İşte Apple’ın ilk katlanabilir MacBook’unun ne zaman geleceği

Kris Carlon / Android Yetkilisi TL;DR Apple’ın 2026’da katlanır ekranlı bir MacBook piyasaya süreceği bildiriliyor. Cihaz potansiyel olarak 2025’te tam lansmandan önce ortaya çıkabilir. Önceki bir rapor, bilgisayarın 20 inç ekrana sahip olduğuna işaret ediyor. Samsung ve Motorola’dan Xiaomi ve ASUS’a, 2023’te bir tür katlanabilir cihaza sahip birçok şirket var. Yine de Apple en büyük […]

İşte Apple’ın ilk katlanabilir MacBook’unun ne zaman geleceği

Kris Carlon / Android Yetkilisi

TL;DR

  • Apple’ın 2026’da katlanır ekranlı bir MacBook piyasaya süreceği bildiriliyor.
  • Cihaz potansiyel olarak 2025’te tam lansmandan önce ortaya çıkabilir.
  • Önceki bir rapor, bilgisayarın 20 inç ekrana sahip olduğuna işaret ediyor.

Samsung ve Motorola’dan Xiaomi ve ASUS’a, 2023’te bir tür katlanabilir cihaza sahip birçok şirket var. Yine de Apple en büyük istisna, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde bu durum değişebilir gibi görünüyor.

İşKore raporlar (h/t: SamMobile) Apple’ın 2026’da katlanabilir ekranlı bir MacBook piyasaya sürmesinin beklendiğini. Satış noktası, Apple’ın bu yeni modeli geliştirmek için ekran tedarikçileriyle görüşmelerde bulunduğunu ve 2025’te ortaya çıkabileceğini ve aslında 2026’da piyasaya sürülebileceğini de sözlerine ekledi.

Bu MacBook için katlanabilir ekranın boyutu veya diğer özellikler gibi belirli ayrıntılar hakkında hiçbir kelime yok. Bununla birlikte, Aralık 2022 tarihli bir rapor, açıldığında 20,25 inç ekrana sahip olacağını iddia ederek, katlanır ekranlı bir MacBook’un varlığına da işaret etti.

Bu cihaz nasıl görünürdü?

Masada yarı katlanmış Lenovo X1 Fold

Kris Carlon / Android Yetkilisi

Lenovo ve ASUS’un her ikisi de bugün bu cihazları sunduğundan, Apple katlanabilir ekrana sahip bir bilgisayar sunan ilk marka olmayacaktı. Lenovo, 16,3 inç ekrana sahip ThinkPad X1 Fold’u (yukarıda görülüyor) sunuyor. Bu arada ASUS, 17 inç ekrana sahip Zenbook 17 Fold’u sunuyor. Her iki cihaz da açıldığında monitör ya da dev tablet olarak kullanılabiliyor ya da alt yarısında manyetik klavye aksesuarı kullandığınızda 12 inçlik bir dizüstü bilgisayara dönüşebiliyor.

Apple’ın katlanabilir MacBook’u için benzer bir konsept sunacağını tahmin ediyoruz. ASUS ve Lenovo’nun teklifleri, günümüzde MacBook’larda olmayan bir özellik olan dokunmatik ekranlara da sahiptir. Ancak Bloomberg gazeteci Mark Gurman daha önce ilk dokunmatik özellikli Apple dizüstü bilgisayarların 2025’te geleceğini iddia etmişti, bu nedenle bu katlanabilir MacBook’un da dokunmatik desteği alması mantıklı.

Ayrıca katlanır ekranlı bir MacBook’un fiyatını da merak ediyoruz. ASUS Zenbook 17 Fold 3.500 dolardan başlarken, Lenovo ThinkPad X1 Fold en az 2.500 dolardan başlıyor. Bu yüzden katlanabilir MacBook için daha pahalı bir fiyat etiketi görürsek şaşırmayız.

İşte Apple’ın ilk katlanabilir MacBook’unun ne zaman geleceği

Teknory