İşte Neden Figma’da Metni Düzenleyemezsiniz?

İşbirliğine dayalı bir tasarım aracı olarak Figma, birden fazla kişiyi projeler üzerinde çalışmaya davet etmenize olanak tanır. Bu, işinizi hızlandırmak ve işbirliğini geliştirmek için kullanışlı olsa da sorunlara da yol açabilir. Çakışan erişim hakları ve kasıtsız değişiklikler, Figma projelerinizde metni düzenleyememenize neden olabilir. Bu makale, Figma’da metni düzenleyememenizin en yaygın nedenlerinden ikisini ele almaktadır. Ayrıca, […]

İşte Neden Figma’da Metni Düzenleyemezsiniz?

İşbirliğine dayalı bir tasarım aracı olarak Figma, birden fazla kişiyi projeler üzerinde çalışmaya davet etmenize olanak tanır. Bu, işinizi hızlandırmak ve işbirliğini geliştirmek için kullanışlı olsa da sorunlara da yol açabilir. Çakışan erişim hakları ve kasıtsız değişiklikler, Figma projelerinizde metni düzenleyememenize neden olabilir.

Bu makale, Figma’da metni düzenleyememenizin en yaygın nedenlerinden ikisini ele almaktadır. Ayrıca, düzenleme işlevini eski haline getirebilecek bazı çözümler sunar.

Dosyayı Başka Bir Editör Taşıdı

Geliştirilmiş işbirliği, projedeki başka bir düzenleyici erişiminizi kısıtlayan bir değişiklik yapana kadar harikadır. Bazı durumlarda, metni düzenleyememeniz, başka bir düzenleyicinin Figma dosyasını kendi taslaklarına veya başka bir ekibe veya projeye taşımasından kaynaklanabilir. Dosyanın salt okunur bir sürümüne erişmeye devam edecek olsanız da, artık onu düzenleyemezsiniz. Bu sorunu çözmenin iki yolu vardır.

Yöntem No. 1 – Dosyayı Çoğaltın

Erişebileceğiniz ancak düzenleyemediğiniz bir dosyayı çoğaltmak, düzenleme ayrıcalıklarınızı geri kazanmanıza olanak tanır. Ancak, mükemmel bir çözüm değil. Yinelenen dosyalar sürüm geçmişi verilerini kaybeder, bu nedenle değişiklikleri kimin ve ne zaman yaptığına dair bir kaydınız olmaz.

Bir dosyayı çoğaltmak için öncelikle bu adımları kullanarak üzerinde çalışacağı bir ekip ve proje oluşturmanız gerekir.

 1. Dosya tarayıcısını açın ve sol kenar çubuğundaki “Yeni ekip oluştur” düğmesine gidin.
 2. Düğmeye tıklayın ve ekibinize bir ad verin.
 3. “Ekip oluştur”u seçin.
 4. E-posta adreslerini girerek ekip üyesi olmasını istediğiniz ortak çalışanları davet edin. Alternatif olarak, “Şimdilik atla”yı seçin.
 5. Başlangıç, Profesyonel ve Eğitim seçenekleri arasından ekip için bir plan seçin.
 6. Ekip sayfasına tıklayın ve menü çubuğundaki “Yeni Proje” düğmesine tıklayın.

Ekibiniz için yeni projeyi ayarlayın ve şu anda düzenleyemediğiniz dosyayı çoğaltmaya hazırsınız.

 1. Dosya tarayıcısına girin ve düzenleyemediğiniz dosyayı bulun.
 2. Dosyanın bir kopyasını oluşturmak için sağ tıklayın ve “Çoğalt” öğesini seçin.
 3. Dosyayı aktarmak için ekip projenizde sürükleyin.

Artık kopyalanan dosyanın tam mülkiyetine ve düzenleme özelliklerine sahip olmalısınız.

Yöntem No. 2 – Dosyayı Ekibinize Geri Aktarın

Başka bir düzenleyici, dosyayı yanlışlıkla kendi ekibine aktarmış ve böylece düzenleme yeteneklerinizi sınırlamış olabilir. Bu yöntem, düzenleyiciyle iletişime geçebileceğinizi ve düzenleyicinin dosyayı ekibinize geri aktarmaya istekli olduğunu varsayar. Aktarım, dosyayı geri yükler ve çoğaltmanız durumunda kaybettiğiniz önceki düzenleme verilerini korur.

 1. Seçilen katmanların seçimini kaldırmak için tuvalde boş bir noktaya tıklayın.
 2. Araç çubuğunda projenin dosya adını seçin.
 3. “Projeye taşı”yı tıklayın.
 4. Proje ekibinizin adını arama çubuğuna yazın ve ekip adının altındaki “Ekip projesi”ni seçin.
 5. Aktarımı tamamlamak için “Taşı”ya tıklayın.

Dosya, Sahip Olmadığınız Bir Yazı Tipini Kullanıyor

Figma, kullanıcılara projeleri için bir Google Web Yazı Tipleri kataloğu sağlar. Bu yazı tipleri Figma için standarttır, yani tüm kullanıcılar bunlara erişebilir ve kullanabilir. Bununla birlikte, Figma, kullanıcıların bilgisayarlarında yerel olarak depoladıkları yazı tiplerini kullanmanın yanı sıra, diğer yazı tiplerini satın almalarına ve kullanmalarına da olanak tanır.

Yerel depolama işlevi, metni düzenleyememenize de yol açabilir.

Figma, yerel depolamada bulunan ve düzenlemekte olduğunuz belgede de kullanılmış olan bir yazı tipine erişemezse, metni değiştiremezsiniz. Bu sorunu hem Figma masaüstü uygulamasında hem de platformun tarayıcı tabanlı sürümünde oldukça hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

Figma Masaüstü Uygulaması

bu Figma Masaüstü Uygulaması Windows PC’ler ve macOS çalıştıran cihazlar için kullanılabilir. Yükledikten sonra, platformun yazı tipi seçicisinde yerel yazı tiplerinize erişmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Metin katmanınızı veya katmanın içindeki metnin bir bölümünü seçin.
 2. Sağ kenar çubuğundaki metin özelliklerine gidin.
 3. Bu kenar çubuğundaki yazı tipinin sağındaki açılır oku tıklayın.
 4. İstediğiniz yazı tipi ailesini seçin.

Tarayıcı Tabanlı Figma

Figma’nın tarayıcı tabanlı sürümünde yerel yazı tiplerine erişmek, platformun yazı tipi hizmetini manuel olarak kurmanızı gerektirir.

 1. şuraya git: Figma indirme sayfası.
 2. “Yazı tipi yükleyicileri” bölümüne gidin ve işletim sisteminiz için yükleyiciyi seçin.
 3. İndirme dosyasını açın.
 4. “Yükle”yi tıklayın.

Yürütülebilir dosya, Figma yazı tipi hizmetini çalıştıracak ve masaüstünüze yükleyecektir. Figma’yı yeniden başlatın ve yerel yazı tiplerinize erişebilmelisiniz. Bu, yerel olarak sakladığınız bir yazı tipini kullandığı varsayılarak, Figma belgenizdeki metni yeniden düzenlemenize olanak tanır.

Metin Düzenleme Yeteneklerinizi Yeniden Kazanın

Figma’da metni düzenleme yeteneğini kaybetmek, projenin tamamlanmasında gecikmelere yol açabilecek sinir bozucu bir deneyimdir. Çoğu zaman sorun, yazı tipi çakışmaları veya belge sahipliğindeki karışıklıklardan kaynaklanır. Bu makaledeki çözümler, her iki sorunu da çözmenize yardımcı olur, böylece Figma’da tekrar kısıtlama olmadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi, Figma deneyimlerinizi duymak istiyoruz. Belgelerini değiştirmelerini engelleyen bir şey olursa, Figma’nın belge editörlerini uyarabileceğini düşünüyor musunuz? Metin düzenleme yeteneğinizi kaybetmek çalışma programınızı nasıl etkiler? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Teknory