Karar, gençlerin şirketlere sosyal medya bağımlılığı nedeniyle dava açmasının önünü açıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi TL;DR ABD mahkemesi kararı, gençlerin sosyal medya bağımlılığı nedeniyle dava açmasının kapısını açtı. Bir yargıç, Bölüm 230’un sosyal medya şirketlerini korumadığına karar verdi. Hakim ayrıca Meta’nın yasal işlemle karşı karşıya kalmasının önünü açtı. Sosyal medya bağımlılığı yeni bir şey değil, çünkü platformlar kullanıcıların telefonlarında içerikleri kaydırmasını ve tüketmesini sağlayacak yöntemler […]

Karar, gençlerin şirketlere sosyal medya bağımlılığı nedeniyle dava açmasının önünü açıyor

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL;DR

  • ABD mahkemesi kararı, gençlerin sosyal medya bağımlılığı nedeniyle dava açmasının kapısını açtı.
  • Bir yargıç, Bölüm 230’un sosyal medya şirketlerini korumadığına karar verdi.
  • Hakim ayrıca Meta’nın yasal işlemle karşı karşıya kalmasının önünü açtı.

Sosyal medya bağımlılığı yeni bir şey değil, çünkü platformlar kullanıcıların telefonlarında içerikleri kaydırmasını ve tüketmesini sağlayacak yöntemler geliştiriyor. Şimdi ABD’li bir yargıç, sosyal medya platformlarının tek bir temel savunmanın arkasına saklanamayacağına karar verdi.

Los Angeles Bölge Hakimi Carolyn Kuhl, reşit olmayanların veya reşit olmayanların ebeveynlerinin sosyal medya platformlarına karşı getirdiği iddiaların çoğunu reddetti. Bloomberg. Ancak yargıç, Meta, Snapchat, TikTok ve Google’ın, platformlarını gençlerde bağımlılık yaratacak, depresyona ve diğer sorunlara neden olacak şekilde oluşturdukları yönündeki iddiaları engellemek için İletişim Ahlakı Yasası’nın 230. Maddesini veya Birinci Değişikliğini kullanamayacağına karar verdi.

Sosyal medya platformlarını, kullanıcılarının içeriğine dayalı olarak yasal işlemlere karşı etkili bir şekilde koruyan Bölüm 230, “Hiçbir etkileşimli bilgisayar hizmeti sağlayıcısı veya kullanıcısı, başka bir bilgi içeriği sağlayıcısı tarafından sağlanan herhangi bir bilginin yayıncısı veya sözcüsü olarak kabul edilmeyecektir” diyor.

Ancak Yargıç Kuhl, davaların kullanıcılar tarafından yayınlanan içerikten ziyade sosyal medya şirketlerinin platformlarını tasarlama şekliyle ilgili olması nedeniyle Bölüm 230’un geçerli olmadığını söyledi.

Artı işaretindeki meta

Hakim ayrıca davacıların, Meta’nın platformlarının “kusurlarını” bildiği ancak bu bilgiyi kullanıcılarla paylaşmadığı yönündeki iddialara devam etmesinin önünü açtı.

Meta’nın, platformlarının bağımlılık yapıcı olduğunu ve kullanıcıların refahı üzerinde “olumsuz” bir etki yarattığını tespit eden harici araştırmaları açıklamadığı iddia edildi. Araştırma ayrıca, Meta’nın uygulamalarına bağımlı hisseden gençlerin, içeriğin zihinsel sağlıkları için kötü olduğunu bildiklerini ancak kendilerini durduramadıklarını da ortaya çıkardı. Araştırma ayrıca Meta platformlarında “çok zaman harcayan kullanıcıların” “orantısız şekilde genç” olduğunu ortaya çıkardı.

Google, yaptığı açıklamada kararlara itiraz etti BloombergYouTube’un çocuklar ve aileler için “yaşa uygun deneyimler” sunarken “sağlam” kontroller sunduğunu söyledi.

Bu karar, sosyal medya platformlarına karşı devam eden federal bir davanın ortasında geldi. Dolayısıyla bu platformlar, bu durumda sosyal medya bağımlılığı iddiaları söz konusu olduğunda Bölüm 230’u savunma olarak kullanamayabilir.

Karar, gençlerin şirketlere sosyal medya bağımlılığı nedeniyle dava açmasının önünü açıyor

Teknory

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow