Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kapatma

İki faktörlü kimlik doğrulama, çeşitli web sayfaları ve çevrimiçi uygulamalar için popüler bir kimlik doğrulama yöntemidir. Sizi ve hesabınızı sahtekarlardan koruyan ek bir güvenlik katmanıdır. Instagram, 2018’de iki faktörlü kimlik doğrulamayı ekledi. Dünya çapında bu kadar çok kullanıcıyla, platformun hesap güvenliğine dikkat etmesi gerekiyor. Tabii ki, bazı insanlar iki faktörlü kimlik doğrulamayı yalnızca fikirlerini değiştirmek […]

Instagram’da İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Kapatma

İki faktörlü kimlik doğrulama, çeşitli web sayfaları ve çevrimiçi uygulamalar için popüler bir kimlik doğrulama yöntemidir. Sizi ve hesabınızı sahtekarlardan koruyan ek bir güvenlik katmanıdır. Instagram, 2018’de iki faktörlü kimlik doğrulamayı ekledi. Dünya çapında bu kadar çok kullanıcıyla, platformun hesap güvenliğine dikkat etmesi gerekiyor. Tabii ki, bazı insanlar iki faktörlü kimlik doğrulamayı yalnızca fikirlerini değiştirmek için açmış olabilir – bu, birkaç adım daha ekler.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir?

Kullanıcıların oturum açmak için genellikle bir parola olmak üzere bir güvenlik adımından geçmesini gerektiren tek faktörlü kimlik doğrulamaya (SFA) muhtemelen aşinasınızdır.

İki faktörlü kimlik doğrulama, çeşitli şekillerde gelebilen başka bir güvenlik katmanı ekler. Bu, siber suçluların hesaba erişmesini zorlaştırarak hesabınızın güvenliğini büyük ölçüde artırır. Bu, bir bilgisayar korsanı birinin parolasını ele geçirse bile, yine de ek bir güvenlik katmanından geçmek zorunda kalacağı, tercihen ele geçiremeyecekleri bilgiler biçiminde olduğu anlamına gelir.

iki faktörü kapat

İkinci Faktör

İlk güvenlik adımı neredeyse her zaman bir parola iken, ikinci faktör çok sayıda şey olabilir. Ama bir şey kesin. Bir bilgisayar korsanının erişemeyeceği bir şey olmalı. Bildiğiniz gibi, banka ve diğer finansal hesaplar için yaygın olan 2FA, telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilen bir güvenlik kodudur. Varsayım, telefonun elinizde olduğu ve bu nedenle bilgisayar korsanının bu metni alamayacak olmasıdır (en azından o kadar kolay değil).

İşte olası tüm kimlik doğrulama faktörleri (ortak benimseme sırasına göre):

 • Bilgi faktörü – Kullanıcının bilgisine (parola, PIN veya kişisel bilgi gibi) dayalı olarak, SFA genellikle bilgi faktörüne dayalıdır.
 • Sahip olma faktörü – Açıklandığı gibi, bu, 2FA’nın en yaygın şeklidir. Parolaya ek olarak, kullanıcının cep telefonuna gönderilen bir mesaj, güvenlik belirteci, kimlik kartı vb. gibi sahip olduğu bir şeye erişmesi gerekir.
 • Kalıtım faktörü – Bu, 2FA’nın daha karmaşık bir şeklidir. Fiziksel olarak kullanıcıya özgü bir şeyde olduğu gibi, genellikle biyometrik faktör olarak adlandırılır. Buna parmak izi, retina, yüz ve ses kimliği ve tuş vuruşu dinamikleri, davranışsal biyometri ve yürüyüş/konuşma modelleri dahildir.
 • Konum faktörü – Oturum açma girişiminin konumu, bir onay faktörü olarak kullanılır.
 • Zaman faktörü – İzin verilen belirli bir zaman penceresi kullanılabilir.

Instagram’ın 2FA’sı

Instagram’ın 2FA’sı, telefonunuza gönderilen ve içinde Instagram hesabınıza erişmek için girmeniz gereken bir kod bulunan bir metin mesajıdır. Bu, elbette, telefonunuzu yanınızda bulundurmanız gereken bir sahip olma faktörüdür. Artık Instagram için 2FA kullanmak istemiyorsanız veya ona başka bir telefon numarası atamanız gerekiyorsa yapmanız gerekenler:

 1. Instagram uygulamasının sağ alt köşesindeki profil resminize dokunarak profilinize gidin.
 2. Ardından, sağ üst köşedeki üç yatay çizgi simgesine dokunun.
 3. git Ayarlar.
 4. Oradan şuraya gidin: Güvenlik.
 5. Musluk İki Faktörlü Kimlik Doğrulama.
 6. Şimdi, etkinleştirdiğiniz her iki seçeneği de devre dışı bırakın, büyük olasılıkla SMS seçenek.

Masaüstü Sitesi

Bunu Instagram sitesinde de yapabilirsiniz.

 1. Tıkla profil simgesi Ekranın sağ üst köşesinde

 2. Tıklamak Profil açılır menüde
 3. Tıklamak Gizlilik ve güvenlik soldaki menüde.

 4. Sayfayı aşağı kaydırarak İki Faktörlü Kimlik Doğrulama bölümüne gidin ve telefon numaranızın yanındaki onay işaretinin seçimini kaldırın.
 5. Eğer Kimlik doğrulama uygulaması seçeneğinde bir onay işareti varsa, onu da kaldırın.

Kimlik Doğrulama Uygulamalarını Kullanma

Kimlik doğrulama uygulamaları genellikle Instagram’ın yerleşik metin mesajı 2FA’yı kullanmaktan daha güvenlidir. Bunun nedeni, kısa mesajların hacklenmesinin, daha gelişmiş emniyet ve güvenlik göz önünde bulundurularak oluşturulmuş bir kimlik doğrulama uygulamasından çok daha kolay olmasıdır. Instagram hesabınızın çok sayıda takipçisi ve mükemmel bir takipçi/takip oranı varsa, İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Ayarlarınızda hem Metin Mesajı hem de Kimlik Doğrulama Uygulaması seçeneklerini kullanmanız daha iyi olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu bölümde en sık sorulan soruların cevapları yer almaktadır!

2FA kodlarını alamazsam Instagram hesabıma nasıl girerim?

Bazen kodları almak için kullanılan telefon numarasına veya kimlik doğrulama uygulamasına erişimimiz olmaz. Bu olduğunda, hesabınıza geri dönmek zordur. Neyse ki, Instagram’ın geliştiricileri, hesabınıza geri dönmenize yardımcı olacak bir yol sunuyor.

Bir kod talep ettiğinizde, Bu telefon numarasına ulaşamıyorum seçenek. Instagram, erişebileceğiniz bir e-posta adresi isteyecektir. Ardından, 24 saat içinde şirketten bir e-posta alacaksınız.

Instagram, kimliğinizi kanıtlayan bir fotoğraflı kimlik veya video isteyebilir. Ardından, şifreyi sıfırlamak ve 2FA parametrelerinizi düzeltmek için Instagram hesabınıza erişebilirsiniz.

2FA’ya ihtiyacım var mı?

Instagram hesapları bilgisayar korsanlarının ilgisini çeker çünkü araya girenler dolandırıcılık yapabilir ve arkadaşlarınızın hesaplarına erişebilir. Yani evet. 2FA’yı etkin tutmak daha iyidir.

Ancak 2FA, dürüst kullanıcılar için oturum açma sorunlarına neden olabilir. 2FA’yı etkinleştirmediyseniz, çok güvenli bir şifre belirlerken uygulama içindeki herhangi bir bağlantıya tıklamaktan kaçınmak en iyisidir.

Instagram’da Güvende Kalmak

Instagram’ın iki faktörlü kimlik doğrulamasını her zaman kullanmak biraz can sıkıcı olabilir, ancak bazıları üzgün olmaktansa güvende olmanın daha iyi olduğunu söyleyebilir. Ek olarak, uygulama oturumunuzu nasıl açık tutacağınızı bildiği için Instagram’a çok fazla giriş yapmanız gerekmeyecek.

Instagram’da 2FA kullanıyor musunuz? Bu zahmete değer mi? Aşağıdaki yorumlarda Instagram’da 2FA kullanma hakkındaki düşüncelerinizi tartışın.

Teknory