Kişisel bilgileriniz Google Arama’da göründüğünde nasıl uyarı alacağınız aşağıda açıklanmıştır

Hiç kendinizi Google’da arattınız ve eski sosyal medya görselleri, kullanıcı adları ve ortaya çıkan diğer tozlu internet kalıntıları karşısında şaşırdınız mı? Belki sonuçlar eski bir adres veya hatta telefon numarası gibi biraz daha spesifiktir. Hiç kimse kişisel iletişim bilgilerinin herkesin bilgisi dışında çevrimiçi olarak görmesini istemez; neyse ki Google artık bu konuda yardımcı olabilir. Ağustos […]

Kişisel bilgileriniz Google Arama’da göründüğünde nasıl uyarı alacağınız aşağıda açıklanmıştır

Hiç kendinizi Google’da arattınız ve eski sosyal medya görselleri, kullanıcı adları ve ortaya çıkan diğer tozlu internet kalıntıları karşısında şaşırdınız mı? Belki sonuçlar eski bir adres veya hatta telefon numarası gibi biraz daha spesifiktir. Hiç kimse kişisel iletişim bilgilerinin herkesin bilgisi dışında çevrimiçi olarak görmesini istemez; neyse ki Google artık bu konuda yardımcı olabilir.

Ağustos ayında, kişisel iletişim bilgileri bir Google Arama sorgusunda göründüğünde kullanıcıları uyaran yeni bir Google Arama özelliği duyuruldu. “Hakkınızdaki Sonuçlar”, kullanıcıların yalnızca iletişim bilgilerinin arama motorunda ne zaman ve nerede doldurulduğunu görmelerini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sayfayı Google’ın sonuçlarından kaldırma seçeneğini de sunar.

Mashable muhabiri Amanda Yeo’nun duyuru sırasında belirttiği gibi, Sizinle İlgili Sonuçlar, kişisel bilgilerinin ifşa edildiği veya edilme riskiyle karşı karşıya olanlar için de özellikle faydalıdır.

AYRICA BAKINIZ:

Google, fotoğrafların doğruluğunu kontrol etmenize yardımcı olabilir. İşte nereden başlayacağınız.

Google’ın diğer gizlilik ayarları ve gelecek özellikleriyle eşleştirildiğinde kullanıcılar, dijital ayak izleri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilirler; en azından Google bunu yakalayabilirler. İşte nasıl kullanılacağı.

Hakkınızdaki Sonuçlar nasıl etkinleştirilir:

Bu uyarıyı yalnızca Google hesabı olan kişiler açabilir; bu nedenle Google hesabınızı oluşturduğunuzdan veya oturum açtığınızdan emin olun.

 1. Şuraya git: Sonuçlar Hakkınızda etkinlik sayfası.

 2. “Başlayın”a tıklayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

 3. Google, işaretlenmesini istediğiniz iletişim bilgilerini eklemenizi isteyecektir. Kullanıcılar birden fazla ad, adres, telefon numarası ve e-posta ekleyebilir.

 4. Bilgileri onaylayın ve nasıl bilgilendirilmek istediğinizi seçin. Google, sonuçları Google hesabınızla ilişkili e-postaya gönderebilir veya Google hesabınıza bağlı cihazlara anında bildirimler gönderebilir.

 5. Google, kişisel bilgileriniz için Arama sonuçlarını otomatik olarak tarayacak ve herhangi bir şey bulursa sizi uyaracaktır. Şirket, ilk taramanın birkaç saat sürebileceğini söylüyor.

 6. İletişim bilgilerinizi düzenlemek için istediğiniz zaman Hakkınızdaki Sonuçlar sayfasına dönün.


Kredi bilgileri: Google

Ad, adres, e-posta ve telefon numarası giriş alanlarını içeren, Hakkınızdaki Sonuçlar iletişim bilgileri formunun ekran görüntüsü.

Kredi bilgileri: Google

Hakkınızdaki Sonuçlar bildirim ayarlarının ekran görüntüsü.

Kredi bilgileri: Google

Kişisel bilgilerinizi Arama’dan nasıl kaldırabilirsiniz:

Google’ın, Google dışı sitelerden herhangi bir bilgi veya görseli kaldırma olanağı olmasa da, kullanıcıların kişisel iletişim bilgileri sonuçlarının Google Arama sayfalarından kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Google’dan kişisel bilgileri arama sonuçlarından kaldırmasını istemenin iki yolu vardır:

Sizinle İlgili Sonuçlar Hakkında:

 1. Hakkınızdaki Sonuçlar etkinlik sayfasına gidin.

 2. “İncelenecek sonuçlar”ı seçin.

 3. Kaldırılmasını istediğiniz sonuçların yanındaki mavi kutuyu işaretleyin.

 4. İstek gönderin.

Google her isteği kendisine göre inceler politika gereksinimleri çıkarılması için. Bir isteğin durumu, Hakkınızdaki Sonuçlar sayfasında ve ayrıca kaldırma işlemlerini geri alma seçeneğinde görüntülenebilir.

Hakkınızdaki Sonuçlar etkinliği ekranındaki Hakkınızdaki Sonuçlar ve kaldırma isteği seçeneklerinin ekran görüntüsü.


Kredi bilgileri: Google

Google’ın Yardım Merkezi kaldırma formu aracılığıyla:

 1. Google desteğine gidin kişisel içerik kaldırma formu.

 2. İçerik türü de dahil olmak üzere istenen bilgileri doldurun. Google, ekran görüntülerini, arama sonucu sayfalarına yönelik URL’leri ve sonucu doldurmak için kullanılan belirli arama terimlerini isteyebilir.

 3. Doldurulduktan sonra formu gönderin.

Google’ın gizlilik ve kişisel bilgi kontrollerine ilişkin ek bilgi için şu adresi ziyaret edin: Google’ın Güvenlik Merkezi.

Teknory