İşte Elon Musk’ın şimdiye kadar engellemesini kaldırdığı Twitter hesapları

Elon Musk, Twitter’ı devraldığı gün bir açıklama yaptı. Tweet silinmiş olabilir (yeni bir sekmede açılır) Musk, “Twitter, çok çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi oluşturacak” dedi. tweet attı. “Bu konsey toplanmadan önce önemli içerik kararları veya hesap eski durumuna getirme işlemleri gerçekleşmeyecek.” Görünüşe göre pencereden atılmış. Hiçbir konsey oluşturulmadı veya toplanmadı, ancak Musk […]

İşte Elon Musk’ın şimdiye kadar engellemesini kaldırdığı Twitter hesapları

Elon Musk, Twitter’ı devraldığı gün bir açıklama yaptı.

Musk, “Twitter, çok çeşitli bakış açılarına sahip bir içerik denetleme konseyi oluşturacak” dedi. tweet attı. “Bu konsey toplanmadan önce önemli içerik kararları veya hesap eski durumuna getirme işlemleri gerçekleşmeyecek.”

Görünüşe göre pencereden atılmış. Hiçbir konsey oluşturulmadı veya toplanmadı, ancak Musk daha önce yasaklanmış veya askıya alınmış bir dizi Twitter hesabının eski durumuna getirilmesine izin verdi.

Mashable, yasağı kaldırılan en önemli hesapların bir listesini derledi. Biri dışında tüm bu hesaplar sağcı figürlere aittir.

Donald Trump

Şüphesiz, eski durumuna getirilen en önemli hesap eski Başkan Donald Trump’ın @realDonaldTrump hesabıdır.

Trump resmen yasaklandı Trump yanlısı bir çetenin 2020 seçim sonuçlarını bozmak amacıyla Kongre binasına baskın düzenlediği 6 Ocak olaylarının ardından 8 Ocak 2021’de platformdan. Twitter, o sırada platformu şiddeti kışkırtmak için kullanması nedeniyle Trump’ı “kalıcı olarak askıya aldığını” söyledi.

18 Kasım’da Musk paylaşılan Birkaç kişiyi askıya aldığını belirten bir tweet, ancak “Trump kararının henüz verilmediğini” duyurdu.

Aynı gecenin ilerleyen saatlerinde Musk bir Twitter anketi Trump’ın eski durumuna getirilip getirilmeyeceğini soruyor. Ankette 15 milyondan fazla Twitter hesabı oy kullandı ve anket yüzde 51,8 oranında Trump’ın hesabının eski durumuna getirilmesi lehine oy kullandı.

Musk varken hareket etti Sanki kullanıcılar kararı vermiş gibi, daha önce paylaşılan Mayıs ayında, Trump’ın yasağını kaldırmayı planladığı Twitter’ı satın almak için ilk anlaşmayı imzaladıktan hemen sonra.

Musk, “Donald Trump’ı yasaklamanın doğru olmadığını düşünüyorum” dedi. konuşuyorum de Finans ZamanlarıAraba konferansının geleceği. “Permabanı tersine çevirirdim.”

Musk, sadece günler sonra açıklamasını Twitter’da tekrarladı.

“Hala Trump’ın Twitter’a geri dönmesi gerektiğini düşünüyorum” diye tweet attı.

Trump, hesabı yeniden açıldığından beri henüz tweet atmadı. Eski başkan daha önce açıklamıştı. olmaz artık tanıtımını yapmak istediği kendi sosyal medya platformu Truth Social’a sahip olduğu için askıya alınmamış olsa bile tweet atıyor.

Babil Arısı

İlk hesaplardan biri Musk iade edildi Onion’u taklit etmeye çalışan “muhafazakar mizah” web sitesi The Babylon Bee idi.

Babylon Bee aslında Twitter’dan yasaklanmadı veya kalıcı olarak askıya alınmadı. Web sitesinin hesabı geçici olarak askıya alınmış Martta. Twitter, The Babylon Bee’nin içerik politikalarını ihlal eden bir tweet’i silmesini istedi. Tweet’i silmeyi reddetmişlerdi, bu yüzden hesap askıda kaldı.

Söz konusu tweet, Amerika Birleşik Devletleri Sağlıktan Sorumlu Bakan Yardımcısı Rachel Levine’i kasıtlı olarak yanlış bir şekilde ifşa etti. Musk, The Babylon Bee’nin hesabını eski durumuna döndürmeden önce tweet’i silmesini zorunlu tutmadı.

Elon Musk’ın buradaki davranışları çok da şaşırtıcı değil. Milyarderin özel metin mesajları piyasaya sürülmüş Bu yılın başlarında Twitter, satın alma işleminden vazgeçmek istediğinde Musk’a karşı açtığı bir davanın parçası olarak.

Musk’ın eski eşi aktris Talulah Riley, Mart ayındaki bir kısa mesaj görüşmesinde, paylaşılan The Babylon Bee’nin Twitter’da askıya alınmasından duyduğu memnuniyetsizlik.

“Babil Arısı… uzaklaştırma çılgınca,” diye yakındı Riley. “Twitter’ı satın alıp sonra silebilir misin, lütfen!?”

Musk, “Belki satın alır ve ifade özgürlüğünü uygun şekilde desteklemek için değiştirir,” diye yanıtladı.

Twitter çalışanlarına göre Musk, Ekim ayı sonlarında görevi devraldığında önceliklerinden biri şuydu: eski durumuna getirmek Babylon Bee’nin hesabı.

Ürdün Peterson

Kanadalı medya kişiliği Jordan Peterson, Musk’ın görev süresinin başlarında “Şef Twit” olarak yeniden atadığı bir başka kişidir. Peterson’ın hesabı, Babylon Bee’nin hesabıyla birlikte 18 Kasım’da yeniden etkinleştirildi.

Aynı zamanda sağcı medya kuruluşu Daily Wire’da bir programa ev sahipliği yapan Peterson, aslen askıya alınmış yanlış cinsiyetlendirme yapan aktör Elliot Page için Haziran ayında. Peterson ayrıca, Page’e önceki adıyla atıfta bulunarak, oyuncuya kasten ölü adını verdi.

AYRICA BAKINIZ:

‘Şef Twit’ Elon Musk’ın ilk perdesi: Sağcı troller için kişisel müşteri desteği

Babylon Bee’de olduğu gibi, o sırada Twitter, Jordan Peterson’ın hesabını yeniden etkinleştirmek için tweet’i silmesini istemişti. Peterson, tweet’i silmektense “ölmeyi tercih edeceğini” iddia ederek reddetti. Ağustos ayında, Peterson yumuşadı ve tweet’i sildi. Ancak, hesabının askıya alınması kaldırıldığında Peterson, Sayfa hakkında silinen tweet’inin bir ekran görüntüsünü hemen yayınladı ve bu da başka bir askıya almayla sonuçlandı.

Peterson artık Twitter’a geri döndü. talep etmek Elon Musk, Twitter’da anonim olarak paylaşım yapan kullanıcılara karşı işlem yapacak.

Kathy Griffin

Bunlardan biri diğerleri gibi değil.

Eski haline getirilen diğer hesapların aksine, komedyen Kathy Griffin, Elon Musk sorumluyken Twitter’dan askıya alınan tek kişiydi. Aynı zamanda sağcı bir medya figürü olmayan tek kişi o.

Griffin oldu askıya alınmış 6 Kasım’da platformda Musk’ı taklit ettiği için. Bir dizi ünlü ve diğer önde gelen Twitter kullanıcıları, Musk’ın artık herkesin ayda 8 dolara mavi doğrulama onay işareti rozeti satın almasına izin veren Twitter Blue abonelik özelliğindeki değişikliklerini protesto etmek için hesaplarını değiştirmişti.

Doğrulanmış rozeti taşıyan sahte hesapların platformdaki kullanıcılara nasıl zarar vereceğini göstermek için, uzman Twitter kullanıcıları Elon Musk’ın parodisini yapmaya başladı. Griffin, Twitter adını ve avatarını Elon Musk’ın Twitter hesabını yansıtacak şekilde değiştirenlerden biriydi. Kısa bir süre sonra yasaklandı.

Musk’ın neden Kathy Griffin’in hesabını eski haline getirmeye karar verdiği belli değil. H3H3’ten Ethan Klein gibi Musk’ı taklit eden diğer önemli kullanıcılar askıya alınmaya devam ediyor. Ancak Griffin, Twitter’a geri dönmeyeceğini paylaştı.

Kathy Griffin, Twitter’a geri dönmeyeceğini söylüyor.
Kredi: Mashable Ekran Görüntüsü

“Sevgili Uzay Karen,” Griffin söz konusu, sosyal medya platformu Mastodon’daki hesabında Musk’a atıfta bulunuyor. “Hayır, teşekkürler.”

Andrew Tate

Eski kickboksçudan internet girişimcisine dönüşen etkileyici Andrew Tate Bu yılın başlarında, kadın düşmanı içeriğiyle nefret politikalarını bozduğu için neredeyse her büyük platformun onu yasaklamasının ardından manşetlere çıktı.

Twitter aslında Tate’i çok daha önce yasakladı Facebook ve Youtube manşetlere çıktı. Tate, 2017’de Twitter’da yasaklandı. söz konusu tecavüz kurbanları, o sırada #MeToo hareketine yanıt olarak “bazı sorumluluklar taşıyor”.

Tate, hafta sonu sessizce Musk’ın Twitter hesabına geri döndü. Yeni Twitter patronuna hesabının yasağını kaldırdığı için şimdiden teşekkür etti ve şimdiden bir sonraki internet pazarlama planını tanıtmaya başladı.

Marjorie Taylor Greene

Temsilci Marjorie Taylor Greene (R-GA), ABD Kongre Üyesi olarak resmi hesabı sayesinde zaten Twitter’daydı. Ancak kişisel hesabı @mtgreenee kalıcı olarak kapatıldı. askıya alınmış bu yılın başlarında, COVID-19 hakkında sürekli olarak yanlış bilgi yaydığı için.

Ancak Pazartesi günü Temsilci Greene’in kişisel hesabı yeniden etkinleştirildi.

Diğer çeşitli sağcı figürler

Şimdiye kadar, burada bir model fark ediyor olabilirsiniz. Kathy Griffin dışındaki tüm hesaplar, Twitter’ın nefret söylemi veya yanlış bilgilendirme politikalarını çiğnediği için askıya alındı. Ve her biri sağcı siyasetin figürleri ve etkileyicileri.

Geçen hafta yeniden etkinleştirilen diğer hesaplar şunları içerir:

  • Proje GerçeğiJames O’Keefe tarafından yönetilen muhafazakar bir grup. hesap aslen askıya alınmış Twitter’ın özel bilgilerin yayınlanmasıyla ilgili politikalarını defalarca ihlal ettiği için.

  • James Lindsayolarak bilinir @KavramsalJames Twitter’da, LGBTQ topluluğundaki bireyleri defalarca ve temelsiz bir şekilde “bakıcı” olarak nitelendiren sağcı bir medya figürü

  • Akadlı Sargonsağcı bir YouTuber olan askıya alınmış Bir İngiliz Parlamento Üyesine tecavüz etmekten bahsettikten sonra Twitter da dahil olmak üzere birçok sosyal medya platformundan

  • meghan murphy2018’de Twitter’dan yasaklanan bir anti-trans uzmanı. Murphy daha sonra hesabına tekrar erişim sağlamak için Twitter’a dava açtı. O kayıp. Murphy’nin hesabı Pazar gecesi yeniden etkinleştirildi. Başka bir Twitter kullanıcısına yanıt olarak Murphy, bir arkadaşının hesabının geri yüklenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Podcaster Joe Rogan daha sonra tweet attı “arkadaşı” Murphy’de onu platforma geri davet ediyor.

Ekim ayında antisemitik açıklamalarda bulunduğu için Twitter’dan uzaklaştırılan Kanye West, yeniden tweet atmaya başlarken, askıya alınmasının geçici olduğunu ve hesabının Elon Musk’tan önce eski haline döndüğünü belirtmekte fayda var. Yine de, West tekrar tweet atmaya başladığında Musk onu platforma tekrar hoş geldin dedi.

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow