Instagram Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Instagram’ı çok zehirli bulduysanız veya sevdiğiniz insanlarla gerçek hayatta daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, uygulamayı devre dışı bırakmanın bir yöntemi olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. Herkes zaman zaman sosyal medyaya ara vermeli. Nedeni ne olursa olsun, Instagram’ı kullanmayı bırakmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Instagram hesabınızı sonsuza kadar dondurabilir ve bir daha geri dönmeyebilirsiniz ya da […]

Instagram Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Instagram’ı çok zehirli bulduysanız veya sevdiğiniz insanlarla gerçek hayatta daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, uygulamayı devre dışı bırakmanın bir yöntemi olup olmadığını merak etmiş olabilirsiniz. Herkes zaman zaman sosyal medyaya ara vermeli.

Nedeni ne olursa olsun, Instagram’ı kullanmayı bırakmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Instagram hesabınızı sonsuza kadar dondurabilir ve bir daha geri dönmeyebilirsiniz ya da kısa bir ara verebilirsiniz. Ara vermeyi seçerseniz, hesabınızı daha sonra yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Bu makale size Instagram hesabınızı devre dışı bırakma hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğretecektir.

Instagram Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Instagram, kullanıcılara hesaplarını kalıcı olarak silmeden önce devre dışı bırakmalarını önerir. Bunu yaparsanız, yine de profilinizi ve tüm verilerinizi alabilirsiniz. Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakmak basittir. Ancak bunu Instagram uygulamasından yapamazsınız. Bir masaüstü tarayıcı kullanarak hesabınıza giriş yapmalısınız.

Instagram hesabınızı geçici olarak nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Giriş yapın ve ekranın sağ üst köşesindeki profil resminize tıklayın.
 2. Profili Düzenle’yi seçin.
 3. Aşağı kaydırın ve ekranın sağ alt köşesindeki “Hesabımı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayın.
 4. Bir hesabı devre dışı bırakmanızın nedeni sorulursa bir yanıt seçin.
 5. Şifrenizi tekrar girin.
 6. “Hesabı Geçici Olarak Devre Dışı Bırak”ı seçin.

Bu adımları uygularsanız takipçileriniz gönderilerinizin hiçbirini görmez. Tekrar giriş yaparak hesabınızı etkinleştirene kadar hiç kimse profilinize gidemeyecektir.

Instagram Makaraları Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Makaralar, marka hikayenizi sanatsal bir şekilde iletmenize, kitlenizi bilgilendirmenize ve yeni müşteriler çekmenize olanak tanıyan ilgi çekici, sürükleyici videolardır. Instagram makaralarını devre dışı bırakmanın basit bir yolu yoktur. Makaralardan kurtulmak için Instagram’ı kullanma şeklinizi değiştirmelisiniz.

Instagram’a Erişmek için Tarayıcıyı Kullanın

Instagram makaralarından kaçınmanın en iyi yolu, tarayıcınızda Instagram kullanmaktır. Instagram uygulamasının aksine, Instagram tarayıcı sürümünde bu özellik yoktur (henüz). Google Chrome, Mozilla ve diğerleri dahil herhangi bir tarayıcıyı kullanarak giriş yapabilirsiniz. Başarılı bir şekilde oturum açtıktan sonra Instagram’ı makarasız kullanabilirsiniz. Tarayıcı deneyimi, Instagram uygulamasınınki kadar hızlı olmayabilir. Orijinal uygulamayı kaçırırsanız, aşağıda listelenen alternatif olasılıklar değerlendirilebilir.

Android’inizde Eski Instagram Sürümünü Kullanın

Uygulama içinde Instagram Makaralarını devre dışı bırakma seçeneği olmadığından, haber akışınızda görüntülenmesini engellemenin tek yolu cihazınıza Instagram’ın eski bir sürümünü yüklemektir. Uygulamanın eski bir sürümünü edinmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Başlamak için, bunu almak için tarayıcınızı kullanın Instagram APK’sı dosyalayın ve indirin. Bundan daha eski diğer sürümler de çalışmalıdır. İnternetten herhangi bir şey indirirken dikkatli olun ve kötü amaçlı bir program yüklemediğinizden emin olmak için iyice araştırın.
 2. Ardından, ana ekranınızda “Ayarlar” uygulamasına dokunun.
 3. “Ayarlar” menüsünden “Biyometri ve güvenlik” sekmesini seçin. Bu sekmenin adı telefonunuzun modeline göre değişiklik gösterebilir. Bundan sonra, “Bilinmeyen uygulamaları yükle” yi seçin.
 4. Son olarak, APK dosyasını indirdiğiniz tarayıcıyı seçin ve “Bu Kaynaktan İzin Ver”i seçin.

Yazılımı yüklemek için indirdiğiniz APK dosyasını açın ve ekrandaki adımları takip edin. Makaraların kaldırılıp kaldırılmadığını görmek için Instagram’ı yeniden başlatın. Instagram’ın eski bir sürümünün yüklenmesi, Makaraların kaldırılması için bir geçici çözüm görevi görür. Bu nedenle, özelliği geri yükleyeceği için Play Store’un uygulamayı otomatik olarak yükseltmediğinden emin olmalısınız.

Google Play Store’un Instagram’ı yükseltmesini engellemek için aşağıdaki talimatları uygulayın:

 1. Play mağazanızı açın, Instagram uygulamasını bulun ve tıklayın.
 2. Sayfanızın sağ üst köşesindeki “üç nokta” simgesini seçin.
 3. “Otomatik Güncellemeyi Etkinleştir” seçeneğinin seçimini kaldırın.

Şimdi, bu çözüm, telefonunuzda yüklü Instagram sürümüne sunucuları tarafından erişilebildiği sürece Instagram’daki Makaraları kaldıracaktır. Instagram sizi uygulamayı güncellemeye zorlamayı seçerse makaraları kabul etmekten başka seçeneğiniz kalmayacak.

Ne yazık ki, Android’den farklı olarak, bir programın önceki sürümlerini bir iOS cihazına yüklemek zordur. Bu, aşina değilseniz birkaç olası sorunu olan karmaşık bir işlem olan jailbreak’i içerir.

Instagram Lite’ı deneyin

Instagram Lite şu anda makaraları desteklemiyor. Bu işlev yakında eklenebilir, ancak şimdilik bundan söz edilmiyor. Instagram Lite, Google Play Store ve Apple App Store’dan indirilebilir ve makaralar olmadan Instagram’ın keyfini çıkarmanıza olanak tanır.

Instagram Çağrıları Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Uygunsuz bir anda gelen bir aramayı görmezden gelmek için bir teknik bulmak oldukça can sıkıcı olabilir. Instagram’da size mesaj gönderebilen herkesin sizi sesli veya görüntülü arama seçeneği de vardır. Tipik olarak, bunlar sizi takip eden veya daha önce sizinle iletişim kurmaya çalışan ancak başarısız olan kişilerdir.

Ek olarak, hareket halindeyseniz, aldığınız her arama mobil veri kullanır. Belirli takipçilerden gelen sesli ve görüntülü aramaları engelleyerek, bildirimleri devre dışı bırakarak veya “Rahatsız Etmeyin” özelliğini kullanarak bunu önleyebilirsiniz.

Görüntülü Aramaları Devre Dışı Bırak

Görüntülü arama özelliğinin “açık” olmasından herkes memnun değil. Daha fazla gizlilik isteyenlerden biriyseniz, Instagram’da gelen görüntülü görüşmeleri kapatabilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 1. Instagram uygulamasını başlatın.
 2. Sağ alt köşedeki profilinize gidin.
 3. Sağ üst köşedeki hamburger menüsünü seçin.
 4. Ayarlara git.”
 5. “Bildirimler”i seçin.
 6. “Doğrudan Mesajlar ve Aramalar”ı tıklayın.
 7. “Görüntülü Sohbetler”i bulun ve “Kapalı”ya dokunun.

Instagram mesajlaşma deneyiminizi yalnızca birkaç tıklamayla kişiselleştirebilirsiniz, böylece bir yabancıdan veya takip etmediğiniz birinden mesaj alma konusunda asla endişelenmenize gerek kalmaz. Bazı insanların gönül rahatlığı için seçebilecekleri ekstra bir mahremiyet katmanıdır.

Sesli Aramaları Devre Dışı Bırak

Sesli arama özelliğini devre dışı bırakmak için şu basit adımları izleyin:

 1. Instagram uygulamasını başlatın.
 2. “Ayarlar”a gidin. “Arama Ayarları”nı bulun ve kapatın.

Bu seçenek, telefonunuzun ayarlarında “Ses ve Görüntü” bölümünde de mevcuttur. Bu, tüm Instagram uygulaması için sesli aramayı devre dışı bırakacaktır.

Instagram Önerilen Gönderiler Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Instagram, gönderiler önererek yeni şeyler bulmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, zaten takip ettiğiniz ilgili bir hesaptan gelen bir gönderiyi gördükten sonra o hesabı takip etmeyi tercih etmeniz olasıdır. Takip ettiğiniz kişilerin en son gönderilerinden sonra, gönderi önerileri akışınızda görünecektir.

Instagram, şu anda takip ettiğiniz hesaplara dayalı içeriklerin yanı sıra beğendiğiniz veya kaydettiğiniz içerikle ilgili veya aynı içerikleri önerir. Birçok kişi, akışlarında önerilen Instagram gönderilerini ilgi alanlarını genişletmek için yararlı bulsa da, bazıları onları rahatsız edici bulabilir.

Instagram’ın önerilen gönderilerini nasıl devre dışı bırakacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Instagram uygulamasını başlatın, ardından Gönderiler görüntülenmeye başlayana kadar aşağı kaydırın.
 2. Gönderinin yanındaki üç noktayı tıklayın.
 3. “Gizle”ye basın. Instagram artık bunun gibi gönderileri göstermeyecek.
 4. Yaklaşan önerilen yayınlarınız için önerileri değiştirmek üzere bir gerekçeye dokunmayı seçebilirsiniz. Fikrinizi değiştirirseniz, “Geri Al”a da dokunabilirsiniz.

Bulunduğunuz yere bağlı olarak “Akıştaki tüm önerilen gönderileri 30 gün ertele” etiketli bir düğme de olabilir. Bir ay boyunca Instagram’ın önerilen gönderilerini görmek istemiyorsanız bu seçeneği seçin.

Facebook’tan Instagram Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Instagram hesabınızı Facebook hesabınızdan devre dışı bırakmak veya bağlantısını kaldırmak için şu adımları izleyin:

 1. Facebook “Ayarlar” sayfasına gidin.
 2. “Güvenlik” altında “Uygulamalar ve Web Siteleri”ni seçin.
 3. Instagram’ı seçin.
 4. “Kaldır”ı tıklayın. İstendiğinde bir kez daha “Kaldır”ı seçin.

Dikkatinizi dağıtmadan Instagram’ın keyfini çıkarın

Instagram harika ve güçlü bir uygulama olmasına rağmen, içinde gezinmek zor olabilir. Mevcut seçeneklerden bazılarını devre dışı bırakarak veya hatta sosyal medyadan biraz dinlenmek için hizmeti devre dışı bırakarak Instagram deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Instagram’a ara vermeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz? Hizmeti hiç devre dışı bıraktınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory