“Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi”

Çeşitli nedenlerle Instagram, kullanıcıları ve platformu korumak ve en iyi deneyimi teşvik etmek için hesabınızı geçici olarak kilitleyebilir. “Hesabınız geçici olarak kilitlendi” bildirimini aldıysanız, bu makale iletiye neyin neden olmuş olabileceğini ve mümkün olan en kısa sürede hesabın kilidini nasıl açacağınızı açıklamaktadır. Ayrıca şüpheli görülen ve genellikle hesabın kilitlenmesine neden olan belirli Instagram etkinliği örnekleri […]

“Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi”

Çeşitli nedenlerle Instagram, kullanıcıları ve platformu korumak ve en iyi deneyimi teşvik etmek için hesabınızı geçici olarak kilitleyebilir. “Hesabınız geçici olarak kilitlendi” bildirimini aldıysanız, bu makale iletiye neyin neden olmuş olabileceğini ve mümkün olan en kısa sürede hesabın kilidini nasıl açacağınızı açıklamaktadır.

Ayrıca şüpheli görülen ve genellikle hesabın kilitlenmesine neden olan belirli Instagram etkinliği örnekleri de bulacaksınız. Başlayalım!

Instagram Hesabım Neden Kilitlendi?

Instagram, kullanıcı politikalarından herhangi birini ihlal ettiğinize inanırsa hesabınızı geçici olarak kilitler. İhlalle hiçbir ilginiz olmasa bile kilitlenme gerçekleşebilir. Botları ve otomatik sistemleri, bu tür etkinlikleri insan müdahalesi olmadan algılar; bu da, sistemdeki teknik bir sorun nedeniyle hesabınızın herhangi bir şartı ihlal etmeden kilitlenebileceği anlamına gelir.

Instagram’ın bir hesap kilidi vermesine neden olan tipik etkinlikler şunlardır:

1. Bot Benzeri Etkinlik

Instagram, saatte ve 24 saatlik periyotlarda çok hızlı gerçekleştirilen eylemleri arar. Doğal olmayan bir hızda gerçekleştirilen aşağıdaki eylemler “bot etkinliği” olarak kabul edilir ve geçici bir hesap kilitlenmesini tetikler:

Kullanıcıları Toplu Olarak Takip Etme ve Takibi Bırakma

Tipik Instagram davranışı, birini “takip etmeyi” ve onun sizi hemen “takip etmesini” içerir. Bu uygulamadan yararlanmak için, kişi aynı anda yüzlerce kişiyi “takip edebilir”, ardından “takip edildikten” sonra, kişi onları “takip etmeyi bırakabilir”.

Instagram, bu bot davranışını sisteme ve kullanıcılarına yönelik taciz olarak değerlendirecektir.

Resimleri Çok Hızlı Beğenip Beğenmemek

Resimleri/gönderileri çok hızlı ve toplu olarak hızlı bir şekilde beğenmek ve beğenmemek bot davranışının olası tespitini tetikler.

Beslemenizde gezinmek ve ortalama bir hızda birkaç fotoğraf ‘beğenmek’, tipik insan davranışıyla eşleşir. Bununla birlikte, örneğin, kısa bir oturumda yüz resmin “beğenilmesi” veya “bağlantısının kaldırılması”, genellikle bir bot programı kullanılırken meydana gelir.

Gönderilere Çok Hızlı Yorum Yapmak

İnsanların gönderilerine ne kadar çok yorum bırakırsanız, o kadar çok etkileşim elde edersiniz ve nihayetinde daha fazla takipçi elde edersiniz. Çok sayıda gönderiye süper hızlı yorum yapmak, Instagram algoritmasında yapay eylemler anlamına gelir ve bu da bot tespitine yol açar.

Aynı Yorumu Birden Çok Kez Göndermek

Bir yorumu toplu olarak kopyalamak/yapıştırmak yalnızca bir konuşmanın değerini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gönderilerle gerçekten ilgilenen bir kullanıcının yapacağı bir şey değildir. Bu eylem genellikle botlar kullanılırken gerçekleşir, bu nedenle Instagram’ın otomatik sistemleri bunu bot kullanımı olarak algılar ve hesabınızı kilitler.

2. Üçüncü Taraf Uygulamaların Kullanımı

Instagram’da bazı üçüncü taraf uygulamaları kullanmak Kullanım Koşullarını ihlal eder. Tüm uygulamalar yasaklanmamıştır; bazı uygulamaların erişime sahip olması için bir onay süreci vardır.

Ne olursa olsun, eylemleri otomatikleştirmeye yardımcı olan üçüncü taraf uygulamaları yasaktır ve Instagram tarafından kolayca tespit edilir. Botlar harika bir kullanıcı deneyimine karşı çalışır, bu nedenle onları kullandığından şüphelenilen tüm hesaplar kilitlenir.

3. Ele Geçirilmiş Hesap Kimlik Bilgileri

Bilgisayar korsanları, sahte bir web sitesi kullanarak oturum açma ayrıntılarınızı elde edebilir. Instagram kimlik bilgilerinizi yanlışlıkla Instagram’a benzeyen bir giriş ekranına giriş yaparak gönderdiyseniz, giriş bilgilerinizi vermiş olabilirsiniz.

Hesabınızın güvenliği ihlal edildiğinden ve bilgisayar korsanları istediklerini yapabildiğinden, yaptıkları her şey Instagram’da kırmızı bayrağı tetikledi ve platform bir hesap kilidiyle yanıt verdi.

Kilitli bir Instagram Hesabının Kilidini Açma

Girişte “Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi” mesajını gördüğünüzde hesabınızın kilidini açmak için, Instagram hesabım devre dışı bırakıldı formu:

  1. Gitmek “Instagram hesabım devre dışı bırakıldı” bir arama motorunda “Instagram hesabım devre dışı bırakıldı” şeklinde bir arama yapın veya yapın ve Facebook sonucunu seçin.
  2. Formu doldurun, ardından “e-posta adresi” kilidini açmaya çalıştığınız Instagram hesabına bağlı.
  3. Hesabınızın yanlışlıkla bloke edildiğini ve kullanıcı kurallarını ihlal etmediğinizi düşündüğünüzü açıklayın.
  4. Formu doldurduktan sonra tıklayın “Göndermek.”
  5. Sonunda bir cevap alacaksınız. Instagram, size gönderdikleri kodu içeren yazılı bir kağıdı tutarken çekilmiş bir fotoğrafınızı istiyor. Resim %100 orijinal ve net olmalı, kodun yanında yüzünüzü göstermelidir; Photoshop düzenlemesi yapılmamalıdır. Instagram katıdır ve siz olmadığınıza inanırlarsa fotoğrafı reddedebilir.
  6. Fotoğrafı gönderdikten sonra bir bekleme süresi vardır. Onaylanırsa, Instagram’dan hesabınızın kilidinin açıldığına dair bir onay alırsınız. Onay süreleri birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir.

Kapanışta, Instagram bir kullanıcının yasal olsun ya da olmasın topluluk kurallarını ihlal ettiğine inandığında bir Instagram hesabı otomatik olarak kilitlenir. Botlar ve bilgisayar korsanları, bir Instagram hesabının kilitlenmesinin tipik nedenleridir. En iyi kullanıcı deneyimini oluşturmak için Instagram, çoğu üçüncü taraf uygulamanın kullanılmasını yasaklar ve bot benzeri davranış sergileyen veya düzensiz etkinlik sergileyen tüm hesapları engeller.

Şans eseri, hesabınızın kilidini açmak genellikle bir form ötededir. Formu doldurup profilin gerçek sahibi olduğunuzu kanıtladığınızda, Instagram mümkün olan en kısa sürede hesabınızı kurtaracaktır. Elbette, insan eylemine dayalı inkar potansiyeli vardır. Botlar, kurtarma sürecinin bu kısmını halledemez.

Instagram Kilitli SSS

Instagram yasağı ne kadar sürer?

Geçici bir yasağın süresi, geçmiş yasaklarınızın sayısına ve bu yasakların nedenlerine bağlıdır. Tipik bir süre, daha hafif tarafta birkaç saatten tekrarlanan ihlaller için 24-48 saate kadar sürebilir.

Daha sonra yasaklar alırsanız, Instagram’ın yasak süresi uzayabilir. Bu nedenle, hesabınızın işaretlenmemesi için bot benzeri davranışlardan kaçınmak için elinizden geleni yapın.

Eğer alırsanız “Hesabınız Geçici Olarak Kilitlendi” oturum açmaya çalışırken bir mesaj gönderin, tamamlayın ve gönderin “Instagram hesabım devre dışı bırakıldı” formu hesabınızı mümkün olan en kısa sürede eski haline getirmek için.

Instagram IP adreslerini yasaklıyor mu?

Bazı platformlar yasaklamayı çok ciddiye alır. Sadece hesabı yasaklamıyorlar; kullanıcıyı kalıcı olarak yasaklamak istiyorlar. Bir kullanıcıyı kalıcı olarak engellemenin tek yolu, cihazlarının IP Adresini kısıtlamaktır. Instagram resmi açıklama yapmadı ancak birçok kullanıcı IP yasağı aldığını bildirdi.

Instagram, Hizmet Şartlarını veya Topluluk Kurallarını ihlal ettiğinizi düşünürse, şirket cihazınızı ve hesabınızı yasaklar.

İtirazım reddedilirse ne yapmalıyım?

Yukarıdaki adımları izlediyseniz ve Instagram hesabınızı geri yüklemediyse itirazı tekrar işleme alabilirsiniz. Onaylanmamakla birlikte, ikinci veya üçüncü bir itirazın işe yarayabileceğine dair bazı teoriler var çünkü davanızı başka bir incelemeci inceledi.

Ayrıca, Instagram’ın istediği içeriği tekrar tekrar göndermenin, tıpkı çok sayıda giriş denemesinde olduğu gibi, bilgisayar korsanlığı şüphesi nedeniyle reddedilmeye veya daha uzun süreli bir yasaklamaya yol açabileceğini unutmayın. Ne de olsa, bir bilgisayar korsanı hesabınıza el koyma konusunda çaresizdir ve bu süreçte ne olacağı umurunda değildir. Başka bir profile geçecekler.

Yasaklanırsam yeni bir hesap oluşturabilir miyim?

Çoğu durumda başka bir Instagram profili oluşturabilirsiniz. Ancak, aynı (veya benzer kullanıcı adıyla) yeni bir hesap oluşturmanın anında yasaklanmayla sonuçlanabileceğini unutmayın.

Teknory