iPad Nesilleri ve Modelleri Listesi

Apple genellikle her yıl en az bir yeni nesil iPad ile çıkar. Mevcut bu kadar çok ürünle, Apple’ın iPad departmanında sunduğu her şeyin izini kaybetmek çok kolay. Bu kullanışlı cihazlardan birini satın almak istiyorsanız, bu sinir bozucu olabilir. Şanslısınız ki, seçimlerinizle ilgili kafa karışıklığını gidermeye yardımcı olmak için mevcut tüm iPad ürünlerinin bir listesini derledik. […]

iPad Nesilleri ve Modelleri Listesi

Apple genellikle her yıl en az bir yeni nesil iPad ile çıkar. Mevcut bu kadar çok ürünle, Apple’ın iPad departmanında sunduğu her şeyin izini kaybetmek çok kolay. Bu kullanışlı cihazlardan birini satın almak istiyorsanız, bu sinir bozucu olabilir. Şanslısınız ki, seçimlerinizle ilgili kafa karışıklığını gidermeye yardımcı olmak için mevcut tüm iPad ürünlerinin bir listesini derledik.

iPad nesillerine ve modellerine eksiksiz bir genel bakış için okumaya devam edin.

iPad Nesilleri Arasındaki Farklar

Apple’ın neden her yıl yeni iPad nesilleri çıkardığını merak ediyor olabilirsiniz. Cevap oldukça basit. Her yeni nesil iPad modeli tipik olarak öncekinden önemli ölçüde daha iyi performans gösterir.

Apple genel olarak fiziksel yönüne çok fazla müdahale etmez. Şirket yeni renkler ekleyebilir veya cihazın boyutunu değiştirebilir, ancak genel tasarım nispeten sabit kalır.

Yükseltmeler öncelikle bir iPad’in iç işleyişiyle ilgilidir. Yeni nesil bir model genellikle yeni özellikler ve daha güçlü yongalarla gelir.

iPad Modelleri

Apple şu anda dört ana iPad modeli sunuyor:

  • ipad
  • ipad mini
  • iPad Air
  • iPad Pro

Her modele düzenli olarak yenileri eklenir ve her yıl yeni nesiller piyasaya çıkar.

Apple bazı nesilleri durdurmuş olsa da, bunları diğer satıcılarda bulabilirsiniz.

ipad

iPad’in standart sürümü en az gelişmiş olabilir ama aynı zamanda en uygun fiyatlı seçenektir.

En yeni eklenti 2022’de çıktı. Onuncu nesil 10,9 inç iPad, A14 Bionic çipi kullanıyor. A14 Bionic, en güçlü iPad çipinin çok gerisinde olmasına rağmen mükemmel performans ve paranızın tam karşılığını sunar.

Depolama söz konusu olduğunda, temel modeller 64 GB sunar, ancak daha fazla alana ihtiyacınız varsa 256 GB seçeneğini tercih edebilirsiniz.

2.360 x 1.640 piksel çözünürlüğe sahip 10,9 inç LCD ekrana sahiptir. Apple, aydınlatma koşullarına göre renk dengesini ayarlayan bir Gerçek Ton özelliği ekledi.

Öne bakan kamera, önceki iPad modellerine kıyasla önemli iyileştirmelere de sahiptir. Özçekim kamerası şimdi 12MP, yani selefinin çözünürlüğünün neredeyse iki katı. Arkaya bakan kamera da 12MP’dir.

iPad, fiyatına kıyasla mükemmel değer sunan birçok işlevi olan çok yönlü bir eğlence cihazıdır.

iPad Nesilleri

2022 itibariyle Apple, normal iPad modelinin dokuz neslini çıkardı.

Apple’ın 2021 iPad’inden önceki tüm nesilleri durdurduğunu unutmayın.

ipad mini

bu ipad mini en küçük iPad’dir, ancak boyutu güçlü özelliklerini etkilemez.

Apple, 2021’de en yeni nesil iPad mini ile karşımıza çıktı. Bu model, A15 Bionic çip ile CPU bölümünde standart iPad’i geride bırakıyor.

Kamera söz konusu olduğunda, hem ön hem de arka kameralar 12MP’dir. Birincisi ultra geniş bir sensöre sahipken, ikincisi True Tone flaş ve Akıllı HDR özelliklerini içeriyor.

2021 iPad mini, 2.266 x 1.488 piksel çözünürlüğe sahip 8,3 inç Liquid Retina ekrana sahiptir. Bu model, iPad Pro’nun ProMotion teknolojisinden yoksun olsa da, eşleşen True Tone ve P3 Wide Color modelleriyle bunu telafi ediyor.

iPad mini boyut olarak küçük ama performans olarak güçlü. Diğer modelleri çok hantal buluyorsanız mükemmel bir seçimdir.

iPad Mini Nesiller

iPad mini şu anda altı nesildir.

2021 iPad mini, şu anda satılan tek model. Apple önceki tüm sürümleri durdurdu.

iPad Air

Yıllardır, iPad Air bütçe dostu iPad ile güçlü ancak yüksek fiyatlı iPad Pro arasında bir orta yol sunuyor.

Ancak 2022 iPad Air, iPad Pro tarafına doğru bazı ciddi ilerlemeler kaydetti. Bu beşinci nesil iPad Air, aynı zamanda iPad ailesinin en son üyesidir.

En önemli yükseltme, iPad Pro’da da bulabileceğiniz M1 çipidir. Bu etkileyici çip, masaüstü düzeyindeki işlemcilere rakip olabilir. 2022 iPad Air bu güçlü çipi içermekle kalmaz, aynı zamanda piyasadaki en uygun fiyatlı M1 cihazıdır.

Bu modelin ekranı önemli ölçüde değiştirilmemiştir. 2.360 x 1.640 piksel çözünürlüğe sahip 10,9 inç Liquid Retina LCD ekrandır. Bu, iPad Pro ile aynı piksel yoğunluğuna sahipken, iPad Air, Pro modeli kadar parlak olamaz. Bununla birlikte, ekranı hala 500 nit gibi önemli bir parlaklık sunuyor.

Öne bakan kamera, 7MP’den 12MP’ye kayda değer bir yükseltme yaptı. Merkez Aşamalı bir ultra geniş sensörle birlikte gelir.

Para harcamadan iPad Pro’nun birinci sınıf görünümünü ve performansını istiyorsanız, iPad Air en iyi seçeneğiniz olabilir.

iPad Air Nesiller

Bir iPad Air satın almakla ilgileniyorsanız, beş nesil arasından seçim yapabilirsiniz.

Beşinci nesil iPad Air, Apple tarafından üretilmeyen tek üründür.

iPad Pro

Bu modelin adı oldukça açıklayıcıdır. bu iPad Pro üstün işlem gücü ve ekran kalitesi sunan profesyonel bir tablettir.

Apple, 2022’de en son iPad Pro neslini piyasaya sürdü. Önceki her nesilde olduğu gibi, altıncı nesil de farklı boyutlarda iki model sunuyor: 11 inç ve 12,9 inç.

iPad Air serisinin en yeni üyesi, CPU bölümünde beşinci nesil iPad Pro’yu yakaladı, ancak en yeni iPad Pro’nun en dikkate değer özelliği, sahip olabileceğiniz hemen hemen her türlü işleme görevini yerine getirebilen M2 çipidir. Ancak iPad Pro, ProMotion teknolojisi ve birden fazla arkaya bakan kamerayla daha pürüzsüz bir ekran sunuyor.

Diğer bir benzersiz özellik, iki boyut arasında seçim yapabilme yeteneğidir. Bu iki iPad Pro modeli arasındaki tek önemli fark, Liquid Retina ekranın boyutu.

  • 11 inç model: 2388 x 1688 piksel
  • 12,9 inç model: 2.732 x 2.048 piksel

Daha küçük sürüm, True Tone teknolojisi ve Geniş Renk desteği ile donatılmıştır.

12.9 inçlik iPad Pro’da bu özelliklere ek olarak bir de mini LED arka aydınlatma sistemi yer alıyor. Bu, ekranın parlaklığını artırır ve ekranın ışık çıkışını kontrol etmeye yardımcı olur.

2022 iPad Pro, birden çok etkileyici kameraya sahiptir:

  • 12MP geniş açılı arka kamera
  • 10MP ultra geniş arka kamera LiDAR tarayıcı
  • Face ID özellikli 12 MP TrueDepth ön kamera

Bu arka kameraları diğer iPad kameralarından ayıran şey, 4K videolar kaydedebilme özelliğidir.

Bir sanatçı, tasarımcı veya editörseniz, iPad Pro değerli bir yatırım olabilir.

iPad Pro Nesiller

iPad Pro şüphesiz en gelişmiş iPad modelidir. Güçlü özellikleri size hitap ediyorsa mevcut 10 modelden birini satın alabilirsiniz.

Her nesil iPad Pro modeli iki boyutta gelir. Apple, tek istisna olan ilk nesil ile her iki boyutu da aynı anda yayınlar.

2021 iPad Pro şu anda her iki boyutta satılmaktadır. Önceki tüm modeller Apple tarafından durduruldu.

Bolca Seçim

Artık Apple’ın çıkardığı her iPad modelini ve neslini bildiğinize göre, seçiminizi yapmak size kalmış.

Mevcut birçok seçenekle karar vermek zor olabilir. Bu kılavuz, bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak için her iPad modelinin en belirgin özelliklerini de gözden geçirdi.

iPad almayı düşündünüz mü? Size en çok hitap eden model hangisi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Teknory