelişmiş mühendislik gerekecek. Örneğin, geleneksel jet motorları, mümkün olan maksimum itişi sınırlayan fan kanatlı dönen bir kompresörle itme kuvveti üretir. Bu, yalnızca yakıt basıncından destek üreten, ancak daha düşük hızlarda yeterli itme gücüne sahip olmayan scramjet’lerle aşılabilir. Ayrıca, bu hızda üretilen aşırı ısı, üretimi pahalı ve çoğu zaman üzerinde çalışılması zor olan gelişmiş malzemeler gerektirir.

İlk etapta gerçekleşirse, bunun üretilmesi biraz zaman alacaktır. Pek çok mühendislik engelinin yanı sıra, genellikle işlevsiz bir Kongre’den gelen finansman mücadelesinin de üstesinden gelinmesi gerekiyor. Ne olursa olsun, ABD Hava Kuvvetleri rakiplerinin herhangi bir konuda üstünlük sağlamasına izin veren bir kurum değildir, bu nedenle araştırmanın devam edeceği neredeyse kesindir.

Teknory