Jack Dorsey, Twitter’ın kullanıcıları tarafından denetlenen bir cehennem olmasını diliyor

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, yaratılmasında ayrılmaz bir rol oynadığı ve artık Elon Musk’a ait olan sosyal medya platformunda işlerin nasıl sonuçlandığını düşünüyor. her ikisinde de tweet dizisi ve haber bülteni gönderisi (Twitter’da artık feshedilmiş Revue haber bülteni platformuDorsey, Musk’ın özenle seçilmiş yazarları Matt Taibbi ve Bari Weiss tarafından rapor edilen dahili şirket […]

Jack Dorsey, Twitter’ın kullanıcıları tarafından denetlenen bir cehennem olmasını diliyor

Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, yaratılmasında ayrılmaz bir rol oynadığı ve artık Elon Musk’a ait olan sosyal medya platformunda işlerin nasıl sonuçlandığını düşünüyor.

her ikisinde de tweet dizisi ve haber bülteni gönderisi (Twitter’da artık feshedilmiş Revue haber bülteni platformuDorsey, Musk’ın özenle seçilmiş yazarları Matt Taibbi ve Bari Weiss tarafından rapor edilen dahili şirket belgeleri olan Twitter Dosyalarına değindi. Dorsey’in adı ve e-postaları, daha önce yayınlanmış olanlarda birkaç kez geçti.

Şimdiye kadar, Twitter Dosyaları esas olarak şirket çalışanları arasındaki belirli içerik parçaları, bu içeriğin Twitter kurallarını ihlal edip etmediği ve bu tweet’ler veya kullanıcılar hakkında hangi cezai işlemin yapılacağı hakkında tartıştıkları dahili iletişimleri gösteriyordu.

Dorsey, Twitter’ın içerik denetleme politikalarını uyguladığı aktif yön hakkındaki gönderisinde üzgün görünüyor. Temel olarak, Twitter’ın her şeye uygun bir cehennem manzarası olmasına izin vermesini diliyormuş gibi görünüyor.

Dorsey, “Bu, şirkete çok fazla güç yükledi ve bizi önemli dış baskılara (reklam bütçeleri gibi) açtı” diye yazdı. “Genel olarak şirketlerin çok güçlü hale geldiğini düşünüyorum ve bu, Trump’ın hesabını askıya almamızla benim için tamamen netleşti.”

Dorsey’in önerdiği çözüm şu üç ilkede yatıyor:

  1. Sosyal medya, şirket ve hükümet kontrolüne dayanıklı olmalıdır.

  2. Yalnızca orijinal yazar ürettikleri içeriği kaldırabilir.

  3. Denetleme en iyi algoritmik seçimle uygulanır.

İlk bakışta, bu ilkelerin bazıları makul görünebilir, ancak gerçek şu ki, insanlarla uğraştığınız için bunları pratikte uygulamak o kadar kolay değildir. Örneğin, Dorsey ölüm tehditleriyle, bir kullanıcının özel verilerinin yayınlanmasıyla veya çocuklara yönelik cinsel istismarla ilgili materyalleri yalnızca orijinal poster kaldırabilseydi nasıl başa çıkardı? İnançları, internetteki herkesin iyi niyetle hareket ettiği fikrinden kaynaklanmaktadır ki bu açıkça böyle değildir.

Dorsey yayından kaldırmalar ve askıya almalar diyerek bu endişeleri bir nebze giderdi “[complicate] önemli bağlam, öğrenme ve yasa dışı faaliyetin uygulanması.” Ancak bu, çok sayıda konuyu birleştirir. Daha geniş bir bağlam veya ders varsa, o zaman ılımlılık politikaları bunu kesinlikle vaka bazında dikkate almalıdır. potansiyel yasa dışı faaliyetler konusunda kanun uygulayıcıları uyarmak için sosyal medya platformları tarafından herkesin görebileceği şekilde.

Açıkçası, kar amacı güden bir kuruluş olarak Twitter, reklamverenlerin platformda para harcamayı bırakmaması için seçimler yaptı. Bununla birlikte, bu kararların çoğu, ırkçılık veya tacizle etkileşime girmek istemeyen platformun kullanıcıları tarafından da alındı.

Dorsey, makalesinde böyle bir taciz örneğini bile gündeme getiriyor: Elon Musk’ın yakın zamanda Twitter’ın eski güven ve güvenlik başkanı Yoel Roth’u hedef alması.

Dorsey, “Eski meslektaşlarıma yönelik mevcut saldırılar tehlikeli olabilir ve hiçbir şeyi çözmez” diye yazdı. “Eğer suçlamak istiyorsanız, bunu bana ve eylemlerime veya bunların eksikliğine yöneltin.”

Roth son zamanlarda yapmak zorunda kaldı kaçmak Twitter Files anlatısının onu en büyük kötü adam olarak resmettikten ve Musk, üniversite tezinin samimiyetsiz bir şekilde okunması nedeniyle Roth’un bir sübyancı olduğunu o kadar da ince olmayan bir şekilde ima ettikten sonra evi.

Peki, Dorsey’in ilkeleri Roth gibi birine nasıl yardımcı olur? Dorsey tarafından önerilen ideal bir çözüm olan “algoritmik seçim”, Roth’un kafasını kuma gömmesini ve beslemesindeki tehditleri ve tacizi görmemesini sağlardı. Diğer sosyal medya kullanıcılarının Roth hakkındaki içeriği görüntülemeyi seçebilecekleri için onun hayatını alt üst etmesini engellemeyecekti.

AYRICA BAKINIZ:

Elon Musk şimdi Twitter’ın 280 karakter sınırının 4000’e çıkacağını söyledi

“Yaptığım en büyük hata inşaata yatırım yapmaya devam etmekti. yönetmemiz için araçlar Binaya karşı halka açık konuşma insanlar için araçlar Twitter’ı kendileri için kolayca yönetmek için kullanıyorlar” dedi.

Gerçekten, Twitter ikisini de yapmalıydı. Kullanıcılar, sosyal medyada gördükleri ve belirli bir platformu nasıl kullandıkları üzerinde daha fazla kontrole sahip olmalıdır. Ancak platformların da bir sorumluluğu var. Twitter, belirli hesaplara, kullanıcıların gönderileri takipçileriyle paylaşmasına olanak tanıyan, ancak sözgelimi bu gönderileri trend akışında tanıtmayan filtreler koymakta haklıydı. Ancak Twitter, hesaplarının bu tür filtrelerle etkilenip etkilenmediğini ve sorunu çözmek için neden ve neler yapabileceklerini de kullanıcılara bildirmeliydi.

Dorsey’in belirtilen ilkelerine sıkı sıkıya bağlı kalarak, görünüşe göre Twitter’ın suçu şirketten kullanıcılarına kaydıran bir sistemi olmasını diliyor. Ve bu, Bay Dorsey, sorumluluk almanın tersidir.

Teknory