Fotoğrafların doğruluğunu kontrol etmek için Google araçları nasıl kullanılır?

2024 seçimleri yaklaşırken ve yapay zekayla değiştirilmiş medya çevrimiçi ortamda heyecan yaratmaya ve gerçeklik algısını çarpıtmaya devam ederken, dijital tüketicilerin yanlış bilgilendirme araç setlerine kolayca erişilebilen bilgi doğrulama bildirimleri ve araçları eklemeye acil bir ihtiyacı var. AYRICA BAKINIZ: İsrail-Hamas dezenformasyonu: Nedir, onunla nasıl mücadele edilir? Neyse ki internette bunlardan çok sayıda var ve bunları bulmak […]

Fotoğrafların doğruluğunu kontrol etmek için Google araçları nasıl kullanılır?

2024 seçimleri yaklaşırken ve yapay zekayla değiştirilmiş medya çevrimiçi ortamda heyecan yaratmaya ve gerçeklik algısını çarpıtmaya devam ederken, dijital tüketicilerin yanlış bilgilendirme araç setlerine kolayca erişilebilen bilgi doğrulama bildirimleri ve araçları eklemeye acil bir ihtiyacı var.

AYRICA BAKINIZ:

İsrail-Hamas dezenformasyonu: Nedir, onunla nasıl mücadele edilir?

Neyse ki internette bunlardan çok sayıda var ve bunları bulmak için Google ana sayfanızdan ayrılmanıza bile gerek yok. Google bugün duyurdu Bu görsel hakkında aracının küresel çapta genişletilmesiŞirketin, kullanıcıların görsel okuryazarlığını güçlendireceğini ve onlara yardımcı olacağını umduğu güncellenmiş bir görsel bilgi kaynağı görsellerin güvenilirliğini onaylayın çevrimiçi.

Google hizmete girdi diğer doğrulama kaynakları geçmişte, bir sayfadan yüksek oranda alıntı yapıldığında bunu belirten etiketler, doğrudan Arama sonuçlarında doğruluk kontrolü ve ilgili bilgilerin Google Arama’da bulunmadığı durumlarda tavsiyeler dahildi.

Şirket ayrıca, Google’ın üretken yapay zeka platformlarının dışında bağlam sağlamak için yapay zeka tarafından oluşturulan tüm görsellerin orijinal dosyada bir işaretlemeye sahip olmasını sağlamayı da taahhüt etti. Yayıncılar (Midjourney ve Shutterstock’un yapay zeka görsel oluşturucuları dahil) Google ile iş birliği yaparak görsellerine yapay zeka tarafından oluşturulan bayraklar eklemeyi taahhüt etti. Haziran ayında Google’da teyit yatırımlarını genişletti daha da ileri giderek Eylül ayında şirketin Google ve YouTube’da görünen yapay zeka ile değiştirilmiş siyasi reklamların ifşa edilmesini zorunlu kılacağını duyurdu.

Bu taahhütlere rağmen bireyler yine de bir görselin güvenilirliğini doğrulamak için gerekli özeni göstermelidir. Viral veya potansiyel olarak yapay zeka tarafından değiştirilmiş görselleri doğrulamak için Google’ı kullanmanın yollarını burada bulabilirsiniz.

Bu resim hakkında

Google Bu görsel hakkında Mayıs ayında duyurulmuştuçevrimiçi ve aramada görünen görseller için ek bağlama hızlı erişim sağlar.

Bugünden itibaren küresel olarak İngilizce Google Arama kullanıcılarına sunulacak olan Bu görsel hakkında, bir görselin geçmişi hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir (bir görselin veya benzer görsellerin Google Arama tarafından ilk kez ne zaman görüldüğü ve diğer web sayfalarında çok daha önce yayınlanıp yayınlanmadığı gibi) şirket açıklıyor. Google, “Bir görselin bağlamından koparılıp güncel bir olayla bağlantılı olarak paylaşılması durumunda bu yararlı olabilir, ancak aslında çok daha eskidir” diye yazıyor.

Ayrıca, haber ve doğrulama siteleri de dahil olmak üzere diğer sayfaların görseli nasıl kullandığına ve tanımladığına dair bağlam da sağlıyor; Google, bunun kullanıcıların bir görselle ilgili iddiaları değerlendirmesine ve diğer kaynaklardan kanıt ve bakış açılarını görmesine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bu görsel hakkında ayrıca, görselin yaratıcıları ve yayıncıları tarafından kullanıma sunulduğunda görselin yapay zeka tarafından oluşturulduğunu veya geliştirildiğini gösterebilecek alanlar dahil olmak üzere görselin meta verilerini de kullanıcılara sağlar.

Bu görsel hakkında özelliğini kullanmak için:

 1. Google Görseller’de bir görsel arayın.

 2. Seçilen görselin sağ köşesindeki üç noktaya tıklayın.

 3. Menünün altındaki “Bu resim hakkında” seçeneğini seçin.

 4. Kullanıcılar, Google’ın görselin tahmini yaşını ve ilgili web sonuçlarını gösteren bir açılır pencere görmelidir.

Kullanıcılar ayrıca Bu resim hakkında bilgilerini şuradan alabilirler: Bu sonuç aracı hakkında, en iyi arama sonuçları için site bağlamı sağlar. Bir web sitesinde görünen resimlerle ilgili bilgileri görmek için “Bu sonuç hakkında” altında “Bu sayfa hakkında daha fazla bilgi”yi seçin.

Tersine Görsel Arama

Kullanıcılar Google’ın hizmetini kullanarak ek resim bilgileri alabilirler. ters görüntü arama seçenekler. Bu, bir görselin çevrimiçi olarak nerede göründüğünü, çevrimiçi olarak ne sıklıkta göründüğünü ve daha fazla bağlam sağlayabilecek diğer ilgili görselleri içerir.

Tersine görsel arama, hem masaüstü hem de mobil cihazlar için Google Chrome aracılığıyla, Google uygulaması aracılığıyla veya görseller.google.com.

Masaüstü veya mobil cihazlar için Google Chrome’da Tersine Görsel Arama:

 1. Doğrulamak istediğiniz resme gidin.

 2. Masaüstü kullanıcıları için görseli sağ tıklayın ve “Google ile Görsel Ara”yı seçin. Mobil kullanıcılar görsele uzun basın ve “Google ile Görsel Ara”yı seçin.

 3. Masaüstü sayfasının sağ tarafında bir açılır pencere görünecektir. Mobil cihazlar için Google Chrome’da yeni bir sayfa açılacak.

 4. Tam görselin diğer kullanımlarını görmek için aşağı kaydırın.

 5. Görüntünün internetteki ilk görünümlerini oluşturmak için “Görüntü kaynağını bul”u seçin.


Kredi bilgileri: X / Yolculuğun Ortası

Papa'nın görselini vurgulayan Google görsel arama aracı.

Kredi: Google / Yolculuk Arası

Pope görselinin çevrimiçi olarak nerede göründüğünü gösteren Google Görsel arama sonuçlarının ekran görüntüsü.

Kredi bilgileri: Google

Tersine Görsel Arama açık görseller.google.com:

Google Lens’i kullanarak bir görseli aramak için görseller.google.comkullanıcıların görseli kaydedip yüklemesi, görseli bilgisayarlarındaki arama çubuğuna sürüklemesi veya görselin URL’sini girmesi gerekir.

Bilgisayarınızdan fotoğraf yüklemek için:

 1. Arama çubuğunun sağ tarafındaki kamera simgesini seçin.

 2. Resminizi sürükleyin veya yükleyin.

URL’ye göre aramak için:

 1. Resme sağ tıklayın.

 2. “Resim Adresini Kopyala”yı seçin.

 3. Git görseller.google.com ve kamera simgesini seçin.

 4. Resim adresini “Resim bağlantısını yapıştır” alanına yapıştırın.

Açılan menünün vurgulandığı Papa resminin ekran görüntüsü "resim adresini kopyala".


Kredi bilgileri: X/ Yolculuğun Ortası

Images.google'ın, fotoğraf yükleme bölümüne yapıştırılan bağlantıyı gösteren ekran görüntüsü.


Kredi bilgileri: Google

Hakkında daha fazla öğren Google Görsel URL’lerini bulma Açık görseller.google.com.

Google uygulamasında Tersine Görsel Arama:

Google uygulaması kullanıcıları görsellerde de arama yapabilir Google Arama’daki Görseller sekmesini kullanarak veya bir web sitesindeki bir görseli tıklayarak. Web sitesi aramasının çalışması için Google varsayılan arama motorunuz olmalıdır.

Görseller sekmesi için:

 1. Görsellerde fotoğraf arayın.

 2. Kamera simgesini seçin (aynı zamanda görselin sol alt kısmında Görselin içinde ara olarak da görünebilir.)

Web sitesi görsel araması için:

 1. Web sitesine gidin ve görsele dokunun.

 2. “Google Lens ile Resim Ara”yı seçin.

 3. Kullanıcılar ayrıca “Görüntü alanını seç” altında vurgulanan bölümü ayarlayarak tek bir nesneyi veya görüntünün bir bölümünü arayabilir.

 4. İlgili arama sonuçlarını bulmak için ekranı kaydırın veya “Aramanıza ekleyin”in altına anahtar kelimeler ekleyerek aramanızı hassaslaştırın.

Doğruluk Kontrolü Gezgini

Google’ın Doğruluk Kontrolü Gezgini Google’ın kullandığı çevrimiçi bir doğruluk kontrolü arama aracıdır hak talebi inceleme işaretlemesiyayıncıların yanlış iddia incelemeleri yüklemesini ve Google’ın arama sonuçlarında doğruluk kontrollerini göstermesini kolaylaştıran sürecin aynısıdır. Kaşif, kendisi bir doğruluk kontrolü sağlamak yerine, çevrimiçi sitelerden yayınlanmış olan doğruluk kontrollerini bir araya getirir.

Haziran ayında Google, Doğruluk Kontrolü Gezgini’nin, kullanıcıların aynı zamanda doğruluk kontrolü yapılmış görsellerde de arama yapmasına olanak tanıyan yeni bir beta sürümünü yayınladı. Yeni sayfada bir görsel ararken, doğruluk kontrolörleri, görselin Google’da ilk kez dizine eklendiği zaman, söz konusu görselin çevrimiçi referansları, görselle ilişkili farklı konuların genel görünümü ve Bu referansların zaman içindeki gelişimi.

İlgilenen kullanıcılar yapabilir beta test kullanıcısı onayı için başvurun. Google aynı zamanda Görsel Arama işlevini FactCheck İddia Arama API’sına da genişletiyor; bu, gazetecilerin ve teyitçilerin arama aracını kendi teyit ürünlerine dahil etmelerine olanak sağlayacak.

Konular
Google Sosyal Faydası

Teknory