Dead By Daylight Studio Behavior Interactive’in 45 Kişiyi İşten Çıkardığı Bildirildi

Dead by Daylight geliştiricisi Behavior Interactive’in 45 kişiyi işten çıkardığı bildirildi. Benim şehrim öğrendi. Yayın, stüdyodaki durum hakkında bilgisi olanların, işten çıkarmaların yalnızca Behaviour’un Montreal, Kanada stüdyosundaki insanları etkilediğini ve etkilenen 45 kişinin geçen hafta 9 ile 11 Ocak arasında işten çıkarıldığını söylediğini söylüyor. Fakat, Benim şehrim şirkette işten çıkarmaların Aralık ayında başladığının da söylendiğini […]

Dead By Daylight Studio Behavior Interactive’in 45 Kişiyi İşten Çıkardığı Bildirildi

Dead by Daylight geliştiricisi Behavior Interactive’in 45 kişiyi işten çıkardığı bildirildi. Benim şehrim öğrendi. Yayın, stüdyodaki durum hakkında bilgisi olanların, işten çıkarmaların yalnızca Behaviour’un Montreal, Kanada stüdyosundaki insanları etkilediğini ve etkilenen 45 kişinin geçen hafta 9 ile 11 Ocak arasında işten çıkarıldığını söylediğini söylüyor.

Fakat, Benim şehrim şirkette işten çıkarmaların Aralık ayında başladığının da söylendiğini belirtiyor. İşten çıkarmaların stüdyonun çeşitli bölümlerindeki kesintileri de içerdiği bildirildi. Geçen ay Behavior Interactive, Dead by Daylight evreninde geçen yeni bir tek oyunculu oyun olan The Casting of Frank Stone üzerinde Until Dawn geliştiricisi Supermassive Games ile çalıştığını duyurdu.

oyun Bilgilendirici bu işten çıkarmaların onayını ve etkilenen çalışanların kıdem tazminatı alıp almayacaklarını öğrenmek için Behavior Interactive PR’a ulaştı ve daha fazlasını öğrenirse bu hikayeyi güncelleyecek.

Bu Behavior Interactive işten çıkarmaları, 2024’te toplamda 2.500’ü aşan bir dizi cesaret kırıcı işten çıkarmalara katılıyor. Yakın zamanda Unity’nin Mart ayı sonuna kadar 1.800 kişiyi, Twitch’in ise 500 kişiyi işten çıkaracağını öğrendik. Discord ayrıca 170 çalışanını işten çıkardığını duyurdu. Dün, oyun Bilgilendirici Blizzard ve Capcom gibi şirketlerle çalışan bir destek stüdyosu olan PTW’de ve yaklaşık 100 kişiyi işten çıkaran SteamWorld Build şirketi Thunderful Group’ta meydana gelen işten çıkarmaları kapsıyordu.

Geçen yıl oyun endüstrisinde veya oyuna yakın sektörlerde 10.000’den fazla kişi işten çıkarıldı.


Microsoft, geçen yılın Ocak ayında, Ekim ayında tamamladığı 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımının ardından 10.000 çalışanını işten çıkarmıştı.

2022’nin Callisto Protokolü’nün arkasındaki ekip olan Striking Distance Studios, 2023 yılının Ağustos ayında 30’dan fazla çalışanını işten çıkardı. Aynı ay, Mass Effect ve Dragon Age geliştiricisi BioWare, uzun süredir stüdyo emektarları da dahil olmak üzere 50 çalışanını işten çıkardı. Ertesi ay, Eylül ayında, Immortals of Aveum geliştiricisi Ascendant Studios, personelinin yaklaşık %45’ini işten çıkardı ve Fortnite geliştiricisi Epic Games 830 çalışanını işten çıkardı.

Geçen yılın ekim ayında, The Last of Us geliştiricisi Naughty Dog en az 25 çalışanını işten çıkardı ve Telltale Games de işten çıkarmalara maruz kaldı, ancak etkilenen çalışanların gerçek sayısı henüz açıklanmadı. Dreams geliştiricisi Media Molecule, Ekim ayının sonlarında 20 çalışanını işten çıkardı.

Kasım ayında Amazon Games 180 personelini, Ubisoft 100’den fazla çalışanını, Bungie yaklaşık 100 geliştiriciyi ve 505 Games’in ana şirketi Digital Bros, personelinin %30’unu işten çıkardı.

Aralık ayında Embracer Group, yenilenmiş TimeSplitters stüdyosu Free Radical Design’ı kapattı ve yılın başlarında Embracer, 30 yılı aşkın geliştirme geçmişine sahip bir stüdyo olan Saints Row geliştiricisi Volition Games’i kapattı. Kış tatilinden birkaç hafta önce Dungeons & Dragons ve Magic: The Gathering’in sahibi Hasbro 1.100 çalışanını işten çıkardı.

oyun sektörü bu tür korkunç işten çıkarmaların etkilerini önümüzdeki yıllarda da mutlaka hissedecek. Game Informer ekibinin kalbi, işten çıkarmalardan veya kapanmalardan etkilenen herkesle birlikte.

[Source: Kotaku]

Teknory