İşte Volkswagen Touareg’i Hatırladığınızdan Çok Daha İlginç Yapan Şey

Kolaylıklar bir yana, dişli kafalarını gerçekten ilgilendiren şey, VW’nin arazi aracı için çok sayıda motor seçeneğidir. Elbette, tipik V6, V8 ve birkaç küçük dizel mevcuttu. İşlerin gerçekten kendini kaptırdığı nokta, markanın, Touareg’i 0’dan 100 km/s hıza 5,9 saniyede çıkaran 444 beygir gücü üreten, benzinle çalışan 6,0 litre W12 (aslında bir çift siyam V6 motor) ile […]

İşte Volkswagen Touareg’i Hatırladığınızdan Çok Daha İlginç Yapan Şey

Kolaylıklar bir yana, dişli kafalarını gerçekten ilgilendiren şey, VW’nin arazi aracı için çok sayıda motor seçeneğidir. Elbette, tipik V6, V8 ve birkaç küçük dizel mevcuttu. İşlerin gerçekten kendini kaptırdığı nokta, markanın, Touareg’i 0’dan 100 km/s hıza 5,9 saniyede çıkaran 444 beygir gücü üreten, benzinle çalışan 6,0 litre W12 (aslında bir çift siyam V6 motor) ile sınırlı bir üretim çalışması yapmasıydı. .

Ne yazık ki, W12 donanımlı Touareg, Amerika Birleşik Devletleri’nde hiçbir zaman satılmadı, ancak Amerikalılar, Volkswagen’in Turboşarjlı Doğrudan Enjeksiyon (TDI) teknolojisine sahip 5.0 litrelik dizel motorlu V10 şeklinde büyük bir teselli ödülü aldı. Belki de Amerikan pazarı ve onun tekneler ve seyahat römorkları gibi şeyleri çekme eğilimi için daha uygun olan ikiz turbo V10 TDI, saygın bir 309 beygir gücü üretti. Bununla birlikte, motorun gerçekten parladığı yer, 553 pound-feet düşük kaliteli homurtu sunan tork departmanındaydı.

Güdük çeken V10 TDI, 2004 model yılı için kısa bir süre için mevcuttu, ancak ABD emisyon düzenlemelerine uymadığı için hızla geri çekildi. 2006 model yılı için geri dönen güçlü dizelin daha çevreyi kirletmeyen bir versiyonu – döngü ortasında bir tasarım yenilemesiyle aynı zamana denk geldi – ve 2008 model yılının sonuna kadar piyasada kaldı.

Teknory