iPhone’da Son Silinmiş Uygulamaları Nasıl Görebilirim?

Bir iPhone’daki bir uygulamayı silmek, parkta bir yürüyüştür. Kurtulmak istediğiniz uygulamaya hafifçe basarsınız ve tüm uygulamalar sallanmaya başlar, “x” simgesine dokunursunuz ve istenmeyen uygulama gider. Ancak kaldırdığınız tüm uygulamaları takip etmenin bir yolu var mı? Evet var ve yapması çok kolay. Aşağıdaki bölümler, silinen uygulamaları nasıl önizleyeceğinizi ve isterseniz bunları nasıl geri yükleyeceğinizi gösterecektir. Daha […]

iPhone’da Son Silinmiş Uygulamaları Nasıl Görebilirim?

Bir iPhone’daki bir uygulamayı silmek, parkta bir yürüyüştür. Kurtulmak istediğiniz uygulamaya hafifçe basarsınız ve tüm uygulamalar sallanmaya başlar, “x” simgesine dokunursunuz ve istenmeyen uygulama gider.

Ancak kaldırdığınız tüm uygulamaları takip etmenin bir yolu var mı?

Evet var ve yapması çok kolay. Aşağıdaki bölümler, silinen uygulamaları nasıl önizleyeceğinizi ve isterseniz bunları nasıl geri yükleyeceğinizi gösterecektir. Daha fazla uzatmadan hemen konuya girelim.

iphone'da son silinen uygulamaları görme

Silinen Uygulamaları Önizleme

“X” simgesine bastığınızda ve Sil’e dokunarak onayladığınızda, uygulama verileriyle birlikte gider. Ancak, iyiye gitmedi. Tüm uygulamalarınızın (silinmiş veya yüklenmiş) App Store’da yaşadığını unutmayın. Herhangi bir noktada onlara erişmekten yalnızca birkaç adım uzaktasınız.

Önceki indirmeleri görüntülemek için şu adımları izleyin:

  1. App Store’u açın ve sağ üst köşedeki profil resminize dokunun.
  2. Musluk satın almalar.
  3. Musluk Satın alımlarım.
  4. Musluk Bu iPhone’da değil.

“Tümü” sekmesini seçerseniz, hesabınızdaki her uygulamayı görebilirsiniz. Yüklenenlerin sağında Aç düğmesi bulunur ve sildiklerinin küçük bir bulut simgesi vardır.

Uygulamaları Geri Yükleme

Bir süre sonra, sildiğiniz bazı uygulamalara geri dönmek istediğinizi anlayabilirsiniz. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uygulamaları bir iPhone’a geri yüklemenin birkaç farklı yolu vardır ve bunların tümü kolaydır.

Uygulama mağazası

“Bu iPhone’da değil” sekmesine nasıl ulaşacağınızı zaten biliyorsunuz, bu nedenle adımları tekrarlamanıza gerek yok. Sekmeye ulaştığınızda, silinen uygulamalar listesine göz atın ve yeniden yüklemek için bulut simgesine dokunun. Uygulamayı onaylamak ve indirmek için Apple Kimliği parolasını girmeniz gerekecek.

Küçük mavi daire indirme durumunu gösterir. İşiniz bittiğinde, uygulamanın yanında Aç düğmesini göreceksiniz. Bu özellikle ilgili harika bir şey, satın aldığınız uygulamalar için iki kez ödeme yapmanıza gerek olmamasıdır. Uygulamayı geri yüklemek yeterlidir.

İsim Arama

App Store arama çubuğuna uygulamanın adını yazıp uygulamayı bu şekilde bulmak daha hızlı olabilir. Mağaza, satın alımlarınızı elbette hatırlar ve süreç yukarıda açıklanana oldukça benzer. App Store’da sağ alttaki büyüteç simgesine basın, adı yazın ve sonuçlardan uygulamayı seçin.

son silinen uygulamaları gör

Uygulama adının altında bulut simgesi görünür; uygulamayı yeniden yüklemek için üzerine dokunmanız yeterlidir.

iTunes’u Kullanarak Geri Yükleme Gerçekleştirin

Nedense Apple, Uygulamalar sekmesini/simgesini iTunes 12.7’den itibaren kaldırmaya karar verdi. Ancak iTunes’u bir süredir güncellemediyseniz, uygulamaları yine de geri yükleyebilirsiniz. Bu durumda, iPhone’unuza tıklayın, Uygulamalar’ı seçin ve tekrar kullanmak istediklerinizin yanındaki Yükle’ye tıklayın.

Öte yandan, iTunes’un herhangi bir sürümünde Yedeklemeden Geri Yükle özelliğini kullanabilirsiniz. Ancak, bu birkaç uygulama almak için çok fazla olabilir. iPhone’u zamanında güncellediğinizden emin olmanız gerekir ve her zaman verilerinizin bir kısmını kaybetme riski vardır. Bu nedenle, daha önce açıklanan yöntemlere bağlı kalmak en iyisidir.

Kaybolan Uygulamalar

Uygulamalarınızdan bazılarını silmemiş olmanıza rağmen hiçbir yerde bulunamadığını fark edebilirsiniz. Ancak endişelenmenize gerek yok – bu uygulamalar tamamen ortadan kalkmadı. iOS 11.0’dan itibaren Apple, kullanmadığınız uygulamaları kaldıran Kullanılmayan Uygulamaları Boşalt özelliğini kullanıma sundu.

Yükü kaldırılan tüm uygulamalar, App Store aracılığıyla yeniden yüklenebilir. Bu otomatik özelliği beğenmediyseniz, kapatmak kolaydır. Tek yapmanız gereken şudur:

  1. git Ayarlar ve üzerine dokunun iTunes ve Uygulama Mağazası.
  2. aşağı kaydır Kullanılmayan Uygulamaları Boşaltın.
  3. İşlevi kapatmak için düğmeyi değiştirin.

İpucu: Eksik veya silinmiş uygulamaları bulmak için Spotlight Aramasını kullanın. Uygulamanın adını yazın ve uygulama indirildiyse veya yüklendiyse App Store simgesini seçin.

Sıkça Sorulan Sorular

İşte iPhone’da silinen uygulamaları bulma hakkında en sık sorulan sorular.

Parasını ödediğim bir uygulamayı telefonumdan silersem, tekrar indirmek için ödeme yapmam gerekir mi?

Aynı Apple kimliğini ve parolayı kullandığınız sürece uygulamayı tekrar indirmek için ödeme yapmanız gerekmez. Telefonunuzda App Store’u ziyaret edin, bulut simgesine tıklayın ve içeriği indirin.

Bulut yerine ‘Satın Al’ yazan bir düğme görebilirsiniz. Aynı Apple kimliğini ve parolayı kullanıyorsanız uygulama için ödeme yapmanız gerekmez. Daha düşük maliyetli bir uygulamaysa ve sakıncası yoksa devam edin ve indirin çünkü çoğu zaman ‘Bu uygulamayı zaten satın aldınız’ yazan bir açılır pencere görürsünüz. Ne yazık ki bu bir garanti değildir, bu nedenle Apple ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

Daha önce bir uygulama indirip indirmediğimi nasıl anlarım?

Bazı uygulamalar, hesap oluşturmanız için size özel avantajlar sağlar. Diğerleri, sık kullanmadığımız uygulamalardır, bu nedenle bunları yalnızca gerektiğinde yeniden ekleriz. Neyse ki, daha önce belirli bir uygulama kullanıp kullanmadığınızı öğrenmenin kolay bir yolu var.

App Store’a gidin ve uygulamanın adını yazın. Bir bulut simgesi varsa, onu daha önce iCloud hesabınızı kullanarak indirmişsinizdir. “Al” veya “Satın al” yazıyorsa, o uygulamaya daha önce sahip olmadınız demektir.

Apple Kimliğimi değiştirirsem Uygulamalarımı yine de kurtarabilir miyim?

Ne yazık ki hayır. Apple Kimliğinizi silerseniz veya erişimi kaybederseniz, kaydedilen tüm bilgilere ve satın alımlarınıza erişimi de kaybedersiniz. Bunun tek geçici çözümü, Aile Paylaşımı’nı kurmuş olmanızdır.

Aile Paylaşımını yeni Apple Kimliğinizle yeniden etkinleştirin ve satın aldığınız şeylerin kullanılabilir olup olmadığına bakın. Apple Kimliğinizi sildiyseniz, tüm satın alımları da sildiğiniz için bu çalışmayabilir. Alternatif olarak, satın alma işlemini siz veya ailenizden biri yaptıysa ve hesabınız hala aktifse, kesinlikle denemeye değer.

Yükü kaldırılmış bir uygulamayı nasıl geri alabilirim?

Bir uygulamayı manuel olarak boşalttıysanız veya iOS bunu sizin için yaptıysa, uygulamayı kolayca geri alabilirsiniz. Bir uygulamayı silmenin aksine, bir uygulamayı boşaltmak, uygulamanın simgesinin hala ana ekranınızda olduğu anlamına gelir. Yükü kaldırılan uygulamanızı belirlemek ve geri almak için şunları yapabilirsiniz:

1. İndirme simgesine sahip bir uygulama arayarak ana ekranınızda gezinin.

2. Uygulamaya dokunun ve yeniden indirilmesini bekleyin.

Uygulamalar Her Zaman Orada

Kısacası, silinen uygulamalarınızı görmenin en kolay yolu App Store Satın Alınan sekmesidir. Oradan, bulut simgesine dokunarak aynı anda birkaç uygulamayı hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz. Diğer önemli çıkarım, Kullanılmayan Uygulamaları Boşalt özelliğinin uygulamaları otomatik olarak silmesidir. Uygulamalarınızdan bazılarını geçici olarak kaybetmemek için kapatın.

Teknory