Ken’ler ‘Barbie’de Hangi Şarkıyı Söylüyor ve Bu Ne Anlama Geliyor?

Merakla beklenen Barbie film vizyona gireli 24 saatten az oldu ve viral anlar şimdiden analiz ediliyor. Özellikle bunlardan biri, filmde tüm Ken ailesinin Matchbox Twenty’nin “Push” şarkısıyla Barbie’lere serenat yaptığı bir sahnedir. Sahne, birçok kadının çok iyi bildiği, canlanan bir kabus randevusu olarak oynanır: gitarını tıngırdatan, randevusunda şarkı söyleyen (değil), kendi performansında bir tür duygusal […]

Ken’ler ‘Barbie’de Hangi Şarkıyı Söylüyor ve Bu Ne Anlama Geliyor?

Merakla beklenen Barbie film vizyona gireli 24 saatten az oldu ve viral anlar şimdiden analiz ediliyor. Özellikle bunlardan biri, filmde tüm Ken ailesinin Matchbox Twenty’nin “Push” şarkısıyla Barbie’lere serenat yaptığı bir sahnedir.

Sahne, birçok kadının çok iyi bildiği, canlanan bir kabus randevusu olarak oynanır: gitarını tıngırdatan, randevusunda şarkı söyleyen (değil), kendi performansında bir tür duygusal bağlantı veya anlam bulan bir adam.

Bu durumda, Ken’ler ataerkilliği yeni keşfettikleri için “Push” un sözlerinde anlam bulmuşlardır. Barbie’ler ise bunu Ken’leri birbirine düşürmek ve Barbie diyarını ataerkil bir Kendom’un pençelerinden geri almak için bir fırsat olarak değerlendiriyor.

Ken’ler “Yeterince iyi olup olmadığımı bilmiyorum” gibi sözler söylerken, Barbie’ler diğer Ken’lere ilgi duyuyormuş numarası yaparak aralarında drama başlatır ve sonunda tüm Ken’leri birbirine düşürür, böylece Barbie’ler, Ken’ler savaşırken Barbie diyarını geri alabilir.

Filmin bu noktasında Ken’ler, Barbie diyarındaki değerlerinin ne olduğu konusunda biraz kriz yaşıyor ve tıpkı şarkının ima ettiği gibi, toplumlarının hiyerarşisindeki değerlerini sorguluyor. Ancak şarkıya da uygun olarak aşırı düzeltme yaptılar ve kendilerine ve atlarına yer açmak için Barbie’leri itip indirmeye başladılar.

Greta Gerwig aslında 90’ların hitlerini hem Barbie’ye hem de Ken’e atadı, Barbie’ye İndigo Kızları’nın Barbie diyarı ile gerçeklik arasındaki yolculuğu anlatan “Closer to Fine” filmini veriyor. Şarkı, Barbie’nin fiziksel ve duygusal kendini keşfetme yolculuğunu anımsatıyor ve “Bu soruların birden fazla yanıtı var / Beni eğri bir çizgide işaret ediyor / Ve kesin bir şey için kaynağımı ne kadar az ararsam / İyiye Yaklaşıyorum, evet.”

Her Barbie ve Ken için marşlar, film boyunca karakter gelişimlerinin daha büyük yansımalarını temsil ediyor. Şarkılar, tesadüfen, filmin hedef kitlesinin çoğu için reşit olma yolculuğunda hayati önem taşıyan sanatçıları da içeriyor. Bu mükemmel, çünkü büyümek ve kadınlık bu kadar öne çıkan temalar. Barbie.

Ken’in (Ryan Reynolds’ın) “Push”un duygusal yorumu ve “Closer to Fine”ın Brandi Carlile cover’ıfilm-7564217″ target=”_blank” rel=”noreferrer noopener”> deluxe versiyonunda mevcut Barbie: Albüm. Greta Gerwig’in Barbie artık sadece sinemalarda oynuyor.

Teknory