İşte iOS 17.3’e gelenler (şimdilik)

Apple son güncellemesiyle iPhone kullanıcılarını şımarttı, iOS 17.2. Uzamsal video yakalama, bildirim sesi özelleştirme ve tamamen yepyeni Günlük uygulaması 17.2’nin iPhone’a getirdiği birçok özellikten sadece birkaçı. Ancak iOS 17.2’nin resmi lansmanıyla birlikte bu, iOS 17.3’te yeni bir betanın da mevcut olduğu anlamına geliyor. Ve yeni bir iOS güncellemesi kendine has yeni özellikler getiriyor. Artık daha […]

İşte iOS 17.3’e gelenler (şimdilik)

Apple son güncellemesiyle iPhone kullanıcılarını şımarttı, iOS 17.2. Uzamsal video yakalama, bildirim sesi özelleştirme ve tamamen yepyeni Günlük uygulaması 17.2’nin iPhone’a getirdiği birçok özellikten sadece birkaçı.

Ancak iOS 17.2’nin resmi lansmanıyla birlikte bu, iOS 17.3’te yeni bir betanın da mevcut olduğu anlamına geliyor. Ve yeni bir iOS güncellemesi kendine has yeni özellikler getiriyor.

Artık daha önce de belirttiğimiz gibi Apple iOS 17.2 ile bize çok şey kazandırdı. Gibi MacSöylentiler iOS 17.3’ün selefi kadar “zengin özelliklere sahip” olmadığına dikkat çekiyor. Yakınında bile değil. Mashable 18’i öne çıkardı, yepyeni özellikler iOS 17.2’de. Dolayısıyla iOS 17.3’ün sırf miktarla rekabet etmesi bile zor olurdu.

Ancak iOS 17.3 beta, iPhone’a bazı yepyeni özellikler getireceğini gösteriyor. İşte şu ana kadar gelecek olan şey.

AYRICA BAKINIZ:

iOS 17.2 geldi — iPhone’unuza 17 yeni özellik geliyor

Çalıntı Cihaz Koruması

Bu, iOS 17.3’teki en büyük yenilik olacak: Çalınan Cihaz Koruması.

Mashlanabilir daha önce yazdım bu hafta başında bu konuyla ilgili Wall Street DergisiiPhone’lara iOS 17.3 ile gelen hırsızlık önleme önlemine ilişkin rapor.

Bir kullanıcının iPhone’undaki verileri çalındığında korumanın zayıf noktalarından biri, hırsızın Face ID veya Touch ID’ye ihtiyaç duymadan erişim sağlayabilmesidir. Cihaz kullanıcıyı tanımazsa sayısal şifre seçeneğine geri döner. Ve yüzünüzün veya parmak izinizin aksine, bir hırsız şifrenizi anlayabilir ve verilerinize erişmek için girebilir.

Çalınan Cihaz Koruması bu senaryoyu tamamen engellemez ancak suçluların iPhone’unuzdaki en hassas verilere erişmesini engeller. Bu seçenek açıldığında, bazı özellikler geçici çözüm olarak şifre seçeneği sağlanmadan Face ID veya Touch ID gerektirecektir. Örneğin, bir kullanıcının iPhone’u çalınırsa, cihazın sahibi olan kişi Apple Kartı için başvuruda bulunamayacak, Apple Cash’i içeren belirli Cüzdan özelliklerini kullanamayacak, sanal kredi kartına erişemeyecek, iCloud Anahtar Zinciri’nde kayıtlı parolaları görüntüleyemeyecek veya kayıtlı ödeme yöntemlerini kullanamayacaktır. Safari’de kullanın veya o iPhone’u kullanarak yeni bir aygıt kurun.

Çalınan Cihaz Koruması açıldığında, yalnızca cihaz fiziksel olarak iPhone sahibinin evi veya işyeri gibi güvenilir bir konumda olmadığında etkinleşir. Ayrıca bazı özellikler, cihazda ayar değişikliklerine izin verilmeden önce bir saat kadar beklemeyi gerektirecektir. Ve bu beklemenin ardından kullanıcıyı Face ID ve Touch ID üzerinden bir kez daha kontrol edecek.

Bu özelliklerden bazıları, kullanıcının “Apple ID” şifresini değiştirmesine, güvenilir cihazları veya telefon numaralarını eklemesine veya kaldırmasına, cihazın şifresini değiştirmesine veya Face ID veya Touch ID ekleyip kaldırmasına ve iCloud’un Bul özelliğini devre dışı bırakmasına izin vermeyi içerir.

İşbirliğine Dayalı Apple Music Çalma Listeleri

Apple Music hayranları bu yeni iOS 17.3 özelliğini beğenecekler.

Ortak Çalma Listeleri, kullanıcıların arkadaşlarını, ailelerini veya birlikte çalışmak istedikleri kişileri bir Apple Music çalma listesine davet etmelerine olanak tanıyacak. Kullanıcılar yeni veya mevcut çalma listelerine davet edilebilir ve şarkıları dinleme erişimi olan herkesin çalma listesine ekleyebilir. Kullanıcılar, her bir çalma listesi aracılığıyla bir bağlantı oluşturarak başkalarını bir çalma listesi üzerinde işbirliği yapmaya davet edebilir ve bu bağlantı daha sonra başkalarıyla paylaşılabilir.

Çalma listesini oluşturan kişi, çalma listesinin sahipliğini hâlâ korur ve isterse kullanıcıları veya şarkıları kaldırabilir ve ortak çalışma özelliğini kapatabilir.

MacRumors’un açıkladığı gibi, ortak çalma listeleri ilk olarak iOS 17.2 beta sürümünde ortaya çıktı ancak sonunda son sürümden kaldırıldı. Bu sefer dahil edilmesi, resmi iOS 17.3 sürümüyle birlikte yayınlanmaya hazır olduğunun sinyalini verebilir.

Apple Music emoji tepkileri

iOS 17.3 ile birlikte yeni bir Apple Music güncellemesi daha geliyor ve bu, yeni işbirliğine dayalı çalma listesi özelliğiyle de doğrudan bağlantılı.

Artık çalma listeleri ortak çalışmaya dayalı olduğundan, iPhone kullanıcıları artık şarkılara verilen emoji tepkilerini paylaşılan çalma listesindeki diğer kullanıcılarla paylaşabilecek.

Bir şarkı çalarken kullanıcı emoji simgesine dokunarak istediği emojiyi seçebiliyor. Ardından, ortak çalma listesindeki herhangi bir kullanıcı o şarkıyı dinlediğinde, bu kullanıcıların emojileri görünür hale gelecek ve onunla birlikte canlandırılacak.

Teknory