İşte Yasaklı Lotus Elise S1’in Bugünkü Değeri

Lotus kompakt, çevik, basit ve inanılmaz derecede hızlıydı, ancak Amerika’da izin verilmemesinin nedeni bu değildi. Lotus’un küçük ağırlığı göz önüne alındığında, büyük Amerikan arabalarıyla bir çarpışmada muhtemelen pek başarılı olmayacaktır. Ancak Sam Amca’nın Elise’e hayır demesinin asıl nedeni, Rover K-Serisi motoruydu. Emisyon standartları söz konusu olduğunda hardalı kesemedi ve Lotus, çok sonrasına kadar ABD uyumlu […]

İşte Yasaklı Lotus Elise S1’in Bugünkü Değeri

Lotus kompakt, çevik, basit ve inanılmaz derecede hızlıydı, ancak Amerika’da izin verilmemesinin nedeni bu değildi. Lotus’un küçük ağırlığı göz önüne alındığında, büyük Amerikan arabalarıyla bir çarpışmada muhtemelen pek başarılı olmayacaktır. Ancak Sam Amca’nın Elise’e hayır demesinin asıl nedeni, Rover K-Serisi motoruydu. Emisyon standartları söz konusu olduğunda hardalı kesemedi ve Lotus, çok sonrasına kadar ABD uyumlu bir Elise yapmaya istekli değildi (aracılığıyla Yol ve Parkur).

Beş yıllık üretim döngüsü boyunca, Lotus, yaklaşık 12.000 Seri 1 Elise arabası üretti. Bu neredeyse tek seferlik bir model değil, ancak üretimin sona ermesinden bu yana geçen yirmi yıldan sonra hala pek fazla yok. gibi müzayede sitelerinde Araba ve Klasik, en iyi korunmuş düşük kilometreli Elise’lerin fiyatları 20.000 £ ile 30.000 £ (yaklaşık 24.000 $ ila 35.000 $) arasındadır. Elise’in ilk birkaç model yılı, Amerika’da yasal olarak ithal edilebileceği yaşa yaklaşıyor. Tüy gibi hafif bir İngiliz spor arabasını ithal etme ve bakımını yapma zorluğuyla uğraşmaya istekli olduğunuz sürece, bu kötü bir anlaşma olmayabilir.

Teknory