İşte iPhone 14 Pro Max’in üretim maliyeti

Robert Triggs / Android Otoritesi TL;DR Bir analiz firması, bir iPhone 14 Pro Max’in yaklaşık ürün ağacı (BOM) maliyetini çıkardı. İddiaya göre, bu telefonlardan biri sadece 464 dolar, yani 1.099 dolarlık perakende fiyatının yarısından daha az. Bu BoM maliyeti aslında geçen yılın eşdeğer modelinden %3,7 daha yüksek. En yeni ve en harika iPhone’u istiyorsanız, iPhone […]

İşte iPhone 14 Pro Max’in üretim maliyeti

Robert Triggs / Android Otoritesi

TL;DR

  • Bir analiz firması, bir iPhone 14 Pro Max’in yaklaşık ürün ağacı (BOM) maliyetini çıkardı.
  • İddiaya göre, bu telefonlardan biri sadece 464 dolar, yani 1.099 dolarlık perakende fiyatının yarısından daha az.
  • Bu BoM maliyeti aslında geçen yılın eşdeğer modelinden %3,7 daha yüksek.

En yeni ve en harika iPhone’u istiyorsanız, iPhone 14 Pro Max’i istiyorsunuz. En yeni yonga seti, en iyi kamera, en büyük ekran, en büyük pil ve Dynamic Island dahil tüm en yeni özellikler dahil olmak üzere şimdiye kadarki en özellikli iPhone. Tüm bunlar, 128 GB dahili depolamaya sahip model için size en az 1.099 ABD doları geri getirecektir.

Ancak, bir tane yapmak kesinlikle Apple’a 1.099 dolara mal olmaz. göre bir Kontrpuan Araştırması rapor, Apple bir 14 Pro Max oluşturmak için yaklaşık 464 dolar harcıyor. Bu, cihazın fiziksel yönlerinin tüm maliyetlerini özetlediği için malzeme listesi (BoM) maliyeti olarak bilinir. Gördüğünüz gibi, BoM maliyeti, perakende satışta ödeyeceğinizin yarısından daha az, daha kesin olmak gerekirse %42’ye yakın.

Bu maliyetin çoğu, Apple’ın kendi silikonudur. Counterpoint, bir iPhone 14 Pro Max’in BoM maliyetinin yaklaşık %22’sinin A16 Bionic ve ilgili bileşenlerinden kaynaklandığını söylüyor.

Elbette ne zaman bir akıllı telefonun BoM maliyetinden bahsetsek, bunun telefonun toplam maliyetini temsil etmediğini belirtmemiz gerekiyor. BoM fiyatı, örneğin nakliye gibi şeyleri kapsamaz, bu nedenle bir iPhone’u fabrikadan bir perakende satış noktasına (veya kapınıza) alma maliyeti dahil değildir. Aynı şekilde BoM maliyeti, diğer birçok maliyetin yanı sıra Apple’ın telefonu tasarlamak için üstlendiği Ar-Ge maliyetlerini hesaba katmaz.

Yine de iPhone 14 Pro Max’in BoM’si ilginç bir rakam çünkü önceki iPhone 13 Pro Max’e göre %3,7 daha yüksek. Bu, Apple’ın en son serisindeki en büyük iPhone’u yaratmanın en az %3,7 daha pahalıya mal olduğu anlamına geliyor, ancak ABD perakende fiyatı hala aynı. Bu, akıllı telefon fiyatlarının neden dünya çapında yükseldiğinin iyi bir temsilidir (ABD’de hala aynı kalsalar bile).

Ne olursa olsun, bir iPhone için BoM maliyetindeki bu artış muhtemelen ABD fiyatlandırmasını er ya da geç etkileyecektir. Başka bir deyişle, iPhone 15 serisinin nominal olarak daha pahalı olmasını ve Android telefonların da bunu takip etmesini bekleyin.

İşte iPhone 14 Pro Max’in üretim maliyeti

Teknory